Reklama

Danuta Stenka

Poniedziałek, 20 maja 2024 (15:00)
Pochodząca z Gowidlina na Kaszubach, Danuta Stenka urodziła się 10 października 1961 roku w Sierakowicach. Stenka to wybitna polska aktorka teatralna i filmowa, grająca w kultowych polskich produkcjach. Poza sceną angażuje się w kampanie społeczne i charytatywne. Jak rozwijała się kariera Danuty Stenki i jak układało się życie prywatne?
Danuta Stenka - najważniejsze informacje
Danuta Stenka /Źródło: AIM

Danuta Stenka - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  10.10.1961

 • Miejsce urodzenia:

  Sierakowice

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

  • Janusz Grzelak
 • Zawód:

  aktor/ka

 • Produkcje:

  • Planeta Singli,
  • "Nigdy w życiu!",
  • "Katyń",
  • "Ciacho"

Studia i początki kariery

Pełne imiona i nazwiska Danuty Stenki to Danuta Maria Stenka-Grzelak. Uczęszczała do I Liceum Ogólnokształcącego im. Hieronima Derdowskiego w Kartuzach, gdzie ukończyła klasę o profilu matematyczno-fizycznym. Po przystąpieniu do egzaminów maturalnych otrzymała swoją pierwszą pracę jako nauczycielka języka rosyjskiego w szkole w Gowidlinie.
W 1984 roku została absolwentką Studium Aktorskiego przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Jeszcze w tym samym roku otrzymała pierwszą rolę w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, w sztuce “Czarownice z Salem”.
1988 rok okazał się być przełomowy w jej karierze; po pierwsze - zamieniła szczeciński Teatr Współczesny na Teatr Nowy w Poznaniu, po drugie otrzymała pierwszą rolę w teatrze telewizyjnym, w sztuce “Listy do Niny”, w końcu zaś - zadebiutowała w serialu historyczno-przygodowym “Crimen”.
Debiut filmowy Danuty Stenki nastąpił w 1990 roku, kiedy to wcieliła się w Elżbietę w produkcji “Rozmowy o miłości”. W 1991 roku dołączyła do obsady w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, gdzie wystąpiła między innymi w: “Wozzeck”, “Metamorfozy”, czy “Magia grzechu”.

Najpopularniejsze role Danuty Stenki

Popularność i sławę przyniosła jej rola Judyty Kozłowskiej w ekranizacji książki Katarzyny Grocholi - komedii romantycznej “Nigdy w życiu!” z 2004 roku. Danuta Stenka za rolę Grażyny Borowik-Zamecznik w serialu obyczajowym “Pogoda na piątek”, w 2006 roku otrzymała nominację do Telekamery.
Następnie pojawiła się też w: komedii “Ciacho” z 2010 roku, serialu kryminalnym “Instynkt” z 2011 roku, serialu medycznym “Lekarze” od 2012 do 2014 roku, filmie biograficznym o siatkarce Agacie Mróz “Nad życie” z 2012 roku, czy w dramacie “Kamienie na szaniec” z 2014 roku.
W 2016 roku zagrała Krystynę Kozłowską - matkę głównej bohaterki Ani w filmie fabularnym “Planeta Singli”, a następnie w jego kolejnych częściach - w 2018 roku “Planeta Singli 2” oraz w 2019 roku “Planeta Singli 3”. 
Danuta Stenka w okresie od 2018 do 2019 roku, wcielała się w rolę ordynatorki szpitala Bogny Mróz w serialu medyczno-obyczajowym “Diagnoza”. Ponadto dwukrotnie, w 2017 i 2021 roku można było oglądać ją w roli Rudolfa w “Listy do M. 3” i “Listy do M. 4”.
Podsumowując, w dorobku aktorki znajdują się: 80 ról teatralnych, niemalże 50 ról w Teatrze Telewizji, 50 ról w filmach, niemal 30 występów serialowych, a także niecałe 30 ról głosowych.

Nagrody i osiągnięcia

W 2001 roku Danuta Stenka odcisnęła swoją dłoń na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach.Ponadto aktorka jest posiadaczką pięciu Złotych Kaczek, przyznanych jej w: 2003, 2009, 2011 i 2012 roku, czy dwóch Orłów z 2003 i 2008 roku.
W 2011 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył Danutę Stenkę srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W tym samym roku otrzymała także “Medal Stolema”, który przyznawany jest przez Klub Studencki Pomorania, za szczerzenie i popularyzowanie kultury Kaszub i Pomorza.
W 2011 roku Polskie Radio wręczyło jej również “Złoty Mikrofon”, w kategorii „wybitne role wykreowane w Teatrze Polskiego Radia”.
W 2015 roku Prezydent odznaczył Danutę Stenkę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - drugim najważniejszym odznaczeniem w Polsce.

Życie prywatne Danuty Stenki

Danuta Stenka jest córką nauczycielki oraz elektromontera, ma starszego brata Eugeniusza. W 1988 roku Danuta Stenka wyszła za aktora Janusza Grzelaka, którego poznała na przeglądzie teatralnym w Toruniu w 1985 roku. Ze związku Danuty i Janusza urodziły się dwie córki: w 1993 roku Paulina, a w 1999 roku Wiktoria. Obie kobiety nie poszły w ślady rodziców, Paulina została psychologiem, a Wiktoria interesuje się modą i projektuje ubrania.

Danuta Stenka - Wiadomości

Danuta Stenka - Zdjęcia