Reklama

Agnieszka Fitkau-Perepeczko

Agnieszka Fitkau-Perepeczko to była modelka i wdowa po znanym aktorze, Marku Perepeczce. Publiczność pokochała ją za rolę Simony w serialu „M jak miłość”. Czym zasłynęla Agnieszka Fitkau-Perepeczko i jak potoczyła się jej kariera?
Agnieszka Fitkau-Perepeczko - najważniejsze informacje
Agnieszka Fitkau-Perepeczko /Michał Baranowski /AKPA

Agnieszka Fitkau-Perepeczko - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  06.05.1942

 • Miejsce urodzenia:

  Warszawa

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

  • Marek Perepeczko
 • Zawód:

  model/ka

 • Produkcje:

Agnieszka Fitkau-Perepeczko to była modelka i wdowa po znanym aktorze, Marku Perepeczce. Publiczność pokochała ją za rolę Simony w serialu „M jak miłość”. Czym zasłynęla Agnieszka Fitkau-Perepeczko i jak potoczyła się jej kariera?

Dzieciństwo

Fitkau-Perepeczko przyszła na świat w trakcie II wojny światowej, 6 maja 1942 r., w Warszawie. Wychowywała się w zamożnym domu w Milanówku. Jej ojciec był znanym ginekologiem, który nie przerwał pracy również w trakcie Powstania Warszawskiego. 

Małżeństwo

Marka Perepeczkę, swojego przyszłego męża, artystka poznała jeszcze przed rozpoczęciem studiów, w kolejce do dziekanatu szkoły teatralnej. Oboje składali dokumenty konieczne do rekrutacji, ale tylko on znalazł się wtedy na liście przyjętych. Mimo to udało mu się zdobyć numer telefonu dziewczyny, która zwróciła jego uwagę oryginalną urodą.

Wkrótce potem zrodziła się między nimi miłość. Skromny ślub wzięli jeszcze w trakcie studiów, w 1966 r. Prosto z wesela panna młoda pojechała do Warszawy na swoje przedstawienie dyplomowe.

Początek kariery

Agnieszka Fitkau-Perepeczko nie miała łatwego startu w karierze. Rok po dyplomie podjęła pracę w hotelu w Londynie, by dorobić do skromnej pensji męża, która ledwo wystarczała na wynajem mieszkania. W 1970 r. wróciła do kraju i została aktorką Teatru Komedia. Przez kolejne 10 lat występowała epizodycznie w filmach i serialach. Triumfy święcił wówczas jej mąż, który w 1974 r. podbił polskie domy kreacją Janosika.

Emigracja

Mimo sukcesu Perepeczki para wciąż potrzebowała gotówki. Fitkau-Perepeczko zaczęła dorabiać jako modelka. Gdy pojawiła się przed nią szansa wyjazdu do Australii w charakterze modelki Mody Polskiej, postanowiła z niej skorzystać Na tej decyzji zaważyło też wprowadzenie w Polsce stanu wojennego.

Artystka pokochała Australię, jej klimat i nastawienie ludzi do życia. Kontynuowała karierę aktorską (zagrała m.in. w serialu „Więźniarki”) i założyła własną firmę fotograficzną. Pracowała jako fotograf ślubny i powoli układała sobie życie na obczyźnie. Przekonała męża, by do niej dołączył, znalazła przepiękną willę nad brzegiem oceanu i zdobyła kredyt na jej zakup.

Perepeczko nie czuł się jednak dobrze w nowym kraju. Bezskutecznie próbował zająć sobie czas, organizując amatorski teatr dla australijskiej Polonii, ale w końcu wspólnie zadecydowali, że Perepeczce lepiej będzie w Polsce, a jego żona będzie do niego przylatywać, gdy tylko znajdzie wolną chwilę.

O dziwo parze udało się przetrwać rozłąkę, ale kariera Perepeczki wyraźnie zastopowała. Ponownie pojawił się na ekranach telewizorów dopiero w 1997 r. w sitcomie „13 posterunek”, gdzie pokochała go młodsza publiczność.

Powrót

Fitkau-Perepeczko po zmianach w Polsce w 1989 r. zaczęła coraz częściej przyjeżdżać do kraju i wreszcie wróciła na stałe. Została redaktorką naczelną i felietonistką magazynu „Magiczna Quchnia” i zaczęła wydawać własne książki. W 2003 r. przyjęła rolę Simony w „M jak miłość”.

Po latach mieszkania osobno małżeństwo nie było jednak w stanie ponownie dzielić życia w ten sposób. Mieszkali w różnych miastach, ale wciąż spędzali razem mnóstwo czasu, rozmawiali przez telefon, pokazywali się też w towarzystwie. Małżeństwem z Markiem Perepeczką pozostali aż do nagłej śmierci aktora w 2005 r. Spędzili razem ponad 40 lat, ale nie doczekali się dzieci.

Agnieszka Fitkau-Perepeczko - Wiadomości

Agnieszka Fitkau-Perepeczko - Zdjęcia