Reklama

Agata Duda

Agata Kornhauser-Duda to polska germanistka i pedagog. Pierwsza dama Rzeczypospolitej Polskiej jako żona prezydenta Andrzeja Dudy. Skąd pochodzi i jak przebiegała jej kariera? 
Agata Duda - najważniejsze informacje
Agata Kornhauser-Duda /Podlewski /AKPA

Agata Duda - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  02.04.1972

 • Miejsce urodzenia:

  Kraków

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

 • Zawód:

  nauczyciel

Agata Kornhauser-Duda to polska germanistka i pedagog. Pierwsza dama Rzeczypospolitej Polskiej jako żona prezydenta Andrzeja Dudy. Skąd pochodzi i jak przebiegała jej kariera? 

Dzieciństwo

Agata Kornhauser urodziła się w Krakowie 2 kwietnia 1972 roku. Jest córką Juliana Kornhausera, poety i autora książek dla dzieci oraz polonistki Alicji Wojny-Kornhauser. Jej młodszy brat Jakub Kornhauser jest poetą oraz tłumaczem. 

Agata Kornhauser pochodzi z rodziny żydowskiej o korzeniach krakowsko-śląskich. Jest absolwentką filologii germańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Początki kariery

Po studiach Agata Kornhauser zatrudniła się w prywatnej firmie, a od 1998 r. do 2015 r. pracowała jako nauczycielka języka niemieckiego w krakowskim liceum. Chociaż ostatni rok jej pracy przypadał na moment intensywnej kampanii prezydenckiej męża, Kornhauser-Duda nie porzuciła stanowiska i została z uczniami aż do końca roku szkolnego.

Zdobycie popularności

Agata Kornhauser-Duda stała się popularna, gdy jej mąż Andrzej Duda, polityk Prawa i Sprawiedliwości i doktor prawa, ogłosił swoją kandydaturę o fotel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej podczas wyborów w 2015 r. W związku z jego zwycięstwem w drugiej turze wyborów i zaprzysiężeniem na prezydenta, które odbyło się 6 sierpnia 2015 r., Agata Kornhauser-Duda z dnia na dzień znalazła się na świeczniku.

Pierwsza dama

Jako małżonka prezydenta Polski Agata Kornhauser-Duda zaczęła pełnić oficjalne funkcje. W tym czasie podróżowała po kraju i świecie jako reprezentantka rządu oraz Polski podczas oficjalnych uroczystości. Wspiera też różne akcje charytatywne. Nie spotyka się jednak z ciepłym odbiorem wszystkich Polaków. 

Wielokrotnie krytykowano stylizacje i modowe wpadki Agaty Kornhauser-Dudy. Mówi się, że jej styl jest kompletnie bez polotu, a w jej szafie wieje nudą – zwłaszcza w porównaniu do ciekawych stylizacji prezydentowej Jolanty Kwaśniewskiej.

Sporą wpadką okazała się też "współpraca" prezydentowej z nieistniejącym projektantem mody Christianem Paulem, którego na potrzeby materiału telewizyjnego wymyśliły sobie "Wiadomości" TVP. Spore kontrowersje wywołały działania Agaty Dudy w trakcie tzw. kryzysu aborcyjnego i strajku kobiet.

Pierwsza Dama długo nie wykonała jakiejkolwiek aktywności i nie opowiedziała się po którejkolwiek ze stron. Wiele osób uznało zaś jej późniejsze słowa za spóźnione i zbyt delikatne. Podobnie szokujące było milczenie Kornhauser-Dudy po aferze związanej z tragiczną śmiercią ciężarnej Justyny, która zdaniem wielu padła ofiarą zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce. 

Dużym echem w mediach na całym świecie odbił się wymowny gest Agaty Dudy w trakcie pierwszego spotkania z ówczesnym prezydentem USA, Donaldem Trumpem i jego małżonką. Doskonale obeznana w savoir-vivrze Duda zignorowała wyciągniętą dłoń Trumpa i najpierw powitała Melanię, każąc jednemu z najważniejszych ludzi na świecie czekać na swoją kolej.

Rodzina i związki

 
Od 1994 r. jest żoną Andrzeja Dudy. Poznali się jeszcze w liceum, ale ponoć tylko jemu serce mocniej zabiło na jej widok. Przyszła pani Duda nie od razu zakochała się w swoim adoratorze.

Przyszły prezydent RP jednak nie ustawał w zalotach i w końcu dopiął swego, chociaż rzekomo miał ogromnego wroga w postaci… psa Kornhauserów, który nieustannie podgryzał mu kostki podczas wizyt u wybranki. W 1995 r. na świat przyszła ich córka, Kinga.

Agata Duda - Wiadomości

Agata Duda - Zdjęcia