Reklama
Reklama

Afery i wpadki Elżbiety II. Jakie skandale tuszowała rodzina królewska?

Choć być może trudno w to dziś uwierzyć, nawet Elżbieta II miała na swoim koncie kilka skandali. W końcu panowała najdłużej ze wszystkich władców Zjednoczonego Królestwa. Co wydarzyło się przez te siedemdziesiąt lat, o czym królewska rodzina wolałaby zapomnieć? Przyjrzyjmy się najgłośniejszym skandalom.

Elżbieta II nie żyje. Wpadki i skandale

Choć zmarła 8 września królowa Elżbieta II cieszyła się ogromną sympatią i wsparciem ze strony społeczeństwa, w czasie siedemdziesięciu lat panowania, zdarzały jej się zarówno lepsze, jak i gorsze chwile.

Jak każdy polityk, miała także na koncie kilka skandali obyczajowych, które do dziś są rysą na jej posągowym wizerunku.

Elżbieta objęła tron w bardzo młodym wieku - jej ojciec zmarł gdy miała zaledwie 25 lat. Przez kilkadziesiąt lat jej życie obfitowało w momenty piękne i doniosłe, ale także w kontrowersje i skandale. Przyjrzymy się najgłośniejszym z nich.

Reklama

Niepełnosprawne kuzynki Elżbiety II

To jeden z najbardziej kontrowersyjnych rozdziałów w historii brytyjskiej rodziny królewskiej. Choć dziś niewiele się o tym mówi, Elżbieta II miała dwie kuzynki ze strony brata królowej matki - Nerissę i Katherine Bowes-Lyon, które urodziły się z poważnymi zaburzeniami psychicznymi.

Z obawy o to, że w mediach wybuchnie skandal, a dobre imię królewskiego rodu na zawsze zostanie zszargane - rodzina Windsorów przez długi czas nie przyznawała się do narodzin niepełnosprawnych kuzynek. Dlatego wysłano wówczas 15-letnią Katherine i 22-letnią Nerissę do zamkniętego zakładu psychiatrycznego, w którym spędziły resztę życia.

W szpitalu miały panować skandalicznie złe warunki, a kobiety nie były nigdy odwiedzane przez żadnego z członków rodu.

Brytyjska opinia publiczna dowiedziała się o istnieniu kuzynek dopiero w 1987 roku, rok po śmierci Nerrisy, która przeżyła 66 lat. Jej siostra zmarła w 2014 roku, w wieku 87 lat.

Pedofilska afera Andrzeja Windsora

Kolejną rysą na nieskazitelnym wizerunku rodziny królewskiej, okazał się skandal pedofilski z udziałem księcia Andrzeja.

W wyniku medialnej burzy, książę Andrzej postanowił odsunąć się w cień i zniknąć z życia publicznego - wszystko po to, by ratować dobre imię Windsorów.

Syn Elżbiety II został oskarżony o wykorzystanie 17-letniej Virginii Roberts, która była niewolnicą seksualną Jeffreya Epsteina - finansisty, posądzanego o pedofilię i handel nieletnimi.

Rodzina królewska nie komentowała sensacyjnych doniesień, broniła się jedynie lakonicznym komunikatem mówiącym, że "Andrzeja nie łączyła jakakolwiek forma kontaktu z pokrzywdzoną" - choć przeczyły temu fotografie i zeznania samej Roberts.

Relacja Karola i Camilli

W 1996 roku najstarszy syn królowej Elżbiety II, książę Karol rozwiódł się z księżną Dianą po piętnastu latach małżeństwa. Oboje tworzyli niedobraną parę już od samego początku. Z obawy na skandal obyczajowy, starali się trzymać kryzys w związku w tajemnicy przed mediami

Sekretem był również związek księcia Karola z Camilą Rosemary Shand, który trwał nawet wtedy, gdy oboje byli w związkach małżeńskich. Para długo starała się o aprobatę, zarówno ze strony rodziny królewskiej, jak i samych Brytyjczyków.

Na ich ślubie, który odbył się w 2005 roku, zabrakło jednak Elżbiety II i Filipa, co oznaczało, że królewska para nie zaakceptowała sformalizowania związku.

Historia księżnej Diany

Księżna Diana stała się jedną z najbardziej wpływowych kobiet świata, ale jej życie nie było usłane różami.

Publicznie opowiadała o zdradach męża, na jaw wyszedł także jej kilkuletni romans z Jamesem Gilbeyem. W 1992 roku tabloid "The Sun" opublikował zapis jej rozmów telefonicznych, w których skarży się, że "jej życie to wyłącznie tortury", a "Windsorowie to pi*****na rodzina".

Zabierała głos w sprawach, które dla monarchów były tematami tabu: angażowała się w walkę o zakaz używania min przeciwpiechotnych i pomoc osobom chorym na AIDS.

Zginęła w wypadku samochodowym w 1997 roku.

Mówi się, że nikt wcześniej nie wyjawił tylu niewygodnych sekretów rodziny królewskiej, co księżna Diana.

Zobacz też:

Królowa Elżbieta II nie żyje. Tak wyglądają okładki gazet

Ostatnie zdjęcie królowej Elżbiety II. Jej fani zauważyli jedną rzecz

Królowa Elżbieta II spotkała prawnuczkę Lilibet tylko raz w życiu. Dzięki Meghan

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Królowa Elżbieta II | Księżna Diana
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy