Reklama

Artur Barciś

Artur Barciś jest popularnym polskim aktorem, którego widzowie mogą głównie kojarzyć z produkcji komediowych. Zagrał w wielu filmach i serialach, a niektóre jego role noszą miano kultowych. 
Artur Barciś - najważniejsze informacje
Artur Barciś / fot Jacek Dominski /Reporter

Artur Barciś - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  12.08.1956

 • Miejsce urodzenia:

  Kokawa

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

  • Beata Barciś
 • Zawód:

  aktor/ka

 • Produkcje:

  • "Ranczo",
  • "Miodowe lata"
Artur Barciś jest popularnym polskim aktorem, którego widzowie mogą głównie kojarzyć z produkcji komediowych. Zagrał w wielu filmach i serialach, a niektóre jego role noszą miano kultowych. 

Młodość

Artur Barciś urodził się 12 sierpnia 1956 roku Kokawie. Przez pół roku chodził do szkoły do Mykanowa, a potem przeniósł się do babci w Rędzinach. Tam właśnie skończył podstawówkę. Potem ukończył Liceum Ogólnokształcące w Rudnikach, a później został absolwentem PWSFTviT w Łodzi. Jako że był niski, drobnej postury i niemal niezauważalny, robił wszystko, by zostać dostrzeżonym. W Rudnikach polonistka zgłosiła go do konkursu recytatorskiego. Tam pokonał kilka etapów i zajął drugie miejsce w województwie. W 1979 roku został aktorem Teatru na Targówku, w którym pracował 3 lata. Następnie występował w Teatrze Narodowym w latach 1982-1984 oraz Teatrze Ateneum od 1984 roku. 

W młodości aktor był bardzo religijny, a Jasna Góra z obrazem Matki Boskiej miała dla niego ogromne znaczenie. Dlatego po latach wrócił tam, by nagrać spektakl o prymasie Stefanie Wyszyńskim. 

Kariera

Razem z karierą teatralną rozwijał też karierę telewizyjną i kinową. W 1979 roku zaczynał od ról epizodycznych i drugoplanowych. Występował w takich produkcjach jak „Znachor”, „Dom”, czy „Człowiek z żelaza”. W serialu „Odlot” z 1982 został obsadzony w roli głównej jako Rafał Michalski. W 1984 roku wystąpił w filmie „Pan na Żuławach” i wtedy na planie poznał swoją przyszłą żonę Beatę Brana, która była montażystką filmową. W latach 80. wystąpił w wielu znanych filmach takich jak „Krótki film o zabijaniu”, seria „Dekalog”, „Europa, Europa”, „Rozmowy kontrolowane”, czy też „Pułkownik Kwiatkowski”.

W rolę sympatycznego Tadeusza Norka wcielił się w serialu „Miodowe lata”, który był emitowany w latach 1998-2004. Widzowie mogli również zobaczyć Artura Barcisia w serialu „Ranczo”, gdzie wystąpił jako Arkadiusz Czerepach.

Artysta jest także reżyserem teatralnym, który w latach 2000-2012 wyreżyserował w sumie pięć spektakli. Barciś często występuje też jako aktor dubbingowy w produkcjach animowanych. 

W 2010 roku wystąpił w programie rozrywkowym „Taniec z gwiazdami”, z którego postanowił się wycofać z powodu problemów zdrowotnych. 

Rodzina i związki

Rodzice Artura Barcisia nie mieli wykształcenia aktorskiego. Ojciec był magazynierem na kolei w Częstochowie, a matka kasjerką. Swój dom rodzinny aktor wspomina jako ubogi, ale czysty z kochającą się rodziną. Mieli ziemię i pracowali w polu, jak wszyscy ludzie mieszkający na wsi. Nie raz zdarzało się, że i on pasł krowy, co zresztą bardzo go nudziło, dlatego umilał sobie ten czas książkami, zapominając o obowiązkach. 

Razem z żoną Beatą Dorotą Barciś Artur ma syna Franciszka, który urodził się w 1989 roku. Co ciekawe, wystąpił on w roli młodego Adasia Miauczyńskiego w filmie Marka Koterskiego „Nic śmiesznego” z 1995 roku. Obecnie Artur Barciś jest nie tylko dumnym ojcem, ale i dziadkiem małego Gustawa.

Artur Barciś - Wiadomości