Reklama

Alicja Bachleda-Curuś

Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 (19:35) Aktualizacja Czwartek, 20 lipca 2023 (16:20)
Alicja Bachleda-Curuś jest bez wątpienia osobą ambitną. Najpierw podbiła polski rynek filmowy, a następnie spełniła swoje marzenie o karierze w Hollywood.
Alicja Bachleda-Curuś - najważniejsze informacje
Alicja Bachleda-Curuś /pomponik exclusive

Alicja Bachleda-Curuś - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  12.05.1983

 • Miejsce urodzenia:

  Tampico

 • Kraj urodzenia:

  Meksyk

 • Rodzina i związki:

 • Zawód:

  aktor/ka

 • Produkcje:

  • "Ondine",
  • "Pan Tadeusz"
Alicja Bachleda-Curuś jest bez wątpienia osobą ambitną. Najpierw podbiła polski rynek filmowy, a następnie spełniła swoje marzenie o karierze w Hollywood.

Rodzina i związki

Alicja Bachleda-Curuś urodziła się 12 maja 1983 roku w Tampico w Meksyku, gdzie ojciec pracował jako geolog. Rodzina aktorki wywodzi się z Zakopanego. Wkrótce po narodzinach córki Tadeusz i Lidia Bachleda-Curuś wrócili do Polski i zamieszkali w Krakowie. Alicja jest też spokrewniona z byłym burmistrzem Zakopanego – Adamem Bachledą-Curusiem, który jest jej wujkiem. Ma również starszego brata Tadeusza, który jest pilotem.

W latach 2003-2005 aktorka była w związku z Piotrem Woźniakiem-Starakiem. Rozpadł się on, gdy Bachleda-Curuś rozwijała karierę w Stanach. W 2008 roku poznała Colina Farrella na planie filmu „Ondine”, a rok później urodził się ich syn Henry Tadeusz Farrell. W 2011 roku para rozstała się, ale cały czas pozostaje w dobrych relacjach. W 2017 roku Alicja związała się z Marcinem Gortatem, ale związek nie przetrwał próby czasu. Jak twierdzą niektóre media, aktorka podobno wyszła za mąż za Amerykanina. 

Młodość

Swoje dzieciństwo aktorka wspomina jako bardzo spokojne i pełne radości. Już od dziecka była bardzo ambitna. Ukończyła szkołę podstawową oraz liceum (na profilu ogólnym z rozszerzonym hiszpańskim i angielskim) w Krakowie. Dodatkowo uczyła się również baletu, a popołudniami uczęszczała na zajęcia do szkoły muzycznej. Po kilku latach stawiała też swoje pierwsze kroki na deskach teatru muzycznego. Co ciekawe, nigdy nie lubiła oglądać swoich fotografii ani samej siebie na ekranie.

W trzeciej klasie liceum (uczyła się w V Liceum Ogólnokształcącym im. Augusta Witkowskiego w Krakowie) aktorka podjęła decyzję o wyjeździe do Stanów. Jej rodzice byli bardzo zaskoczeni nagłą decyzją Alicji, która od tego czasu była zdana wyłącznie na siebie. Zaraz po wyjeździe za granicę Bachleda-Curuś trafiła na zimę stulecia z ponad 30-stopniowym mrozem, co znacznie utrudniało jej pierwsze chwile za oceanem. Alicja początkowo mieszkała u znajomych, ale szybko musiała się wyprowadzić. Przez pewien czas była nawet bezdomna. To był dla niej zarówno trudny, jak i ekscytujący moment w życiu. Na szczęście w końcu znalazła sobie niedrogi pokój, a jej życie wróciło na właściwy tor. Jak wspominała, najtrudniejsza była dla niej rozłąka z rodziną. Ponadto aktorka ukończyła prestiżowe Lee Strasberg Theatre and Film Institute w Nowym Jorku.

Wokalistka

Swoje pierwsze kroki w karierze muzycznej stawiała w Studiu Teatru Muzyki i Tańca Elżbiety Armatys, a swój pierwszy występ miała już jako 6-latka. Alicja Bachleda-Curuś zdobyła mnóstwo nagród na festiwalach piosenek dziecięcych w kraju i za granicą. W latach 90. regularnie udzielała się m.in. w programie telewizyjnym „Tęczowy Music Box”, a w 1995 roku zdobyła Grand Prix TVP 1 – „Tęczowy Music Box” dla najbardziej uzdolnionej dziecięcej solistki roku. Później nagrała kilka teledysków, a w 1999 roku ukazał się jej singiel „Marzyć chcę”. W 2001 roku wydano debiutancką płytę artystki zatytułowaną „Klimat”.

Aktorstwo

Przełomem w życiu zawodowym Alicji była rola Zosi w „Panu Tadeuszu” z 1999 roku. Na początku występowała też w Niemczech, gdzie zagrała w filmach: „Z miłością nie wygrasz”, „Letnia burza” i „Krew Templariuszy”.

Rola w amerykańskim filmie „Handel” z 2007 roku, gdzie zagrała jedną z głównych ról, Veronicę, która została porwana przez gang handlarzy ludźmi, stała się przepustką do filmowego świata Hollywood. Konsekwencją tej roli były pochlebne recenzje m.in. w „The New York Times”, a aktorka została przyjęta do Stowarzyszenia Aktorów Amerykańskich oraz do Europejskiej Akademii Filmowej.

Alicja Bachleda-Curuś - Wiadomości

Alicja Bachleda-Curuś - Zdjęcia

Alicja Bachleda-Curuś - Wideo

 • Zofia Zborowska wyśmiewa Bachledę-Curuś i Rosati!

  Poniedziałek, 28 września 2015 (12:04)
  Córka Wiktora Zborowskiego i Marii Winiarskiej w programie "Demakijaż" wyśmiała swoje koleżanki-aktorki, które chwalą się tym, iż ukończyły szkołę filmową Lee Strasberga w USA. Zdaniem...