Reklama

Książę William

Następca brytyjskiej korony, mąż Kate Middleton i ojciec trojga uroczych maluchów – niestety serce księcia Williama od wielu lat jest zajęte, ale były czasy, kiedy młody członek rodziny królewskiej rozpalał wyobraźnię młodych kobiet na całym świecie. Kim jest książę William i jak wyglądało jego dotychczasowe życie?
Książę William - najważniejsze informacje
Książę William /JANE BARLOW/AFP/East News /East News

Książę William - najważniejsze informacje

Następca brytyjskiej korony, mąż Kate Middleton i ojciec trojga uroczych maluchów – niestety serce księcia Williama od wielu lat jest zajęte, ale były czasy, kiedy młody członek rodziny królewskiej rozpalał wyobraźnię młodych kobiet na całym świecie. Kim jest książę William i jak wyglądało jego dotychczasowe życie?

Dzieciństwo

Książę William Arthur Philip Louis urodził się jako pierwszy syn następcy tronu Wielkiej Brytanii, Karola (obecnego króla Karola III) i księżnej Diany Spencer. Przyszedł na świat 21 czerwca 1982 r. w Londynie. Jego narodziny były wielkim świętem dla kraju – poddani królowej Elżbiety II obawiali się już, że jej następca, wieczny kawaler, nigdy się nie ustatkuje. Młodszym bratem Williama jest książę Harry, mąż amerykańskiej aktorki Meghan Markle. William studiował historię sztuki i geografię na Uniwersytecie w St. Andrews, jest także absolwentem Royal Military Academy w Sandhurst. W dzieciństwie przeszedł przez owiany skandalem rozwód rodziców, a w 1997 r. uczestniczył w publicznym pogrzebie księżnej Diany, która zginęła w wypadku samochodowym, uciekając przed paparazzi.

Rodzina i związki

Życie miłosne Williama od zawsze wzbudzało ogromne zainteresowanie. Nie potwierdzono jednak żadnego z jego młodzieńczych związków, chociaż plotkowano, że książę spotyka się m.in. z Christiną Aguilerą i Natalią Imbruglią. W 2006 r. ogłoszono, że wybranką Williama od dwóch lat pozostaje Kate Middleton, koleżanka ze studiów, która przykuła jego uwagę podczas charytatywnego pokazu mody, wystrojona w mocno prześwitującą sukienkę. I choć już rok później potwierdzono ich rozstanie, to zakochani najwyraźniej nie mogli bez siebie żyć i znowu zostali parą. Kate długo czekała na oficjalną deklarację ze strony księcia. W końcu w 2010 r. ogłoszono zaręczyny pary, a 29 kwietnia 2011 r. na oczach całego świata William i Kate powiedzieli sobie „tak”. Z tej okazji panująca królowa Elżbieta II nadała małżonkom tytuł księcia i księżnej Cambridge. Jako następca tronu William jest tytułowany księciem Walii. William i Kate mają troje dzieci: George’a (2013), Charlotte (2015) i Louisa (2018), który według doniesień niektórych źródeł został poczęty podczas wizyty w Polsce.

Działalność w rodzinie królewskiej

William kocha sport, zwłaszcza pływanie, piłkę nożną oraz polo i polo wodne. Jako wojskowy był pilotem helikopterów w trakcie wojny w Afganistanie, szkolił się także w oddziale marynarki wojennej i uczestniczył w operacjach przechwytu narkotyków, a w 2014 r. rozpoczął służbę jako pilot samolotu medycznego. Tę funkcję pełnił do 2017 r. i zrezygnował z niej nie tylko ze względu na silne obciążenie psychiczne – przede wszystkim musiał podjąć dodatkowe obowiązki jako reprezentant starzejącej się królowej Elżbiety II. Od 2005 r. William pełni oficjalne obowiązki członka rodziny królewskiej i reprezentanta korony. Udawał się z oficjalnymi wizytami do Nowej Zelandii, Kanady, Afryki Południowej, a w 2017 r. odwiedził także Polskę. William aktywnie działa charytatywnie. Kontynuuje dzieło swojej matki na rzecz osób zarażonych wirusem HIV, a oprócz tego współtworzy The Royal Foundation, wspierającą różne cele charytatywne. Wspiera także środowisko LGBT, a w trakcie pandemii COVID-19 gorąco zachęcał publikę do szczepienia się przeciwko wirusowi i działał jako wolontariusz w telefonicznej linii wsparcia. W 2021 r. ujawniono, że William osobiście pomógł afgańskiemu oficerowi wraz z całą rodziną w ewakuacji z Kabulu. 

Dalsze lata

W ostatnich latach wokół całej rodziny królewskiej jest głośno z powodu tzw. Megxitu – decyzji brata Williama, Harry’ego, i jego żony Meghan Markle o wycofaniu się z rodziny królewskiej i życia na własny rachunek. Od tego czasu media dopatrują się kryzysu między braćmi oraz ich żonami.

Książę William - Wiadomości

Książę William - Zdjęcia

Książę William - Wideo

  • Kate i William świętują trzecią rocznicę ślubu

    Wtorek, 29 kwietnia 2014 (14:31)
    Książę i księżna Cambridge świętują swoją trzecią rocznicę ślubu. Para królewska, która właśnie wróciła do Anglii po 19-dniowej podróży po Nowej Zelandii i Australii, chcą spędzić...