Reklama

Wojciech Szczęsny

Cieszy się uwielbieniem rzesz fanów piłki nożnej na całym świecie – i to zasłużenie. Wojciech Szczęsny wzbudza zainteresowanie nawet osób niezwiązanych ze sportem – razem z piosenkarką Mariną stworzyli zgrany celebrycki duet. Oto przebieg świetnej kariery polskiego bramkarza.
Wojciech Szczęsny - najważniejsze informacje
Wojciech Szczęsny /AFP

Wojciech Szczęsny - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  18.04.1990

 • Miejsce urodzenia:

  Warszawa

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

 • Zawód:

  sportowiec

Cieszy się uwielbieniem rzesz fanów piłki nożnej na całym świecie – i to zasłużenie. Wojciech Szczęsny wzbudza zainteresowanie nawet osób niezwiązanych ze sportem – razem z piosenkarką Mariną stworzyli zgrany celebrycki duet. Oto przebieg świetnej kariery polskiego bramkarza.

Pochodzenie

Rodowity warszawiak przyszedł na świat 18 kwietnia 1990 roku jako syn Alicji i Macieja Szczęsnych. Zawodowo przejął pałeczkę po ojcu, który podobnie jak syn był bramkarzem reprezentacji Polski. Odziedziczone predyspozycje do sportu przejawiał już od dzieciństwa, uczęszczając do szkoły sportowej i grając w piłkarskiej drużynie juniorów z sukcesami na szczeblu krajowym.

Kariera zagraniczna

Zawodową grę Szczęsny rozpoczął w klubie Legia Warszawa. W 2006 roku podpisał kontrakt z londyńskim klubem Arsenal. Debiut na boisku w barwach tego klubu zaliczył w wieku 19 lat. Przez jeden sezon 2009/2010 był wypożyczony do składu innego klubu z Londynu, Brentford. W 2015 roku ponownie został wypożyczony, tym razem przez włoski klub AS Roma. Dzięki licznym sukcesom również w tym zespole w 2017 roku rozpoczął współpracę z najważniejszym włoskim klubem, Juventusem. Ze Szczęsnym na pozycji bramkarza drużyna utrzymała swój mistrzowski status (trzykrotny laur mistrzów Włoch i liczne krajowe puchary). Zagraniczna kariera piłkarza przyniosła mu w sezonie 2019/2020 nagrodę Serie A dla najlepszego bramkarza.

Reprezentacja Polski

Rozwijając zawrotną karierę sportową za granicą, Wojciech Szczęsny jednocześnie intensywnie pracował na krajowym polu. Już od 2009 wchodził w skład reprezentacji Polski. Jako znakomity bramkarz grał w polskich barwach podczas Mistrzostw Świata 2018 oraz Mistrzostw Europy lat 2012, 2016 i 2020. Ze względu na podkreślany przez komentatorów i trenerów talent cieszył się ogromną popularnością i oddaniem wśród fanów piłki nożnej. Jego statystyki są powodem do domy – reprezentując Polskę pobił rekord w ilości meczów bez utraty gola (27 rozgrywek). Niestety także w krajowym składzie zaliczył historyczną wpadkę – jako jedyny bramkarz podczas mistrzostw Europy wbił samobójczego gola. Ten incydent nie przyćmiewa jednak jego sławy jako wybitnego bramkarza o wielkiej pewności siebie i charakterystycznym stylu gry.

Nie tylko piłka nożna

Aktywność Szczęsnego od dawna wykracza poza boisko. Inwestuje w rynku nieruchomościami, kupując i po remoncie sprzedając prestiżowe lokale. Piłkarz wykorzystuje swoją sławę także do zaistnienia w mediach. Początki przed kamerą to głównie autorskie występy w różnych klubowych telewizjach. Szczęsny postanowił jednak wyjść do masowego odbiorcy: jest współtwórcą programu o tematyce piłkarskiej „Prosto w Szczenę” produkowanego początkowo przez Onet, a później Canal+. Kariera bramkarza stała się tematem dwóch książek biograficznych – „W krainie piłkarskich Bogów. O Polakach w Serie A” Piotra Dumanowskiego i Dominika Guziaka oraz „Szczęsny. Chłopak, który odważył się być bramkarzem” Yvette Żółtowskiej-Darskiej. 

Szczęsny wielokrotnie wspierał także inicjatywy charytatywne – Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy czy kampanie Szlachetnej Paczki.

Życie prywatne

W 2013 roku związał się z piosenkarką Mariną Łuczenko-Szczęsną. Para wzięła ślub w 2016 roku, zaś w 2018 urodził im się syn, Liam. Co ciekawe, owocem tego związku jest również piosenka wykonywana przez Marinę – „I do” z albumu „On My Way” z 2017 roku. Nie każdy wie, że to Wojciech Szczęsny napisał do niej tekst! 

Wojciech Szczęsny - Wiadomości

Wojciech Szczęsny - Zdjęcia