Reklama

"Eurowizja"

Eurowizja jest europejskim konkursem piosenki, w którym biorą udział reprezentanci z całego kontynentu. Widowisko muzyczne zostało po raz pierwszy zorganizowane w 1956 roku. Jest to jedno z najchętniej oglądanych niesportowych wydarzeń międzynarodowych na świecie, a wśród laureatów tego konkursu można znaleźć takie gwiazdy jak zespół ABBA czy Céline Dion.  
Kalush Orchestra podczas finału Eurowizji 2022. /AP/Associated Press/East News /East News

"Eurowizja" - najważniejsze informacje

Eurowizja jest europejskim konkursem piosenki, w którym biorą udział reprezentanci z całego kontynentu. Widowisko muzyczne zostało po raz pierwszy zorganizowane w 1956 roku. Jest to jedno z najchętniej oglądanych niesportowych wydarzeń międzynarodowych na świecie, a wśród laureatów tego konkursu można znaleźć takie gwiazdy jak zespół ABBA czy Céline Dion.  

Format Konkursu Piosenki Eurowizji

Każdego roku na Eurowizji jeden kraj europejski może być reprezentowany przez jednego wykonawcę wykonującego dowolny gatunek muzyczny. Program tradycyjnie jest organizowany w kraju, który wygrał poprzednią edycję (w 2022 roku złamano jednak tę zasadę).

Po prezentacji wszystkich konkursowych propozycji rozpoczyna się głosowanie, w którym biorą udział telewidzowie oraz grupy eksperckie wybrane przez każde z państw uczestników. Nie można jednak głosować na własnego reprezentanta.

Od 2016 roku punktami nagradza się 10 najwyżej ocenionych piosenek, przy czym najlepsza otrzymuje 12 punktów, kolejna 10, a pozostałe od 8 do 1 punktu. Po zsumowaniu punktacji telewidzów i jury prowadzący ogłaszają kraj, który zwyciężył. Reprezentant danego państwa otrzymuje statuetkę i ponownie wykonuje konkursowy utwór na scenie.

Historia konkursu 

Członkowie Europejskiej Unii Nadawców w połowie lat 50. XX wieku ustanowili komitet, a jego celem było opracowanie wizji programu rozrywkowego jednoczącego kraje Europy i realizowanego wspólnie przez kraje europejskie. Pomysłodawcą wielu elementów zaczerpniętych potem przez Europwizję był jednak ktoś spoza tego środowiska. W 1954 roku brytyjski aktor Michael Brennan zaproponował organizację konkursu piosenki, w którym o wynikach decydowaliby regionalni jurorzy, a same wyniki byłyby prezentowane na tablicy punktacyjnej. Ten pomysł przerodził się w Festiwal Brytyjskich Piosenek Pop, który po raz pierwszy odbył się 7 maja 1956 roku.

W 1955 roku w Monako komitet przedstawił pomysł powołania konkursu piosenki wzorowanego na Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo. Wtedy w Rzymie podjęto decyzję, że pierwszy „Konkurs Piosenki Eurowizji”, znany wówczas jako „Eurovision Grand Prix” zostanie zorganizowany wiosną 1956 w Lugano.

Nazwę „Eurowizja” wymyślił w 1951 roku George Campey, używając zwrotu w artykule dla brytyjskiej gazety „Evening Standard”, w którym to opisywał działalność europejskich telewizji. Pomimo że „Eurowizja” to międzynarodowa sieć telewizyjna informująca o wielu muzycznych i sportowych programach organizowanych przez EBU, to właśnie ta nazwa zaczęła być jednoznacznie kojarzona z popularnym konkursem piosenki. 

Kraje, które biorą udział w Eurowizji 

Konkurs Piosenki Eurowizji jest transmitowany w większości krajów europejskich, a także w wielu innych państwach świata, takich jak: Chiny, Brazylia, Egipt, Japonia, Indie, Jordania, Kolumbia, Kanada, Korea Południowa, Meksyk, Portoryko, Nowa Zelandia, Tajlandia, Tajwan, czy Stany Zjednoczone. I to pomimo faktu, że krajowi nadawcy z tych państw nie biorą udziału w konkursie. 

Państwa spoza granic Europy, które także uczestniczą w programie to: Izrael, Armenia i Maroko oraz kraje transkontynentalne takie jak: Turcja, Gruzja, Rosja, czy Azerbejdżan.

Konkurs Piosenki Eurowizji – uczestnicy

Po udziale w „Konkursie Piosenki Eurowizji” wielu artystów rozpoczęło światową karierę. Gwiazdami, które swój "początek" zawdzięczają wydarzeniu, są m.in. Julio Iglesias, Lulu, ABBA, Céline Dion, Al Bano i Romina Power, Conchita Wurst, Duncan Laurence oraz Måneskin.

"Eurowizja" - Wiadomości