Reklama

Halina Mlynkova

Była wokalistka popularnej grupy Brathanki, kochana przez Polaków artystka i prezenterka telewizyjna o polsko-czeskim pochodzeniu – to właśnie Halina Mlynkova. Kim jest i jak zdobyła popularność?
Halina Mlynkova - najważniejsze informacje
Halina Młynkova /Jerzy Dudek/Dzien Dobry TVN/East News /East News

Halina Mlynkova - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  22.06.1977

 • Miejsce urodzenia:

  Trzyniec

 • Kraj urodzenia:

  Czechy

 • Rodzina i związki:

  • Marcin Kindla,
  • Leszek Wronka
 • Zawód:

  wokalista/ka

 • Produkcje:

 • Albumy:

  • "Adeste Fideles"
 • Nagrody:

  Nagroda Muzyczna "Fryderyk”

Była wokalistka popularnej grupy Brathanki, kochana przez Polaków artystka i prezenterka telewizyjna o polsko-czeskim pochodzeniu – to właśnie Halina Mlynkova. Kim jest i jak zdobyła popularność?

Dzieciństwo

Urodzona 22 czerwca 1977 r. w Trzyńcu w Czechach, blisko granicy z Polską Halina Mlynkova jest córką Polaków z Zaolzia. Jej ojciec, Władysław Młynek, był działaczem społecznym na rzecz Polski w Zaolziu. Halina Mlynkova ma brata. Jako sześciolatka rozpoczęła naukę gry na fortepianie. W dzieciństwie śpiewała w chórach i zespołach dziecięcych, a w czasach liceum należała do Zespołu Pieśni i Tańca „Olza”. Choć od małego ciągnęło ją do muzyki, to decyzję o zajęciu się nią na poważnie podjęła późno. Wcześniej ukończyła liceum medyczne w Cieszynie i studiowała etnografię na UJ. Dopiero na trzecim roku studiów rozpoczęła naukę w Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Krakowie.

Małżeństwo i dzieci

Przez wiele lat artystka była związana z aktorem Łukaszem Nowickim, którego poślubiła w 2003 r. Wspólnie doczekali się syna Piotra (ur. 2004). Decyzję o rozwodzie podjęli w 2012 r. W 2015 r. Mlynkova ponownie stanęła na ślubnym kobiercu, tym razem z producentem muzycznym Leszkiem Wronką. Związek nie przetrwał próby czasu i w 2020 r. doszło do rozwodu. Później gwiazda związała się z muzykiem i wokalistą Marcinem Kindlą, z którym artystka ma syna Leona (ur. 2021).

Debiut na scenie

Wiosną 1998 r. Mlynkova dołączyła do zespołu Brathanki inspirującego się muzyką folkową. Ich pierwsza płyta, wydana w 2000 r., trafiła na podatny grunt – w podobnym czasie Polacy pokochali folkowe rytmy duetu Kayah & Bregović oraz zespołu Golec uOrkiestra.

Zdobycie popularności

Debiutancki krążek Brathanków „Ano!” z 2000 r. błyskawicznie wyniósł Halinę Mlynkovą do sławy. Single „Czerwone korale”, „Gdzie ten, który powie mi” i „Siebie dam po ślubie” grała każda rozgłośnia i do dzisiaj chętnie szalejemy przy nich na imprezach. Za ten album Brathanki i Mlynkova otrzymali czterokrotną platynę. Na fali ogromnej popularności już w 2001 r. powrócili z albumem „Patataj”, na którym znalazł się przebój „W kinie, w Lublinie – kochaj mnie”.

Dalsza kariera

W 2003 r. Mlynkova zdecydowała się odejść z zespołu z powodów osobistych i na kilka lat zniknęła ze sceny. Zajęła się wychowywaniem syna. W 2007 r. wzięła udział w programie „Taniec z gwiazdami”, ale musiała wycofać się z rywalizacji z powodu kontuzji. W 2011 r. powróciła do telewizji – została trenerką jednej z drużyn „Bitwy na głosy”. W tym samym roku nagrała również pierwszy solowy album pt. „Etnoteka”.Dwa lata później postawiła na scenie pierwsze kroki jako aktorka. W spektaklu „Édith i Marlene” Teatru Polskiego w Warszawie wcieliła się w Marlene Dietrich. W październiku 2013 r. nastąpiła premiera jej drugiej solowej płyty, „Po drugiej stronie lustra”, którą promował singiel „Ostatni raz”. W tym czasie zwróciła się też w stronę konferansjerki: prowadziła koncerty „Sylwestra z Dwójką” oraz letnie koncerty „Lato Zet i Dwójki’ w 2015 r. Wzięła także udział jako prowadząca w jednej z edycji programu „The Voice of Poland”. W 2016 wydała kolejną płytę, „Życia mi mało”. W 2021 roku Halina Mlynkova wydała czwarty solowy krążek, „Adeste Fideles”. Płyta nie odniosła dużego sukcesu.

Odznaczenia

Największe triumfy Mlynkova święciła z zespołem Brathanki. Pięciokrotnie była wówczas nominowana do Fryderyków i zdobyła jedną statuetkę za album roku etno/folk.

Halina Mlynkova - Wiadomości

Halina Mlynkova - Zdjęcia

Halina Mlynkova - Wideo

 • Halina Mlynkova o mężu: Nie mieszkamy razem!

  Poniedziałek, 20 kwietnia 2015 (12:48)
  Halina Mlynkova przyznaje, że nie mieszka z mężem Leszkiem Wronką. Powodem wciąż odkładanej decyzji o przeprowadzce do Pragi jest troska o syna, 10-letniego Piotra. Wokalistka obawia się,...
 • Halina Mlynkova o rozstaniu z Nowickim

  Wtorek, 17 grudnia 2013 (12:12)
  Półtora roku po rozwodzie piosenkarka Halina Mlynkova ujawnia, że przez wzgląd na syna, nigdy nie powie publicznie, co naprawdę myśli o byłym mężu Łukaszu Nowickim. "Utarło się, że to ja...