Reklama
Reklama

Adam "Nergal" Darski podeptał wizerunek Maryi. Nie będzie umorzenia! Wiemy, kiedy stanie przed sądem

Nergal (45 l.) to jeden z bardziej kontrowersyjnych muzyków w Polsce. Lider metalowego zespołu Behemoth od lat szokuje nie tylko swoim wizerunkiem, ale i zachowaniem. Jakiś czas temu social media obiegło zdjęcie, na którym widać Nergala depczącego wizerunek Matki Boskiej. W styczniu 2023 roku Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa rozważał umorzenie sprawy. Dziś jednak wiemy, iż ten sam sąd zdecydował się na wszczęcie postępowania.

Adam Darski zdeptał wizerunek Matki Boskiej

Adam "Nergal" Darski we wrześniu 2020 roku opublikował na swoim profilu na Facebooku zdjęcie, na którym było wyraźnie widać, jak depcze obraz z wizerunkiem Matki Boskiej. Po interwencji przedstawicieli Ordo Iuris i Towarzystwa Patriotycznego postanowiono w tej sprawie wszcząć śledztwo.

Reklama

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa dnia 8 lutego 2021 roku wyrokiem nakazowym skazał Nergala na zapłatę 15 tysięcy złotych oraz 3,5 tysięcy złotych kosztów sądowych.

Nergal znowu stanie przed sądem?

Okazuje się, że ten wyrok nie wszystkich usatysfakcjonował. Prokurator złożył bowiem zażalenie, więc sprawa ponownie trafiła na wokandę. Sąd miał ją rozpatrzeć, ale w innym składzie. W sierpniu 2021 roku Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa wydał postanowienie o umorzeniu postępowania.

Prawnicy Ordo Iuris postanowili złożyć zażalenie po otrzymaniu informacji o umorzeniu. W grudniu 2021 roku zostało ono uwzględnione przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Oznaczało to tylko jedno. Muzyk znowu stanie przed sądem.

Nergal znowu zostanie przesłuchany

Na początku 2023 roku odbyła się rozprawa w tej sprawie. W jej trakcie sędzia Rafał Stępak poinformował o skierowaniu sprawy na posiedzenie w celu umorzenia postępowania. To właśnie wtedy powołano się na orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu z września 2022 roku w sprawie Doroty "Dody" Rabczewskiej.

6 marca 2023 roku Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa zdecydował nie umarzać postępowania, wskazując, że w myśl orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu należy dokładnie zapoznać się z kontekstem zasady wolności wypowiedzi. W tym celu należy przeprowadzić szczegółową rozprawę. Sąd wyznaczył ją na 29 maja 2023 roku. W jej trakcie zostanie przesłuchany Adam Darski. Nergal przynajmniej na razie nie zdecydował się skomentować powrotu sprawy na wokandę.

Zobacz też:

Nergal swawoli sobie przed kamerami. W tle przekleństwa i opowieści o "dymaniu". Elegancko?

Nergal wyśmiewa chorobę Bruce'a Willisa na swoim Instagramie. Posunął się za daleko?

Wyciekła treść maili Nergala. Gwiazdor nie uniknie wyroku ws. znieważenia polskiego godła?

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Nergal
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy