Reklama

Nergal

Nergal, a właściwie Adam Michał Darski, urodził się 10 czerwca 1977 roku w Gdyni. To współzałożyciel kultowego zespołu deathmetalowego „Behemoth”, który jako pierwszy polski zespół pojawił się w zestawieniu Billboard 200 w Stanach Zjednoczonych. Komponuje, pisze teksty i śpiewa. Dodatkowo jest dziennikarzem magazynu muzycznego „Mystic Art”.
Nergal - najważniejsze informacje
Nergal /WOJTEK RADWANSKI/AFP/East News /East News

Nergal - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  10.06.1977

 • Miejsce urodzenia:

  Gdynia

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

 • Zawód:

  muzyk

 • Produkcje:

 • Albumy:

  • "Satanica",
  • "Evangelion",
  • "The Apostasy",
  • "Demigod"
 • Nagrody:

  Nagroda Muzyczna "Fryderyk”

Nergal, a właściwie Adam Michał Darski, urodził się 10 czerwca 1977 roku w Gdyni. To współzałożyciel kultowego zespołu deathmetalowego „Behemoth”, który jako pierwszy polski zespół pojawił się w zestawieniu Billboard 200 w Stanach Zjednoczonych. Komponuje, pisze teksty i śpiewa. Dodatkowo jest dziennikarzem magazynu muzycznego „Mystic Art”.

Życiorys

Jest synem Ireny i Zenona Darskich. Ojciec pracował w Stoczni Gdańskiej jako technolog budowy okrętów, natomiast matka pracowała w fabryce. Na komunię rodzice zrobili mu niespodziankę i kupili gitarę.

Miłością do muzyki heavymetalowej zaraził go starszy brat Paweł. Jako nastolatek przez rok uczęszczał do ogniska muzycznego, gdzie uczył się gry na gitarze. Muzyk studiował na Wydziale Filologiczno-Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego.

Początek kariery

W 1991 roku razem z perkusistą, Adamem Muraszko, założył deathmetalową grupę Behemoth, początkowo działającą pod nazwą Baphomet.

Rok później ukazał się półprofesjonalny album zespołu zatytułowany „Endless Damnation”. Prawdziwy jednak sukces przyniosła płyta „The Return of the Northern Moon”, za sprawą której zespół zyskał popularność zarówno w ojczyźnie, jak i za granicą.

W 1993 roku zmienił swój pseudonim z Holocausto na Nergal, który nawiązuje do sumeryjskiego boga.

Rozwój kariery

W 1994 roku zespół wydał swój pierwszy album (niebędący demo) „Seventevith (Storming Near the Baltic)”. Płyta cieszyła się sympatią wśród fanów oraz krytyków, co zaowocowało podpisaniem kontraktu z niemiecką wytwórnią Solistitium Records.

W kolejnych latach zespół wydał takie albumy jak:„Grom”, „Pandemonic Incantations”, „Satanica”, „Thelema.6”, „Zos Kia Cultus”, „Demigod”, „The Apostasy”, „Evangelion” „The Satanist”.

Albumy „Demigod” oraz „The Apostasy” przyniosła grupie ogromną popularność, w efekcie czego regularnie koncertowali w Stanach Zjednoczonych.

Kontrowersje

W 2008 roku Adam Darski został oskarżony przez posła, Ryszarda Nowaka, o obrazę uczuć religijnych oraz zniesławienie Kościoła katolickiego. Podczas jednego ze swoich koncertów Nergal zniszczył egzemplarz biblii. Sprawa została jednak umorzona.

Inne przedsięwzięcia

Adam Darski bardzo chętnie udziela się w telewizji. Do tej pory pojawił się w takich programach jak „Dzień dobry TVN”, „Jak to leciało!” czy „Tomasz Lis na żywo”. W 2010 roku podczas Eska Music Awards wręczył nagrodę brytyjskiej grupie „White Lies”. Rok później pełnił funkcję trenera w programie „The Voice of Poland”.

Życie prywatne

W latach 90. spotykał się z dziewczyną o imieniu Celina, która gościnnie wystąpiła na drugiej płycie zespołu artysty. W 2009 roku związał się z Dodą

W 2010 roku u wokalisty zdiagnozowano białaczkę. Niedługo później przeszedł pierwszą chemioterapię, a Centralny Ośrodek Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach zorganizował akcję oddawania krwi do badania zgodności szpiku. W grudniu tego samego roku Nergal przeszedł operację przeszczepu szpiku, która zakończyła się sukcesem. Przez cały czas wspierała go Doda, która nagłaśniała sprawę z szukaniem dawcy szpiku. W marcu 2011 roku Nergal zerwał ze swoją partnerką. Wokalista znalazł nową miłość - z modelką, Kingą Damaziak.

Nergal - Wiadomości

Nergal - Zdjęcia

Nergal - Wideo

 • Nergal o spotkaniu z ks. Bonieckim

  Poniedziałek, 5 listopada 2012 (09:14)
  Panowie spotkali się w drodze na Targi Książki w Krakowie. Niestety, nie wszystkim się to spodobało - Wojciech Cejrowski ostro skrytykował duchownego: "Natychmiast jego przełożony...
 • "Dziewczyna Nergala" w X Factorze!

  Piątek, 6 kwietnia 2012 (07:34)
  Słynna już wpadka Pati Sokół - zobaczcie to jeszcze raz...