Reklama

Anna Dymna

Anna Dymna to jedna z najpopularniejszych aktorek polskiej sceny filmowej. Jej wybitną grę można obserwować zarówno na szklanych ekranach telewizorów, jak i na deskach teatru. W 2003 roku założyła w Krakowie Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Co warto o niej wiedzieć?
Anna Dymna - najważniejsze informacje
Anna Dymna i Krzysztof Orzechowski /Mieczyslaw Wlodarski/Reporter /East News

Anna Dymna - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  20.07.1951

 • Miejsce urodzenia:

  Legnica

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

  • Krzysztof Orzechowski,
  • Wiesław Dymny
 • Zawód:

  aktor/ka

 • Produkcje:

  • "Znachor",
  • "Nie ma mocnych",
  • "Królowa Bona",
  • "Wielka woda"
 • Nagrody:

  Orzeł (Polska Akademia Filmowa), Wiktory, Złote Lwy Gdańskie

Anna Dymna to jedna z najpopularniejszych aktorek polskiej sceny filmowej. Jej wybitną grę można obserwować zarówno na szklanych ekranach telewizorów, jak i na deskach teatru. W 2003 roku założyła w Krakowie Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Co warto o niej wiedzieć?

Dzieciństwo i młodość

Małgorzata Dziadyk znana dzisiaj jako Anna Dymna przyszła na świat 20 lipca 1951 roku w Legnicy. Swoją przygodę z aktorstwem rozpoczęła już w wieku 10 lat. Wtedy to uczęszczała na zajęcia teatralne prowadzone przez jej sąsiada, Jana Niwińskiego.

Aktor i pedagog auważył jej talent i za jego namową poszła do szkoły aktorskiej. Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie ukończyła w 1973 roku. Od 1990 roku jest z nią związana jako wykładowca. Wcześniej, bo w trakcie liceum, zaczęła się posługiwać imieniem Anna, którego używa do dzisiaj.

Kariera

Anna Dymna ma na swoim koncie mnóstwo wybitnych ról teatralnych, a także filmowych. Na deskach teatru imienia Juliusza Słowackiego w Krakowie zadebiutowała w 1969 roku, jeszcze w czasie trwania studiów. Wtedy to wystąpiła w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego. W 1973 roku po zakończeniu studiów rozpoczęła współpracę ze Starym Teatrem w Krakowie.

Dymna nie występowała jednak tylko i wyłącznie na deskach teatru: w 1973 roku zagrałóa też w głośnym serialu „Janosik”. Swoją popularność i uwielbienie społeczeństwa zyskała za sprawą roli wnuczki Kargula i Pawlaka, w którą wcieliła się w produkcjach „Nie ma mocnych” (1974) i „Kochaj albo rzuć” (1977). W 1980 roku zagrała w serialu historycznym „Królowa Bona”, a rok później w kultowym filmie „Znachor” zagrała rolę Marysi Wilczurówny. Warto też wymienić jej role z 1988 roku - zagrała wtedy Małgorzatę w serialu „Mistrz i Małgorzata” i wystąpiła w filmie „Schodami w górę, schodami w dół”.

W latach 90. XX wieku Anna Dymna pojawiła się w takich produkcjach, jak: „Tylko strach”, „Boża podszewka”, „Siedlisko”. W 2001 roku wystąpiła również w „Wiedźminie” Marka Brodzkiego. Następnie zagrała w „Starej baśni” i „Skazanym na bluesa”.

W 2015 roku zagrała u Janusza Majewskiego w filmie „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”. Za tą rolę dostała Orła, a i w ostatnich latach się nie zatrzymuje. Dość powiedzieć, że w samym roku 2022 zagrała aż w pięciu produkcjach (m.in. w głośnym serialu "Wielka woda", do którego przeszła szokującą przemianę).

Anna Dymna działa też społecznie. W 2003 roku założyła Fundację „Mimo wszystko”, która zajmuje się wsparciem i opieką osób z niepełnosprawnościami.

Nagrody

Dymna w trakcie trwania kariery wielokrotnie była nagradzana za swoją wybitną grę aktorską, a także działalność społeczną. Zdobyła m.in. Orła w 2015 roku za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą w „Ekscentrykach…” oraz Złote Lwy za najlepszą główną rolę kobiecą w „Tylko strach” z 1993 roku. W 2005 roku otrzymała Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Dziewięć lat później natomiast odznaczono ją Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Rodzina i związki

Pierwszym mężem aktorki był Wiesław Dymny. Mimo sporej różnicy wieku tworzyli wspaniałe małżeństwo. Jej wybranek zmarł jednak 12 lutego 1978 roku, gdy Dymna miała 27 lat. Aktorka w 1979 roku ponownie wyszła za mąż, tym razem za Zbigniewa Szotę. W 1985 roku parze urodził się syn o imieniu Michał. W 1989 roku w burzliwej atmosferze odbył się ich rozwód. Następnie aktorka wyszła za mąż za Krzysztofa Orzechowskiego.

Anna Dymna - Wiadomości

Anna Dymna - Zdjęcia