Reklama

Marcin Dorociński

Marcin Dorociński to jeden z najprzystojniejszych i najbardziej utalentowanych polskich aktorów. Występował w wielu filmach i serialach, a także na deskach teatru. Prywatnie interesuje się ochroną przyrody i nagłaśnia temat ginących gatunków zwierząt. Kim jest Marcin Dorociński i jak potoczyła się jego kariera? 
Marcin Dorociński - najważniejsze informacje
Marcin Dobrociński /AKPA

Marcin Dorociński - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  22.06.1973

 • Miejsce urodzenia:

  Milanówek

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

 • Zawód:

  aktor/ka

 • Produkcje:

  • "Kiler-ów 2-óch",
  • "Gambit królowej",
  • "Rozmowy nocą",
  • "303. Bitwa o Anglię",
  • "Rewers",
  • "Pitbull",
  • "Moje córki krowy"
 • Nagrody:

  Złoty Lew

Marcin Dorociński to jeden z najprzystojniejszych i najbardziej utalentowanych polskich aktorów. Występował w wielu filmach i serialach, a także na deskach teatru. Prywatnie interesuje się ochroną przyrody i nagłaśnia temat ginących gatunków zwierząt. Kim jest Marcin Dorociński i jak potoczyła się jego kariera? 

Dzieciństwo 

Marcin Dorociński pochodzi z Milanówka. Urodził się 22 czerwca1973 r. jako syn kowala i gospodyni domowej. W dzieciństwie marzył o karierze piłkarskiej, ale kontuzja kolana pokrzyżowała jego plany. Ukończył technikum mechaniczne, jednak już w trakcie ostatniego roku nauki dojeżdżał do Warszawy na zajęcia w ognisku teatralnym Jana Machulskiego. Decyzja o podjęciu studiów aktorskich okazała się strzałem w dziesiątkę.

Debiuty

Na ekranie Marcina Dorocińskiego mogliśmy zobaczyć już w trakcie jego studiów aktorskich. Wystąpił w Teatrze Telewizji w sztuce "Cyd". Po dyplomie grywał głównie w warszawskim Teatrze Dramatycznym i dostawał epizodyczne role w filmach i serialach, często dosyć głośnych.

Fani komedii lat 90. ze zdumieniem odkryją, że jeden z "młodych wilków" w filmie "Kiler-ów 2-óch" to właśnie Marcin Dorociński. W 2001 roku aktor zagrał też Antoniego Lulka w ekranizacji powieści "Przedwiośnie". 

Przełom i pasmo sukcesów 

Pierwsza większa rola Marcina Dorocińskiego to komisarz Wilk w komedii Juliusza Machulskiego "Vinci". Rok później, w 2005 roku, artysta przyciągnął uwagę widzów jako Despero w "PitBullu" Patryka Vegi. Ta kreacja aktorska zapewniła mu wysoką rozpoznawalność, za którą poszły kolejne role i nagrody. 

Marcin Dorociński mógł w kolejnych latach przebierać w rolach. Na swoim koncie ma role policjantów, gangsterów ("Ogród Luizy"), a także występy w komediach romantycznych ("Rozmowy nocą"), czarnych komediach ("Rewers") i serialach komediowych ("Hela w opałach"). Pojawia się także w produkcjach dramatycznych ("Boisko bezdomnych", "Róża", "Pod Mocnym Aniołem", "JackStrong", "Moje córki krowy"). 

Dorociński grywał także w serialach produkowanych przez HBO: "Bez tajemnic", "Pakt", oraz międzynarodowych produkcjach. Już w 2016 r. zagrał u boku Jamiego Dornana i Cilliana Murphy’ego w dramacie "Operacja Anthropoid".

Dalsza kariera

W 2018 roku wystąpił w dużej produkcji "303. Bitwa o Anglię", rok później zagrał w ekranizacji powieści "Ciemno, prawie noc," a w 2020 powrócił do roli policjanta w filmie "Psy 3. W imię zasad". W międzyczasie sensację wzbudziła jego rola w megaprodukcji Netfliksa "Gambit królowej". W tym hitowym serialu Marcin Dorociński zagrał radzieckiego szachistę Borgowa. 

Okazjonalnie Marcin Dorociński użycza swojego głosu w dubbingu. Fani mogli usłyszeć go jako Kylo Rena w ostatniej trylogii "Gwiezdnych wojen" czy Bustera Moona w animacji "Sing". Artysta intensywnie działa również na rzecz klimatu. W 2019 r. wydał książkę "Na ratunek" w której zamieścił swoje rozmowy z obrońcami natury. Został ambasadorem akcji ekologicznych, a dzięki swojej działalności na Instagramie pomaga bezdomnym zwierzętom znaleźć nowe domy.

Nagrody 

Talent i znakomity dobór ról Marcina Dorocińskiego to właściwie gotowa recepta na ważne nagrody. Aktor wielokrotnie był nominowany do Orłów oraz Złotych Lwów, ale jego najważniejsze statuetki to dwa Złote Lwy za role w "Róży" i "Rewersie". Oprócz tego zdobył też Złotą Kaczkę.

Związki 

Marcin Dorociński w przeszłości był związany z Małgorzatą Kożuchowską, jednak postanowili się rozstać. Żoną aktora jest scenografka Monika Sudół. Para ma dwoje dzieci: Stanisława (ur. 2006) i Janinę (ur. 2008).

Marcin Dorociński - Wiadomości

Marcin Dorociński - Zdjęcia