Reklama

Joanna Kurska

Kim jest Joanna Kurska, żona byłego prezesa TVP i polityka PiS, Jacka Kurskiego? Wiemy, że po krótkiej nieobecności wróciła w szeregi  pracowników Telewizji Polskiej, szefując jednej z jej sztandarowych produkcji. Jak przebiegała jej dotychczasowa kariera?
Joanna Kurska - najważniejsze informacje
Joanna Kurska /Krzysztof Jarosz /Agencja FORUM

Joanna Kurska - najważniejsze informacje

  • Data urodzenia:

    1974

  • Rodzina i związki:

  • Zawód:

    dziennikarka

Kim jest Joanna Kurska, żona byłego prezesa TVP i polityka PiS, Jacka Kurskiego? Wiemy, że po krótkiej nieobecności wróciła w szeregi  pracowników Telewizji Polskiej, szefując jednej z jej sztandarowych produkcji. Jak przebiegała jej dotychczasowa kariera?

Dzieciństwo

Joanna Kurska urodziła się w 1974 r. i jest absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie studiowała filologię polską. Kształciła się również jako menedżer. 

Początek kariery

Kurska aż trzykrotnie była związana z publiczną telewizją. Pracę w tej stacji rozpoczęła w 2007 r., ale wkrótce zdecydowała się zmienić zatrudnienie. Później pracowała m.in. w Radiu Eska oraz Super FM, a na dłuższy czas osiadła w Telewizji Polsat.

TVP po raz drugi

W 2016 r. obecna pani Kurska otrzymała propozycję powrotu do TVP i objęcia stosunkowo wysokiego stanowiska wicedyrektora biura koordynacji programowej. Awans na kierownika tego działu był tylko kwestią czasu, ale wkrótce po nim Kurska postanowiła… odejść ze stacji. Tym razem powody jej decyzji leżały w kwestiach etycznych – pani dyrektor zakochała się. I to nie w byle kim, bo we własnym szefie, prezesie TVP Jacku Kurskim, który to uczucie odwzajemnił. Profesjonalizm nie pozwolił Kurskiej łączyć sfery zawodowej z życiem uczuciowym, dlatego kobieta postanowiła rozwijać karierę w innym miejscu.
Kolejny wpis w CV pani Kurskiej to PGNiG, w którym szefowała działowi public relations. Na tym stanowisku pracowała jednak zaledwie przez dwa miesiące, a następnie przeniosła się do Netii.

Kolejny transfer

We wrześniu 2022 r. media obiegła informacja o odwołaniu Jacka Kurskiego z funkcji prezesa TVP. Dla wielu Polaków, zwłaszcza tych związanych z obozem opozycji, był to powód do wielkiej radości. Tego samego dnia ogłoszono jednak, że doszło tu w pewnym sensie do transakcji wiązanej – wprawdzie Kurski z TVP odszedł, ale jego żona… wróciła. Tym razem objęła funkcję szefowej programu „Pytanie na śniadanie”.

Związki

Życie prywatne państwa Kurskich wzbudza kontrowersje i wątpliwości – zwłaszcza w połączeniu z konserwatywnymi, jak mogłoby się wydawać, poglądami polityka PiS (a przynajmniej partii, do której należy). Wiadomo, że oboje państwo Kurscy mają za sobą inne związki sakramentalne. Kurska była żoną Tomasza Klimka, z którym ma dwoje dzieci, natomiast w przypadku Jacka Kurskiego sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.
Jacek Kurski przez prawie ćwierć wieku był żonaty z Moniką Mucek, która urodziła mu dwóch synów i córkę. Wydawać by się mogło, że taki staż małżeński i troje dorosłych dzieci przesądzają o nierozerwalności związku – a jednak państwo Kurscy rozwiedli się w 2015 r. Trzy lata później Kurski wziął ślub cywilny ze swoją obecną małżonką, Joanną.
Najwięcej emocji wśród publiki wywołało jednak kolejne posunięcie Kurskiego, który dążył do kościelnego unieważnienia sakramentu pierwszego ślubu i wreszcie dopiął swego. To, jak udało mu się przekonać Kościół do tej decyzji, nie jest jasne. Tak czy inaczej, w 2020 r. w papieskim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Jacek i Joanna Kurscy wzięli ślub kościelny, a rok później para powitała na świecie swoje pierwsze wspólne dziecko – Annę Klarę Teodorę.

Joanna Kurska - Wiadomości

Joanna Kurska - Zdjęcia