Reklama

Reklama

Ewa Minge

Ewa Minge / Artur Zawadzki/REPORTER /East News
 • Data urodzenia:

  23.05.1967

 • Miejsce urodzenia:

  Szczecinek

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

  • Jerzy Woźniak
 • Zawód:

  celebryta/ka

Polska projektantka mody i jedna z najciekawszych osobowości medialnych – to właśnie Ewa Minge. Jak potoczyła się jej kariera? Dzieciństwo Ewa Minge pochodzi ze Szczecinka. Urodziła się 23 maja 1967 r. jako Ewa Butkiewicz. Jak opowiada, nie miała łatwego dzieciństwa – tatarska uroda, którą odziedziczyła po przodkach, nie przysporzyła jej popularności w szkole. Studiowała historię sztuki oraz kulturoznawstwo.

Początek kariery

Ewa Minge jest twórczynią marki „Eva Minge”, której początki sięgają 1989 r. Pierwszą siedzibą firmy był niewielki Pszczew blisko niemieckiej granicy.

Zdobycie popularności

Około 1996 r., gdy Minge wydała pierwszą profesjonalną kolekcję, jej projekty zostały dostrzeżone za granicą. Jej kariera nabrała rozpędu. Zaczęła organizować pokazy mody w światowych stolicach mody – Mediolanie, Madrycie czy Barcelonie, a w 2003 r. jako pierwsza Polka została zaproszona na pokaz na rzymskich Schodach Hiszpańskich. Od włoskiej izby mody otrzymała także tytuł „Next Couture”, który jest jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie mody.Dużym krokiem w karierze Minge była także współpraca przy tworzeniu wizerunku i garderoby Jolanty Kwaśniewskiej, pierwszej damy Rzeczpospolitej Polskiej w latach 1995-2005.

Dalsza kariera

W 2008 r. Ewa Minge po raz pierwszy zaprezentowała swój dom mody na Tygodniu Mody w Paryżu. W jej kreacjach pojawiały się gwiazdy światowej sławy – Paris Hilton, Cheryl Cole, Ivana Trump i inne celebrytki. Rozwinęła także własną markę dla domu – Eva Minge Home.2008 r. nie był jednak dla Minge rokiem szczęśliwym. Zdiagnozowano u niej przewlekłą białaczkę limfatyczną, a następnie wrodzony niedorozwój wątroby, który sabotował leczenie. Terapia onkologiczna wiązała się dla kobiety z ciężkimi przeżyciami i trwałą zmianą rysów twarzy, która spowodowała falę krytyki ze strony mediów. By przywrócić naturalny wygląd, projektantka musiała poddać się bolesnym zabiegom. Od 2015 r. Minge prowadzi także fundację „Black Butterflies” na rzecz osób chorych przewlekle i cierpiących na nowotwory. Organizacja prowadzi w Zielonej Górze placówkę dla podopiecznych. Poza tym Minge współpracuje z osobami niepełnosprawnymi i pomaga im spełnić marzenia o zaistnieniu w świecie mody.

Nagrody

Ewa Minge jest laureatką takich nagród jak Oskar Mody, Złoty Wieszak i Złoty Medal na targach mody w Moskwie i Kijowie. 

Rodzina

Ewa Minge dwukrotnie powiedziała „tak”. Pierwszego męża poślubiła, gdy miała zaledwie 23 lata. W 1991 r. urodziła pierwszego syna, Oskara, a w 1994 r. do rodziny dołączył mały Gaspar. Mąż Ewy Minge izolował swoich najbliższych od świata, nie zabierał nawet na wakacje. Po trzynastu latach Minge zabrała synów i uciekła. Przez jakiś czas mieszkała w swoim biurze. Gdy doszło do rozwodu, w wyniku podziału majątku straciła wszystko oprócz kiepsko prosperującej firmy, a na utrzymanie dzieci otrzymała bardzo skromne alimenty. W 2017 r. Ewa Minge ponownie wyszła za mąż. Jej wybrankiem został Jerzy Woźniak, jej partner biznesowy. Huczne wesele inspirowane kulturą romską, z cygańską kapelą, odbył się na zamku w Żaganiu.

Plotki

Zdjęcia

Wideo