Reklama

Maria Peszek

Maria Peszek urodziła się 9 września 1973 roku we Wrocławiu. Jest jedną z najpopularniejszych artystek sceny alternatywnej. W młodości marzyła o pracy w cyrku, następnie o karierze śpiewaczki operowej, a potem już wiedziała, że będzie aktorką.
Maria Peszek - najważniejsze informacje
Maria Peszek /Robert Wilk /INTERIA.PL

Maria Peszek - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  09.09.1973

 • Miejsce urodzenia:

  Wrocław

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Zawód:

  wokalista/ka

 • Albumy:

  • "Maria awaria",
  • "Jezus is alive"
 • Nagrody:

  Nagroda Muzyczna "Fryderyk”, Platynowa płyta

Maria Peszek urodziła się 9 września 1973 roku we Wrocławiu. Jest jedną z najpopularniejszych artystek sceny alternatywnej. W młodości marzyła o pracy w cyrku, następnie o karierze śpiewaczki operowej, a potem już wiedziała, że będzie aktorką.

Życiorys

Maria Peszek wywodzi się z rodziny aktorskiej. Jej ojciec, Jan Peszek, jest znanym aktorem podobnie jak brat Błażej. W 1996 roku ukończyła krakowską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. Uczyła się śpiewu u sopranistki Elżbiety Towarnickiej, a następnie – u Elżbiety Zapendowskiej.

Początek kariery

Zadebiutowała jeszcze w trakcie studiów w napisanej i wyreżyserowanej przez ojca adaptacji „Sanatorium pod klepsydrą” Brunona Schultza na scenie Teatru im. Słowackiego w Krakowie. Po studiach wyjechała do stolicy, gdzie zagrała w filmie „Nocne graffiti” Macieja Dutkiewicza, a następnie nawiązała współpracę z Teatrem Studio w Warszawie. Tam wystąpiła w spektaklu „Don Juan” u boku Jerzego Grzegorzewskiego, z którym współpracowała również także przy kolejnych spektaklach Teatru Narodowego m.in. w „Nocy listopadowej” i „Ślubie”. 

Rozwój kariery

W 2000 roku wystąpiła na 21. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, gdzie zaśpiewała piosenkę „Jestem wiatrem, jestem burzą”. Za swój występ została wyróżniona Nagrodą Publiczności. 

W tym samym roku wystąpiła w spektaklach „Ogień w głowie” i „Miłość na Madagaskarze”.  Przez rok grała w serialu „Miasteczko”, a następnie zagrała w filmie „Wiedźmin” oraz jego serialowej wersji. W 2002 roku reżyserka Agnieszka Holland obsadziła ją w filmie  „Julia wraca do domu”. 

Kariera muzyczna

W 2005 roku Maria Peszek nawiązała współpracę z wytwórnią Kayax, której założycielką jest Kayah, i wydała swój debiutancki album zatytułowany „Miasto mania”. Przy produkcji płyty pomagał Wojciech Waglewski oraz jego synowie – Fisz i Emade. Jednocześnie była to ścieżka dźwiękowa przedstawienia pod tym samym tytułem, do którego scenariusz i większość tekstów napisała sama Maria Peszek. Album osiągnął sukces i zdobył status platynowej płyty. 

W 2006 roku debiutancki album artystki został wyróżniony Fryderykiem w kategorii „Produkcja muzyczna roku”, a sama wokalistka zgarnęła nagrodę w kategorii „Nowa twarz fonografii”.  

Trzy lata po debiucie powstała kolejna płyta „Maria Awaria”, na której artystka porusza tematy cielesności oraz seksualności. Album wzbudził wiele kontrowersji, a środowisko prawicowe uznało płytę za wulgarną i obsceniczną. 

W następnych latach artystka wydała jeszcze trzy albumy: „Jezus Maria Peszek”, „Karabin” oraz „Ave Maria”. Przy czym największym uznaniem krytyków cieszy się pierwszy tytuł, który przez długi czas utrzymywał się na 1. miejscu sprzedaży w Polsce. 

Życie prywatne

Od 1992 roku jest w związku ze swoim partnerem Edwardem. Wspólnie uzgodnili również, że nie będą mieć dzieci. 

Artystka nie ukrywa, że jest ateistką. Publicznie poparła również Roberta Biedronia.

Maria Peszek - Wiadomości

Maria Peszek - Zdjęcia

Maria Peszek - Wideo