Reklama

"Mam talent!"

Najbardziej znany z talent show – „Mam talent!” od lat cieszy się wielką popularnością. Przyczynił się już do wypromowania kilku gwiazd, zaś jurorzy stali się dzięki niemu osobowościami medialnymi o ogromnej rozpoznawalności.
Magłorzata Foremniak, Jan Kliment i Agnieszka Chylińska są jurorami programu "Mam Talent" /Baranowski /AKPA

"Mam talent!" - najważniejsze informacje

Najbardziej znany z talent show – „Mam talent!” od lat cieszy się wielką popularnością. Przyczynił się już do wypromowania kilku gwiazd, zaś jurorzy stali się dzięki niemu osobowościami medialnymi o ogromnej rozpoznawalności.

Geneza i początki

Programy, których ideą jest wyszukiwanie, rozwój i lansowanie młodych talentów to tak naprawdę bardzo klasyczna koncepcja, przewijająca się w telewizji pod rozmaitymi postaciami. „Mam talent!”, chociaż nie jest pierwszą w polskiej popkulturze realizacją talent show, uchodzi za jedną z najbardziej ikonicznych. Powodem jest bazowanie na brytyjskiej licencji „Got Talent”, który realizowany jest w licznych wersjach na całym świecie.

„Mam talent!” jest emitowany przez TVN od 2008 roku i doczekał się już 14. edycji. Przez lata program zdobył liczne statuetki oraz nominacje do nagrody Telekamery w kategoriach „Program rozrywkowy” oraz „Juror”.

Format i zasady programu "Mam talent!"

„Mam talent!” służy zaprezentowaniu różnorodnych zdolności artystycznych uczestników. Kandydaci demonstrują swoje zdolności wizualne, akrobatyczne, przedstawiając oryginalne sztuczki i performance; z programem jednak najbardziej kojarzeni są potencjalni piosenkarze.

Każda edycja dzieli się na kilka etapów. Na początku są to kilkustopniowe eliminacje. Z przeglądu tysięcy chętnych widzowie otrzymują zaledwie powierzchowny przekrój, najważniejszy jest bowiem wybór przez jury czterdziestu uczestników właściwych rozgrywek, czyli półfinałów. 

Dodatkowo każdy z trójki jurorów oraz dwójki prowadzących może jeden raz podczas przesłuchań wcisnąć złoty guzik, który pozwala uczestnikowi bezpiecznie dostać się do półfinałów. Agnieszka Chylińska w 14. edycji "Mam talent!" zachwyciła się 14-letnią Nikolą Kawałą i wcisnęła złoty guzik.

W półfinałach o awansie kolejnych uczestników w o wiele większym stopniu niż jurorzy decydują widzowie, głosując online na swoich faworytów. W efekcie do finału trafia dziesięciu uczestników.

Zwycięzcy programu otrzymują nagrodę pieniężną w wysokości 300 tysięcy złotych, która ma umożliwić im realizację swojego talentu w profesjonalny sposób. W oczywisty sposób dodatkową nagrodą jest zyskanie sławy – cały program jest zawczasu działającą kampanią promocyjną przyszłych gwiazd.

"Mam talent!" — jury i prowadzący

Stałymi członkiniami jury od początku emisji programu są wokalistka Agnieszka Chylińska i aktorka Małgorzata Foremniak. Jurorem o drugim najdłuższym po nich stażu jest tancerz Augustin Egurrola. Prócz tego rolę trzeciego jurora pełnili także dziennikarze Robert Kozyra i Kuba Wojewódzki, a od sezonu w 2021 r. do składu dołączył tancerz Jan Kliment.

Poza jurorami program ma zawsze dwóch prowadzących. W roli konferansjera przez wszystkie sezony występował Marcin Prokop. Przez większość sezonów towarzyszył mu Szymon Hołownia, a następnie Michał Kempa.

Zwycięzcy "Mam talent!"

W historii polskiego „Mam talent!” najczęściej zwycięzcami są uczestnicy reprezentujący kategorię „śpiew” (lub inne talenty muzyczne) oraz „akrobatyka”. Zdarzało się jednak, że do finałowej dziesiątki trafiały osoby obdarzone bardziej niekonwencjonalnymi talentami – prezentowano takie sztuki jak lalkarstwo, triki z jojo czy układanie kostki Rubika. Szóstą edycję wygrała artystka malująca piaskiem, Tetiana Halicyna. 

Kilku finalistom udało się zbudować popularność wykraczającą poza fanów programu, choć, jak to nieraz bywa, wcale nie są to laureaci pierwszych miejsc, tak jak choćby w przypadku 12-letniej Magdy Welc, która wygrała 1. edycję w 2010 roku. Jednymi z najbardziej rozpoznawalnych są: Kamil Bednarek, wokalista z drugiej edycji czy zespół AudioFeels.

"Mam talent!" - Wiadomości

"Mam talent!" - Zdjęcia

"Mam talent!" - Wideo