Reklama

Książę Harry

Przez lata miał reputację niegrzecznego wiecznego kawalera, którego łączono z wieloma kobietami. Kim jest książę Harry, brat następcy brytyjskiego tronu, i jak wyglądało jego dotychczasowe życie?
Książę Harry - najważniejsze informacje
Książę Harry /Kirsty O'Connor/Press Association/East News /East News

Książę Harry - najważniejsze informacje

Przez lata miał reputację niegrzecznego wiecznego kawalera, którego łączono z wieloma kobietami. Kim jest książę Harry, brat następcy brytyjskiego tronu, i jak wyglądało jego dotychczasowe życie?

Dzieciństwo

Henry Charles Albert David, znany jako książę Harry, jest młodszym synem króla Karola III oraz jego byłej żony, księżnej Diany Spencer. Przyszedł na świat 15 września 1984 r. w Londynie. W dzieciństwie mnóstwo czasu spędzał z matką, która nie pochwalała konserwatywnego, zimnego wychowania powszechnego w rodzinie królewskiej. Jako kilkulatek był świadkiem rozpadu małżeństwa rodziców i rozwodu, który wstrząsnął opinią publiczną, a gdy miał zaledwie 13 lat, musiał uczestniczyć w publicznym pogrzebie matki. Diana zginęła w 1997 r. w wypadku samochodowym, ścigana przez paparazzich. Starszym bratem Harry’ego jest książę William, obecny następca tronu Wielkiej Brytanii, mąż Kate Middleton i ojciec George’a, Charlotte i Louisa.

Rodzina i związki

Pierwszą poważną partnerką księcia była Chelsy Davy, córka biznesmena z Zimbabwe. Para rozstała się w 2009 r. po pięciu latach związku. Kolejną miłością Harry’ego była Cressida Bonas, aktorka i modelka o arystokratycznych korzeniach. Spotykali się przez dwa lata, od 2012 do 2014. Oprócz tego tabloidy łączyły Harry’ego z różnymi kobietami, m.in. z prezenterką Caroline Flack, piosenkarkami Mollie King oraz Ellie Goulding, a nawet z Emmą Watson. Latem 2016 r. Harry został namówiony przez przyjaciół na randkę w ciemno. Tajemniczą wybranką okazała się amerykańska aktorka, Meghan Markle, znana z serialu „W garniturach”. Po kilku miesiącach związku na trop zakochanych wpadły media, ale związek nie spotkał się z ciepłym przyjęciem. Rodzina królewska została zbombardowana obraźliwymi komentarzami na temat pochodzenia Markle. Mimo to rok później, w 2017 r, Harry oświadczył się, a 19 maja 2018 r. odbył się huczny ślub pary. Harry i Meghan są rodzicami Archiego (2019) i Lilibet (2021).

Młodość

Książę Harry jest absolwentem Royal Military Academy Sandhurst. Służył w czasie wojny w Afganistanie (w latach 2007-2008 i 2012-2013). Ukończył także szkolenie na pilota helikopterów wojskowych. Jest gorącym zwolennikiem ochrony zdrowia psychicznego i otwarcie przyznaje się do ran, jakie na jego psychice pozostawiły doświadczenia dorastania w rodzinie królewskiej oraz rozwód rodziców i śmierć matki. Książę Harry jest też zaangażowanym sportowcem – w 2014 r. stworzył zawody Invictus Games przeznaczone dla weteranów wojennych. W 2011 r. zdobył biegun północny, a dwa lata później – południowy.W młodości Harry miał sporo za uszami. W 2001 r. sfotografowano go w trakcie brania narkotyków, w 2005 r. na balu kostiumowym zaprezentował się w mundurze nazistowskim, a w 2012 r. świat obiegły zdjęcia nagiego księcia w hotelu w Las Vegas.

Dalsze lata

Harry przez wiele lat reprezentował rodzinę królewską na oficjalnych uroczystościach i wizytach zagranicznych. Po ślubie razem z żoną i synem udał się z oficjalną wizytą po krajach Afryki Południowej. Z okazji ślubu Harry otrzymał od panującej wówczas królowej Elżbiety II tytuł księcia Sussexu. W 2020 r. wspólnie z Meghan ogłosił rezygnację z obowiązków członków rodziny królewskiej. Ta decyzja wstrząsnęła publiką, tym bardziej że małżonkowie ogłosili, że nie chcą już mieszkać w Wielkiej Brytanii. Po rocznym okresie przejściowym Harry i Meghan oficjalnie wycofali się z rodziny królewskiej, zachowując jednak prawo do tytułów księcia i księżnej Sussex oraz miejsce w linii sukcesji dla Harry’ego oraz dzieci pary.

Życie po Megxit

Harry i Meghan zamieszkali w USA, ale pojawiają się w Wielkiej Brytanii z okazji ważnych uroczystości. Ich życie wciąż jest pełne kontrowersyjnych decyzji: postanowili wziąć udział w szczerym i trudnym wywiadzie z Oprah Winfrey, podpisali także kontrakt na realizację programów rodzinnych wspólnie z Netfliksem oraz podcastów ze Spotify. Zdaniem wielu Harry i Meghan publicznie piorą brudy całej rodziny królewskiej i zamieniają swoje cierpienie w grube worki pieniędzy.

Książę Harry - Wiadomości

Książę Harry - Zdjęcia

Książę Harry - Wideo