Reklama

Teresa Lipowska

Kto nie kojarzy Barbary Mostowiak z „M jak Miłość”? Z tą rolą Teresa Lipowska jest już utożsamiana. Jednak jej ścieżka kariery jest znacznie ciekawsza, niż wielu mogłoby się wydawać. W tym artykule prześledzimy życiorys aktorki i jej największe osiągnięcia.
Teresa Lipowska - najważniejsze informacje
Teresa Lipowska /AKPA

Teresa Lipowska - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  14.07.1937

 • Miejsce urodzenia:

  Warszawa

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

  • Tomasz Zaliwski,
  • Aleksander Lipowski
 • Zawód:

  aktor/ka

 • Produkcje:

 • Nagrody:

  Telekamery

Kto nie kojarzy Barbary Mostowiak z „M jak Miłość”? Z tą rolą Teresa Lipowska jest już utożsamiana. Jednak jej ścieżka kariery jest znacznie ciekawsza, niż wielu mogłoby się wydawać. W tym artykule prześledzimy życiorys aktorki i jej największe osiągnięcia.

Dzieciństwo i młodość

Teresa Lipowska urodziła się 14 lipca 1937 r. w Warszawie. Wkrótce po wojnie, jako mała dziewczynka przeprowadziła się z rodziną do Łodzi. Już w dzieciństwie interesowała się występami scenicznymi – recytowała wiersze, występowała w przedstawieniach, grała na fortepianie. 

W 1955 ukończyła średnią szkołę muzyczną w Łodzi. Jej rodzice chcieli, żeby została pianistką, ona jednak myślała o karierze medycznej. W końcu jednak wybrała zupełnie inną drogę: w 1957 roku ukończyła studia na Wydziale Aktorskim w Łodzi.

Kariera

Teresa Lipowska ma na swoim koncie pokaźną liczbę ról. Są to produkcje filmowe, telewizyjne i teatralne. Aktorka była związana z Teatrem Ludowym, a potem z Teatrem Syrena. Debiutowała w „Pierwszym starcie” Leonarda Buczkowskiego (1950). Większa rola przypadła jej w produkcji „Sam pośród miasta” (1965) Hanny Bielińskiej. W 1969 roku wystąpiła w bardzo znanej komedii „Rzeczpospolita babska”, pokazującej realia życia w Polsce po 1945 roku.

Charakterystyczny, ciepły głos aktorki jest bardzo przyjemny dla słuchaczy. Nic więc dziwnego, że pracowała w Teatrze Polskiego Radia, a także dała się poznać młodszej publiczności w sztuce dubbingu. Swojego głosu użyczyła postaciom w kultowych bajkach takich jak „Mulan” czy „101 dalmatyńczyków”.

Widzom telewizyjnym Teresa Lipińska kojarzy się przede wszystkim z rolą Barbary Mostowiak, w uwielbianym przez Polaków serialu „M jak Miłość”. Na przestrzeni lat pojawiała się także w wielu innych produkcjach, jak np.: „Rodzina Połanieckich”, „Matki, żony i kochanki”, „Miodowe lata”, „Klan”.

Nagrody

Teresa Lipowska została uhonorowana wieloma odznaczeniami: Złotym Krzyżem Zasługi (1977), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1984), Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2007), Odznaką Za Zasługi dla Miasta Łodzi (2017).Na jej koncie jest także kilka nagród za udział w produkcjach telewizyjnych: nagroda Tele Ekran za rolę w „M jak miłość” (2004) i  nagroda Platynowa Telekamera (2017).

Rodzina i związki

Teresa Lipowska była dwukrotnie zamężna. Jej pierwszym wybrankiem był Aleksander Lipowski. Pobrali się w 1957 roku, ale związek ze starszym od niej operatorem filmowym nie przetrwał próby czasu. Para rozstała się po trzech latach. Jak Lipowska wyznała po latach, zakochała się w Aleksandrze do szaleństwa, ale on nie był dla niej dobry – zostawił ją dla innej kobiety.

Kiedy aktorka myślała, że nie będzie w stanie ułożyć sobie życia na nowo, na horyzoncie pojawił się Tomasz Zaliwski – kolega z teatru. Wzięli ślub w 1963 roku, a w 1973 urodził się ich jedyny syn – Marcin. Aktorka po latach wspominała drugiego męża jako prawdziwą miłość jej życia. Dopiero w tym związku zaznała prawdziwego szacunku, poczuła się doceniona i kochana. Pozostawali małżeństwem aż do śmierci Tomasza Zaliwskiego w 2006 roku.

Teresa Lipowska - Wiadomości

Teresa Lipowska - Zdjęcia

Teresa Lipowska - Wideo

 • Teresa Lipowska nie ma internetu! Jak żyje?

  Piątek, 28 sierpnia 2020 (01:53)
  Teresa Lipowska podczas rozmowy z nami wyjawiła, że nie ma dostępu do INTERNETU! Wiemy skąd gwiazda polskich seriali czerpie wiadomości o świecie. Zobaczcie nagranie!
 • Teresa Lipowska: mam mnóstwo planów zawodowych

  Środa, 10 lutego 2016 (10:04)
  Teresa Lipowska nie przejmuje się wiekiem i nie zamierza rezygnować z kariery zawodowej. W tym roku zaangażowała się m.in. w wieczory poetyckie poświęcone pamięci ks. Jana Twardowskiego....
 • Zofia Czernicka: Babcia nie jest od rozpieszczania

  Czwartek, 21 stycznia 2016 (13:24)
  Kobiety znane ze szklanego ekranu świetnie odnajdują się w roli babć. Teresa Lipowska i Zofia Czernicka twierdzą, że mają doskonały kontakt z wnukami i starają się poświęcać im jak...