Reklama
Reklama

Koronacja Karola III potwierdzona przez Pałac Buckingham. Jest oficjalna data

Pałac Buckinghan potwierdził oficjalną datę koronacji Karola III. Uroczystość odbędzie się w sobotę 6 maja 2023 roku.

Pałac Buckingham ogłosił we wtorek za pośrednictwem Twittera, że data koronacji króla Karola III została oficjalnie ustalona.

"Koronacja Jego Królewskiej Mości Króla odbędzie się w sobotę 6 maja 2023 r. w Opactwie Westminsterskim" - czytamy w oświadczeniu wydanym w imieniu rodziny królewskiej.

Poprzednie raporty błędnie informowały, że koronacja odbędzie się 3 czerwca - źródła pałacowe wskazywały jednak, że data nie została jeszcze ustalona.

Według agencji Bloomberg, Karol ma mieć znacznie skromniejszą ceremonię niż jego zmarła matka, królowa Elżbieta II.

Reklama

Zasiadała ona na tronie 70 lat i była najdłużej panującym monarchą w Wielkiej Brytanii, miała zaledwie 27 lat, kiedy została koronowana w 1953 roku w Opactwie Westminsterskim.

Karol będzie miał 74 lata. Skończy je za kilka tygodni, 14 listopada.

Koronacja Karola III. Jest oficjalna data

Jak podaje oficjalna strona, do udziału w uroczystości zaproszeni zostali przedstawiciele izb parlamentu, kościoła i państwa, premierzy, czołowi obywatele oraz przedstawiciele innych krajów.

Podczas koronacji nowy władca złoży przysięgę, a następnie zostanie "namaszczany, błogosławiony i konsekrowany" przez arcybiskupa. Po otrzymaniu kuli i berła na głowę monarchy nałożona zostanie korona św. Edwarda.

Karol został oficjalnie ogłoszony nowym monarchą Wielkiej Brytanii 10 września, dwa dni po śmierci królowej Elżbiety II.

Powiedział wówczas w przemówieniu, że panowanie jego matki nie miało sobie równych pod względem czasu trwania, poświęcenia i oddania. "Nawet gdy jesteśmy pogrążeni w smutku, dziękujemy za jej wierną służbę. Jestem głęboko świadomy wielkiego dziedzictwa oraz obowiązków i ciężkiej odpowiedzialności, która teraz na mnie spoczywa".

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Król Karol III | Królowa Elżbieta II
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy