Reklama

Monika Olejnik

Jedna z najsłynniejszych polskich dziennikarek znana z programu „Kropka nad i” – oto Monika Olejnik! Skąd pochodzi i jak potoczyła się jej kariera?
Monika Olejnik - najważniejsze informacje
Monika Olejnik /Jacek Kurnikowski /AKPA

Monika Olejnik - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  11.07.1956

 • Miejsce urodzenia:

  Warszawa

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

  • Tomasz Ziółkowski
 • Zawód:

  dziennikarka

 • Produkcje:

  • "Kropka nad i"
 • Nagrody:

  Wiktory, Telekamery

Jedna z najsłynniejszych polskich dziennikarek znana z programu „Kropka nad i” – oto Monika Olejnik! Skąd pochodzi i jak potoczyła się jej kariera?

Dzieciństwo

Monika Olejnik urodziła się w Warszawie 11 lipca 1956 r. Jej ojciec był związany z reżimem komunistycznym – był funkcjonariuszem Milicji Obywatelskiej, a następnie pracownikiem Służby Bezpieczeństwa MSW. Służbę zakończył w stopniu majora. Monika Olejnik ma też starszego brata, Jacka, który jest kapitanem żeglugi wielkiej. 

Chociaż z wykształcenia jest zootechnikiem, to Monika Olejnik nigdy nie wiązała z tym zawodem przyszłości. Ukończyła podyplomowe studia dziennikarskie i odbyła staż w Polskim Radiu. To właśnie dziennikarstwo stało się jej domeną.

Początek kariery

Monika Olejnik bardzo szybko trafiła do radiowej Trójki, z którą związała się na bardzo długo. Jej pierwszy program na antenie to „Salon polityczny Trójki”, który prowadziła przez niemal 20 lat – od 1982 r. do 2000 r. W jego ramach robiła wywiady z politykami i postaciami życia publicznego. Równocześnie była jedną z twórczyń audycji „Nie tylko dla orłów”. Z tym satyrycznym programem związany był też jej ówczesny mąż, Grzegorz Wasowski.

W 1997 r. rozpoczęła karierę telewizyjną – prowadziła program na antenie TVN „Kropka nad i”, który nadawano do 2003 r. Dociekliwe wywiady z politykami pozbawione ogródek i grzeczności stały się jej znakiem rozpoznawczym, podobnie jak cięty język.

Dalsza kariera

Nowe tysiąclecie zbiegło się w karierze Moniki Olejnik ze zmianą pracodawcy. Od stycznia 2001 r. rozpoczęła pracę w Radiu Zet, gdzie prowadziła dwa programy: „Gość Radia Zet” i „Siódmy dzień tygodnia”. Tę współpracę zakończyła w 2016 r.

Wraz ze zdjęciem z anteny „Kropki nad i” Olejnik przeszła do TVP, by poprowadzić podobny program – „Prosto w oczy”, ale gdy i tutaj zmiany w ramówce doprowadziły do zakończenia emisji, dziennikarka powróciła do „Kropki nad i” w stacji TVN24.

Moniki Olejnik kilkukrotnie wystąpiła w roli reporterki w różnych produkcjach: „Pora na czarownice”, „Oficerowie”, „Czuję się świetnie” czy polskim dubbingu animacji „Rybki z ferajny”. Jej postać pojawiła się także w filmie „Jeż Jerzy”, opartym na kultowym komiksie, a Olejnik użyczyła swojej animowanej wersji głosu. 

Monika Olejnik ma na koncie liczne nagrody: dwa Wiktory, SuperWiktora, Telekamerę (była nominowana więcej niż raz) oraz nagrodę MediaTory za całokształt pracy dziennikarskiej.

Rodzina

Monika Olejnik była w związku małżeńskim z Grzegorzem Wasowskim, dziennikarzem i satyrykiem, synem Jerzego Wasowskiego, współtwórcy Kabaretu Starszych Panów. W 1985 r. urodził się ich syn, Jerzy.

Olejnik przez lata łączyła wychowywanie syna z pracą, ale z perspektywy czasu przyznaje, że żałuje braku kolejnych dzieci. Od 2015 r. cieszy się jednak towarzystwem wnuka, a od 2018 r. – również wnuczki. 

Od 1996 r. Olejnik jestw związku z młodszym od siebie o 15 lat dziennikarzem sportowym, Tomaszem Ziółkowskim.

Monika Olejnik - Wiadomości

Monika Olejnik - Zdjęcia

Monika Olejnik - Wideo