Reklama

Reklama

Marek Kondrat

Marek Kondrat /AKPA
 • Data urodzenia:

  18.10.1950

 • Miejsce urodzenia:

  Kraków

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

 • Zawód:

  aktor/ka

 • Produkcje:

  • "Dom wariatów",
  • "Zaklęte rewiry",
  • "Dzień świra"
Marek Kondrat urodził się 18 października 1950 roku w Krakowie. To polski aktor, scenarzysta, reżyser oraz przedsiębiorca. Po karierze aktorskiej otworzył własny biznes – Kondrat Wina Wybrane. Co warto o nim wiedzieć?

Życiorys

Wywodzi się z rodziny o aktorskich tradycjach – jest synem aktora Tadeusza Kondrata oraz bratankiem Józefa Kondrata. Z kolei jego matka nazywała się Olga i pochodziła ze Lwowa. Wychowywał się w Warszawie. W 1972 roku zdobył dyplom na PWST w Warszawie.

Początek kariery

Kiedy miał niespełna 11 lat po raz pierwszy pojawił się przed kamerą. Zagrał Wawrzka w filmie „Historia żółtej ciżemki”, a rok później wystąpił w produkcji „Między brzegami”. Można było go oglądać również w serialu TVP „Wojna domowa”. 

Po ukończeniu studiów, za sprawcą Ignacego Gogolewskiego, związał się na rok z Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Następnie przez kilkanaście lat występował na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie. Od tego czasu Marek Kondrat pojawiał się w coraz to większej ilości produkcji filmowych.

Rozwój kariery

Główna rola w „Zaklętych Rewirach” zaowocowała nie tylko zainteresowaniem i uznaniem krytyków, ale również nagrodą tygodnika „Film”. 

Aktor najczęściej był obsadzany w filmach sensacyjnych i komediowych. Swoje komediowe zdolności aktorskie prezentował m.in. w filmie „C.K. Dezerterzy”, „Pułkownik Kwiatkowski”, a także w telewizyjnym Kabarecie prowadzonym przez Olgę Lipińską. Nie sposób również nie wspomnieć o jego roli policjanta w kultowej produkcji „Kiler” i jej drugiej części. Rok 1984 przyniósł aktorowi jedną z jego najbardziej znanych ról, czyli kreację inteligentnego Adasia Miauczyńskiego w filmie „Dom Wariatów”. Kolejnymi produkcjami z udziałem Kondrata były: „Dzień świra” oraz „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”. 

W latach 1988-1991 grał w serialu zatytułowanym „W labiryncie”. Z kolei rok 1992 zaowocował rolą w kultowym filmie Władysława Pasikowskiego „Psy”. Dzięki tej produkcji Marek Kondrat zaczął pojawiać się w produkcjach sensacyjnych. 

Aktor nie ograniczał się jedynie do Polskiej kinematografii. Na swoim koncie ma również role w zagranicznych produkcjach. Można tutaj wymienić takie tytuły jak: „Z dalekiego kraju”, „Rewizor”, „Weiser”, „Bill Diamond”. W 1999 roku wyreżyserował swój pierwszy film zatytułowany „Prawo Ojca”, w którym zagrał główną rolę. 

Na początku 2007 roku ogłosił, że kończy karierę aktorką. Ostatni film z udziałem aktora pochodzi z 2010 roku i nosi tytuł „Mała matura 1947”

Życie prywatne

Pierwszą żoną aktora była Ilona Gagajek, z którą ma dwóch synów – Mikołaja (ur. 1974) oraz Wojciecha (ur. 1980). Małżeństwo jednak nie przetrwało próby czasu. O aktorze ponownie zrobiło się głośno w 2011 roku, kiedy wdał się w romans z Antoniną Turnau – córką muzyka Grzegorza Turnaua. Wybranka aktora jest młodsza od niego o 38 lat, jednak to nie stanowiło dla nich problemu i w 2015 roku wzięli ślub. Trzy lata później na świecie pojawiła się ich córka, Helena.

Plotki

Zdjęcia