Reklama
Reklama

Karol III wybrał już muzykę na koronację. Wiemy, kto uświetni uroczystość! Szykuje się niezła impreza?

Karol III na początku maja zostanie koronowany na króla. Takie wydarzenie będzie zdarza się w Wielkiej Brytanii niezwykle rzadko. Poprzednia koronacja miała miejsce ponad 70 lat temu. Z tego względu przygotowania do wydarzenia ruszyły pełną parą. Król zdołał już wybrać muzykę na ten wyjątkowy dzień. Poznajcie pełną listę wykonawców!

Koronacja Karola III już niebawem!

Król Karol III niebawem zostanie oficjalnie koronowany na regenta Zjednoczonego Królestwa i Wspólnoty Narodów. Uroczystość odbędzie się  za nieco ponad dwa miesiące 6 maja.

Wydarzenie budzi wielkie emocje wśród Brytyjczyków. Warto zaznaczyć, że koronacja w Wielkiej Brytanii zdarza się bardzo rzadko. Ostatnio miała miejsce 70 lat temu. Wydarzenie musi więc być zaplanowane w każdym calu tak, by maksymalnie ograniczyć ilość nieprzewidzianych wypadków. Z tego względu wszystkie szczegóły są precyzyjnie dopasowane do wymagań władcy. Do tej pory ujawniono już wstępny plan wydarzenia. Z najnowszych informacji wynika, że Karol III musiał zatwierdził już listę artystów, którzy uświetnią uroczystość, prezentując swoją twórczość..

Reklama

Według pogłosek ojciec Williama i Harry’ego  sam wybrał utwory, które będą przewodniczyły całej uroczystości. Przewidziano bowiem sześć kompozycji orkiestrowych, pięć chóralnych oraz solo organowe.

Karol III wybrał muzykę na koronację

Karol III postawił na kompozytorów muzyki poważnej.  Na jego koronacji będzie można usłyszeć m. in. Edwarda Elgara, a także twórców musicalowych pokroju Andrew Lloyda Webbera, który stworzył arcydzieła takie jak "Upiór w operze" i "Koty". Usłyszeć będzie można także artystów tworzących muzykę filmową. Wśród wykonawców znalazł się także Patrick Doyle, który skomponował niezapomniane melodie do znanych na całym świecie produkcji  ("Harry’ego Pottera i Czary Ognia", "Thora").

Andrew Lloyd Webber napisze hymn dla Karola III

"Ogromny zaszczyt", jak chwalił się wybraniec króla Karola, spotkał Andrew Lloyda Webbera, który napisze unikalny hymn dla brytyjskiego monarchy. Artysta nie posiada się z radości i ma nadzieję, że uda mu się w odpowiedni sposób oddać atmosferę historycznego wydarzenia.

"Mój hymn zawiera słowa zaczerpnięte, lekko zaadaptowane, z Psalmu 98. Napisałem go dla chóru i organów opactwa Westminster, uroczystych instrumentów dętych i orkiestry" - wyjawił kompozytor w mediach społecznościowych.

Karol III wspomni zmarłego ojca?

Według nieoficjalnych informacji, król postanowił uczcić pamięć po swoim zmarłym ojcu - księciu Filipie. Z tego względu dopisał do listy również sakralny utwór greckiej muzyki prawosławnej.

Koronacja Karola - wystąpią najlepsi

Orkiestrę koronacyjną, która uświetni wydarzenie swoim występem, poprowadzi Sir Antonio Pappano, będący dyrektorem muzycznym Royal Opera House. Nie zabraknie również zespołów chóralnych: Ascension Choir, opactwa Westminster i Królewskiej Kaplicy w pałacu św. Jakuba — wraz ze śpiewakami z Chapel Choir of Methodist College w Belfaście i Truro Cathedral Choir.

Solistami zaś będą: Sir Bryn Terfel (bas-baryton), Pretty Yende (sopran) i Roderick Williams (baryton). Nabożeństwo poprowadzi Andrew Nethsingha, organista i chórmistrz z opactwa Westminster.

Zobacz też:

Nie dojdzie do spotkania między Harrym i Karolem? "Król jest zbyt zajęty przygotowaniami do koronacji"

Karol III odwiedził 20 tys. trenujących Ukraińców. Zrobił na nich olbrzymie wrażenie 

Karol III chciał, żeby Adele i Ed Sheeran zaśpiewali na koronacji. Znamy ich odpowiedź

Król Karol III spotkał się z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. W tle rozmowy na temat Ukrainy

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Król Karol III
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy