Reklama
Reklama

Znane są szczegóły koronacji króla Karola III. Harry'ego i Meghan zabraknie w otoczeniu władcy. Kogo jeszcze?

Pałac Buckingham ogłosił w miniony weekend szczegóły koronacji króla Karola III. Brytyjczycy będą hucznie świętować tę uroczystość. Niestety, nie wszyscy zostaną zaproszeni na to wiekopomne wydarzenie. Już wiadomo, że zabraknie niektórych krewnych króla. Książę Harry i Meghan Markle nie dostaną zaproszenia?

Koronacja Karola III odbędzie się w weekend 6 do 8 maja 2023

Brytyjczycy po 70 latach znowu będą świadkami koronacji swojego władcy. Mają zamiar hucznie świętować tę wyjątkową uroczystość. Pałac Buckingham właśnie ogłosił szczegółowy plan koronacji Karola III.

Koronacja króla Karola III odbędzie się w sobotę 6 maja 2023 roku. Ponadto Brytyjczycy zyskają dodatkowy dzień wolny od pracy w poniedziałek 8 maja. Wśród najważniejszych atrakcji koronacyjnego weekendu zaplanowano koncert gwiazd w zamku Windsor, ogólnokrajową serię imprez ulicznych oraz kampanię charytatywną pod nazwą "The Big Help Out".

Reklama

Król Karol III znany jest ze swojej niechęci do wydawania pieniędzy i planował skromną imprezę koronacyjną. Na pewno miała być mniej wystawna niż koronacja jego matki Elżbiety II. Zdarzenie to miało miejsce 2 czerwca 1953 roku i kosztowało 1,57 mln ówczesnych funtów, co dziś stanowi równowartość 45 mln funtów. Brytyjski rząd widzi jednak w koronacji szansę na podniesienie obywateli na duchu po ostatnich miesiącach kryzysu. Dlatego już dziś możemy się spodziewać wielkiej uroczystości.

Przebieg koronacji Karola III. Plan uroczystości

Koronacja Karola III została bardzo szczegółowo zaplanowana. Brytyjczycy będą świętować przez 3 dni.

6 maja nastąpi Akt Koronacyjny oraz odbędą się uroczystości religijne prowadzone w Opactwie Westminsterskim przez Arcybiskupa Canterbury Justina Welby'ego. Dalej król wraz z małżonką odbędą tzw. Pochód Króla, po którym rodzina królewska pojawi się na balkonie pałacu Buckingham

Głównym punktem koronacyjnej niedzieli, 7 maja, ma być koncert "The Big Help Out". Nie wiadomo jeszcze, kto na nim wystąpi, ale organizatorzy wzorują się na jubileuszowym koncercie królowej Elżbiety, więc można spodziewać się takich gwiazd jak Alicia Keys, Duran Duran, Rod Stewart  czy Brian May (gitarzysta zespołu Queen).

Trzeci dzień, poniedziałek 8 maja, poświęcony będzie akcjom charytatywnym, którym patronuje Karol III. Odbędą się lunche koronacyjne i spotkania z najbardziej aktywnymi wolontariuszami: "Ich Wysokości, król i królowa, mają nadzieję, że weekend koronacyjny będzie okazją do spędzenia czasu i świętowania z przyjaciółmi, rodzinami i społecznościami w całej Wielkiej Brytanii, królestwach i Wspólnocie" - napisano w oświadczeniu wydanym w sobotę wieczorem.

Kto nie pojawi się na balkonie pałacu Buckingham?

Poza samą koronacją, która zapowiada się na ogromną i wystawną imprezę, wielu interesuje kwestia obecności wszystkich członków rodziny królewskiej. Ma to duże znaczenie w kontekście konfliktu u royalsów. Po tym, jak pod koniec roku na platformie Netflix pojawił się serial "Harry i Meghan" ujawniający powody, dla jakich syn króla opuścił Wielką Brytanię, stosunki między Karolem III a księciem Harrym są bardzo napięte.

Dodatkowo 10 stycznia trafiła do sprzedaży autobiografia Sussexa "Spare" ("Ten drugi"), która pobiła rekord Guinnessa pod względem szybkości sprzedaży. Rodzina królewska nie komentuje ujawnionych przez Harry'ego rewelacji, jednak wyraźnie widać niechęć royalsów do Meghan Markle i młodszego syna króla.

Zwyczajni Brytyjczycy są w większości oburzeni atakami księcia na rodzinę królewską i nie wyobrażają sobie, że Harry i Meghan mogliby znaleźć się podczas koronacji wraz z pozostałymi członkami rodziny na balkonie pałacu Buckingham podczas koronacji. Sprawę załatwiono dyplomatycznie, by nie wywoływać dalszych podziałów, ale i zadowolić wściekłych zwolenników monarchii.

Jak się okazuje, zaznaczono, że w uroczystościach koronacyjnych wezmą udział pracujący członkowie rodziny królewskiej. Takie sformułowanie jasno oznacza, że Sussexowie, którzy zrezygnowali z pracy na rzecz rodziny, nie dostaną zaproszenia do udziału w oficjalnej części koronacji. 

Dodatkowo dzięki temu zabiegowi nie weźmie w niej udziału także brat Karola książę Andrzej. Jego pojawienie się w otoczeniu króla na tak ważnej uroczystości stanowiłoby problem, gdyż został on oskarżony między innymi o napaść seksualną. Jednak na początku ubiegłego roku młodszy brat króla w porozumieniu z królową Elżbietą II zrzekł się tytułów i nie pełni żadnych oficjalnych funkcji w rodzinie królewskiej. Zatem podobnie jak Harry został wykluczony z uczestnictwa w koronacji.

Zobacz też:

Książę Harry na koronacji króla Karola III? "To zaburzyłoby ceremonię"

Rodzina zaprosi Harry'ego na rozmowy pokojowe? Boją się kompromitacji przed koronacją Karola

Sąsiedzi księcia Harry'ego zabrali głos. O tym jeszcze nikt nie wspominał!

pomponik.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy