Reklama

Królowa Elżbieta II

Elżbieta II była najbardziej znaną koronowaną głową na świecie i najdłużej panującym władcą Wielkiej Brytanii. Rządziła przez okrągłe 70 lat, ale jej panowanie nie było pasmem sukcesów. Za jej życia wokół monarchii wybuchło wiele skandali. Kim była Elżbieta II i jak wyglądało jej życie? 
Królowa Elżbieta II - najważniejsze informacje
Królowa Elżbieta II /STEVE PARSONS/AFP/East News /East News

Królowa Elżbieta II - najważniejsze informacje

Elżbieta II była najbardziej znaną koronowaną głową na świecie i najdłużej panującym władcą Wielkiej Brytanii. Rządziła przez okrągłe 70 lat, ale jej panowanie nie było pasmem sukcesów. Za jej życia wokół monarchii wybuchło wiele skandali. Kim była Elżbieta II i jak wyglądało jej życie? 

Dzieciństwo 

Elżbieta II urodziła się jako Elżbieta Aleksandra Maria, córka brata następcy brytyjskiego tronu, 21 kwietnia 1926 r. w Londynie. Wcale nie wychowywano jej na przyszłą królową. Pierwsze lata życia spędziła wraz z młodszą siostrą, Małgorzatą (1930-2002) i była nauczana w domu przez zwykłą guwernantkę.

Jej przyszłość naznaczyła decyzja wuja, króla Edwarda VIII, który abdykował. Zgodnie z prawem król Wielkiej Brytanii jest również głową Kościoła anglikańskiego i nie może poślubić osoby rozwiedzionej, a Edward VIII zakochał się właśnie w amerykańskiej rozwódce, Wallis Simpson. Jego decyzja o ustąpieniu z tronu spowodowała, że koronę przejął jego brat, król Jerzy VI, a Elżbieta została jego następczynią.

Rodzina 

W 1947 r. księżniczka Elżbieta wyszła za mąż za księcia Grecji i Danii Filipa. Wielka ceremonia była transmitowana w telewizji, a rok później na świat przyszedł pierwszy syn pary, Karol. W 1950 r. do rodziny dołączyła księżniczka Anna, a po 10 latach Elżbieta urodziła Andrzeja. Ostatnim dzieckiem pary jest urodzony w 1964 r. Edward. 

Karol, pierworodny syn królewskiej pary, stał się znany jako wieczny kawaler i bawidamek. Głośno było o jego wieloletnim romansie z Camillą Parker-Bowles, który rozbił jego małżeństwo z uwielbianą przez publikę księżną Dianą, matką książąt Williama i Harry’ego. Rozwód Karola i Diany odbił się szerokim echem na całym świecie, a tragiczna śmierć Diany w 1997 r. położyła się cieniem na wizerunku rodziny królewskiej. 

Inne dzieci królowej również nie potrafiły stworzyć szczęśliwego związku. Księżniczka Anna, znana ze startów w zawodach jeździeckich, również rozwiodła się z pierwszym mężem, podobnie jak książę Andrzej, w latach 1986-1996 żonaty z Sarah Ferguson, znaną jako Fergie.

Objęcie tronu 

Jerzy VI zmarł na atak serca w 1952 r. Elżbieta przebywała wówczas w oficjalnej podróży, ale zdrowie króla słabło przez cały poprzedni rok i przyszła władczyni była mentalnie gotowa na przejęcie jego obowiązków. Huczna koronacja odbyła się w 1953 r.

Początki sprawowania władzy nie były proste – młodej królowej zarzucano chłodną, sztywną postawę, brak empatii i budowanie muru wokół siebie i swojej rodziny. Zdaniem wielu przejawiała więcej miłości w stosunku do swoich ukochanych psów niż własnych dzieci. Z biegiem lat Elżbieta II zaskarbiła sobie jednak przychylność publiki. 

Za panowania Elżbiety II Wielka Brytania utraciła wiele kolonii. Wiele z nich decydowało się na niepodległość. Elżbieta przeżyła również aż 15 premierów kraju i uczestniczyła w spotkaniach z głowami wielu państw świata – wielokrotnie odwiedzali ją prezydenci USA, regularnie odbywała podróże do terytoriów zależnych Wielkiej Brytanii. W 1996 r. odwiedziła także Polskę.

Skandale 

Jednym z największych skandali wokół rządów królowej Elżbiety II była katastrofa w Aberfan w 1966 r., kiedy na wiejską szkołę osunęła się niekontrolowana hałda węglowa. Śmierć poniosło ponad sto dzieci i kilka dorosłych osób. Królowa aż kilka dni zwlekała z przyjazdem na miejsce tragedii i wsparcie rodzin ofiar. 

Uszczerbek na wizerunku monarchii spowodowały też rozwody dzieci królowej. Czarny okazał się rok 1992, kiedy aż troje spośród czworga potomstwa Elżbiety II ogłosiło separację. Najbardziej kontrowersyjny okazał się związek Karola i Diany. Królowa zszokowała publikę, kiedy po tragicznej śmierci Diany, nie odniosła się do sytuacji

Śmierć 

8 września 2022 r. królowa Elżbieta II zmarła w swojej rezydencji w Balmoralu. Miała 96 lat. Wiadomość o śmierci władczyni Wielkiej Brytanii wstrząsnęła światem. Na tron wstąpił jej najstarszy syn, Karol III.

Królowa Elżbieta II - Wiadomości

Królowa Elżbieta II - Zdjęcia

Królowa Elżbieta II - Wideo