Reklama

"Top Model"

„Top Model” to polski program telewizyjny typu reality show, oparty na amerykańskim formacie „ America’s Next Top Model”. Widzowie oglądają go od 8 września 2010 roku w telewizji TVN. Do 2022 r. wyemitowano 10 edycji i 132 odcinki, a na początuk września 2022 r. miała miejsce 11 edycja. 
Finał 10. edycji "Top Model" /Jacek Kurnikowski /AKPA

"Top Model" - najważniejsze informacje

„Top Model” to polski program telewizyjny typu reality show, oparty na amerykańskim formacie „ America’s Next Top Model”. Widzowie oglądają go od 8 września 2010 roku w telewizji TVN. Do 2022 r. wyemitowano 10 edycji i 132 odcinki, a na początuk września 2022 r. miała miejsce 11 edycja. 

Zasady programu 

Do programu Top Model dostaje się 50 uczestników. Od 2014 roku w programie biorą udział nie tylko modelki, ale również modele. Warunkiem, aby uczestniczka dostała się do programu, jest co najmniej 170 cm wzrostu i wiek do 27 lat. Z kolei kandydat na Top Modela powinien mieć co najmniej 180 cm wzrostu i być w wieku do 30 lat. Do szóstego odcinka dolny limit wiekowy wynosił 18 lat, obecnie jest to 16 lat za pisemną zgodą opiekuna prawnego. Oto pozostałe zasady:
  • boot camp – w trzecim odcinku uczestnicy biorą udział w obozie, na którym wykonują zadania. Jurorzy wybierają finałową trzynastkę. 
  • Dom modeli – finałowa trzynastka wprowadza się do nieruchomości w podwarszawskich Łomiankach. W następujących po sobie odcinkach odpadają kolejni uczestnicy.
  • Złoty bilet – wprowadzono go od 8. edycji. Osoba ze złotym biletem omija boot camp i przechodzi od razu do do domu modelek. 
  • Srebrny bilet – obowiązuje od 9. edycji. Każdy juror wręcza go jednemu z kandydatów, o którego losie decydują internauci. 
  • Finał – widzowie wybierają zwycięzcę.

Zwycięzcy

1. edycja – Paulina Papierska, 
2. edycja – Olga Kaczyńska (ukończyła studia medyczne), 
3. edycja – Zuzanna Kołodziejczyk (influencerka),
4. edycja –  Osuenhe Ugonoh (dietetyczka), 
5. edycja – Radosław Pestka (znany z kontrowersyjnego zdjęcia swoich genitaliów w social mediach), 
6. edycja – Patryk Grudowicz (podjął karierę w modelingu),
7. edycja – Katarzyna Szklarczyk, 
8. edycja – Dawid Woskanian (podjął karierę w modelingu),
9. edycja – Mikołaj Śmieszek (influencer), 
10. edycja – Dominika Wysocka.

Każdy zwycięzca otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys zł, kontrakt międzynarodowy z agencją modeli i modelek oraz sesję okładkową do czasopisma „Glamour”. 

Prowadzący i jury

Program prowadzą Joanna Krupa i Michał Piróg. Finał prowadzili również: Magdalena Mielcarz, Bartosz Węglarczyk, Olivier Janiak, Kinga Rusin i Magda Mołek. Z kolei w jury programu „Top Model” zasiadają: Joanna Krupa, Katarzyna Sokołowska (zastąpiła Karolinę Korwin Piotrowską, która jurorowała w pierwszych dwóch edycjach), Marcin Tyszka i Dawid Woliński (ten ostatni zaliczył wpadkę, sprawdzając naturalność piersi jednej z uczestniczek). Program „Top Model” wylansował wielu celebrytów, m.in. Karolinę Pisarek, Karolinę Gilon czy Marcelę Leszczak

Ciekawostki i kontrowersje 

A oto kilka kontrowersji wokół programu:
  • Seks afera – Dominic D'Angelica został wydalony z programu tuż przed finałem przez oskarżenie o seks z nieletnią.
  • Konflikty – Olga Król upokorzyła Kacpra Jasińskiego, zarzucając koledze, że zbyt mocno się poci. Model popłakał się na planie.
  • Wpadka – w 7. edycji (2018 r.) Joanna Krupa pomyliła się przy ogłaszaniu wyników. Zobaczyła na ekranie zdjęcie i dopiero po chwili ogłosiła, że odpada Anna Markowska, faworytka widzów, chorująca kiedyś na nowotwór.

Więcej na temat "Top Model"

"Top Model" - Wiadomości

"Top Model" - Zdjęcia

"Top Model" - Wideo