Reklama

Aleksander Sikora

Piątek, 7 października 2022 (08:53) Aktualizacja Czwartek, 4 stycznia 2024 (08:12)
Aleksander Sikora to prezenter telewizyjny, prowadzący poranny program śniadaniowy TVP2 “Pytanie na śniadanie”. W jaki sposób Aleksander trafił do programu i jak wyglądały początki jego dziennikarsko-prezenterskiej kariery? Czy w jego życiu prywatnym jest miejsce na miłość?
Aleksander Sikora - najważniejsze informacje
Aleksander Sikora /Wojciech Olkuśnik /East News

Aleksander Sikora - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  25.06.1990

 • Miejsce urodzenia:

  Kraków

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Zawód:

  prezenter/ka

 • Produkcje:

Aleksander Sikora - skąd pochodzi i jakie ma wykształcenie?

Aleksander Sikora urodził się 25 czerwca 1990 roku w Krakowie. Jest absolwentem krakowskiego XII Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida. Po maturze dostał się na Uniwersytet Jagielloński, gdzie równolegle studiował na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi, na kierunkach: biologia i geografia, oraz na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej, na kierunku zarządzanie.

Początki kariery telewizyjnej Sikory

Od 1999 do 2008 roku współpracował z Teatrem Muzycznym “Nowa Akademia” w Krakowie, gdzie występował m.in. w sztuce „Na pełnym morzu”.
Do telewizji Sikora trafił w 2011 roku, kiedy to został prezenterem na kanale Viva Polska. Od 2012 do 2013 roku realizował się też jako prowadzący w stacji 4fun.tv, gdzie zobaczyć go było można w programach: “Weekend Specjalny”, czy “Top Tygodnia”.
Równocześnie, od 2012 do 2015 roku współpracował też ze stacją telewizyjną TO!TV, obecnie znaną jako Nuta Gold, w roli gospodarza programów “Muzyczna strefa”, “Discostacja”, czy “TO!Witaj”.
Wspólnie z dziennikarką i prezenterką telewizyjną Odetą Moro, na kanale TVN Meteo Active współprowadził program “Apetyt na Zdrowie”. Od 2015 roku pracował w roli reportera wideo dla jednego z portali plotkarskich. Współpraca Aleksandra Sikory z serwisem zakończyła się po czterech latach w 2019 roku.

Aleksander Sikora w “Pytaniu na śniadanie” 

W programie “Pytanie na śniadanie” pojawił się po raz pierwszy w 2016 roku, jako ekspert ds. kultury i show-biznesu, a następnie w 2017 roku został zaproszony do stałej współpracy. W TVP zobaczyć go było można również w programie kulturalnym “Lajk!”, z którego redakcją współpracował od 2017 roku.
Zarówno dla “Pytania na śniadanie” jak i dla magazynu “Lajk!”, Aleksander Sikora opracowywał reportaże i felietony z takich wydarzeń kulturalnych jak: MTV Europe Music Awards, czy MTV Video Music Awards, ale i z Konkursu Piosenki Eurowizji.

Stała współpraca z TVP

W 2019 roku Aleksander Sikora dołączył do obsady prowadzących w porannym programie, stacji TVP2 “Pytanie na śniadanie”. Od tego też roku zobaczyć go było można jako jednego z prowadzących w randkowym programie telewizyjnej Dwójki - “Wkręceni w randkę”.
Kariera młodego dziennikarza zaczęła się rozkręcać od tego momentu. Występował również jako prowadzący na telewizyjnych koncertach, między innymi na “Roztańczony PGE Narodowy” (2019), “Cała Polska śpiewa dla Jana Pawła II” (2020), czy w 2021 roku “Walentynkowy koncert życzeń”. Ponadto trzykrotnie (2019, 2020 i 2022) prowadził wspólnie z innymi prezenterami koncert “Sylwester marzeń z Dwójką”.
Wspólnie z tancerką i dziennikarką Idą Nowakowską oraz młodą piosenkarką Roksaną Węgiel, w 2019 roku współprowadził finał 17. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci w Gliwicach. W roli prowadzącego, od 2021 roku występował również w talent show “The Voice of Poland”, natomiast od 2023 roku oglądać go było można w “You Can Dance – Nowa Generacja 2”.

Nagrody i osiągnięcia Aleksandra Sikory

W ogólnopolskim plebiscycie “Męska Marka” w 2019 roku Aleksandrowi Sikorze nadany został tytuł “Osobowości roku”. W 2020 roku, występując w programie “Dance, Dance, Dance”, wspólnie z koleżanką Małgorzatą Tomaszewską zajęli 5. miejsce.
W 2021 roku czytelnicy dwutygodnika “Party” zdecydowali o jego wygranej w kategorii “Debiut roku”. W nagrodę otrzymał statuetkę oraz wystąpił w sesji zdjęciowej wraz z pozostałymi laureatami.

Życie prywatne

W internecie próżno szukać informacji, dotyczących życia prywatnego prezentera. Nie wiadomo nic na temat związków Aleksandra Sikory, ani na temat tego z kim się spotyka.  Ponadto, prezenter nie doczekał się jeszcze dzieci. Wiadomo jednak, że kiedy Sikora miał 12 lat, jego mama walczyła z chorobą nowotworową. Ciekawostką z życia Aleksandra Sikory jest fakt, iż jego prapradziadkiem był właściciel kawiarni i restauracji, mieszczącej się w Krakowie, sławnej “Jamy Michalika”.

Aleksander Sikora - Wiadomości