Reklama

Reklama

Tom Cruise

Tom Cruise /Tristan Fewings /Getty Images
 • Data urodzenia:

  03.07.1962

 • Miejsce urodzenia:

  Syracuse, Nowy Jork

 • Kraj urodzenia:

  Stany Zjednoczone (USA)

 • Rodzina i związki:

 • Zawód:

  aktor/ka

 • Produkcje:

  • "Mission Impossible",
  • "Wywiad z wampirem",
  • "Ryzykowny interes",
  • "Top gun"
 • Nagrody:

  Złota Malina, Złoty Glob, MTV

Tom Cruise jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najlepiej opłacanych aktorów na świecie. Ponadto jest producentem filmowym i scjentologiem. Kiedy artysta zadebiutował na wielkim ekranie?  

Młodość i rodzina

Tom Cruise urodził się 3 lipca 1962 roku w Syracuse w stanie Nowy Jork. Jest synem inżyniera Thomasa Cruise’a Mapothera III oraz nauczycielki Mary Lee Mapother. Aktor ma również trzy siostry o imionach: Lee Anne, Marian i Cass. Jeden z kuzynów Toma, William Mapother też jest aktorem i pojawił się z nim w pięciu produkcjach. 

Gdy Tom Cruise był dzieckiem, jego rodzice bardzo często się przeprowadzali, dlatego w ciągu 14 lat aktor uczęszczał do 15 różnych szkół w USA oraz w Kanadzie. Tom ostatecznie osiedlił się w Glen Ridge w stanie New Jersey wraz z matką, ojczymem oraz siostrami. Cruise dorastał w biednej rodzinie i był wychowywany zgodnie z katolickimi wartościami, a po latach przyznał, że ojciec był dla niego bardzo surowy i bił swoje dzieci. Z tego powodu rodzice Toma rozwiedli się, gdy miał 11 lat.

W czasach szkolnych aktor był często poniżany i nie miał dobrych relacji ze swoimi rówieśnikami, a wszystko przez dysleksję, z którą zmagał się nawet na początku kariery aktorskiej. Początkowo Tom Cruise chciał zostać sportowcem, jednak przez kontuzję kolana musiał zrezygnować z aktywności w drużynie zapaśników.

Następnie Cruise przygotowywał się do zawodu duchownego. Przez rok był w seminarium franciszkańskim, ale został z niego wyrzucony po roku za picie alkoholu. Kolejnym pomysłem na życie okazało się aktorstwo. W czerwcu 1980 roku Tom Cruise ukończył Glen Ridge High School, a następnie przeniósł się do Nowego Jorku na studia aktorskie w Neighborhood Playhouse School of Theatre.

Kariera

W 1981 roku Tom Cruise, mając 19 lat, zadebiutował na ekranie w filmie "Niekończąca się miłość". I jeszcze w tym samym roku wystąpił w "Szkole kadetów" Harolda Beckera. W 1983 roku zagrał w "Wyrzutkach" oraz główną rolę w filmie "Tracąc to". Pierwszą nominację do Złotego Globu otrzymał w tym samym czasie za "Ryzykowny interes". Również film fantasy pt. "Legenda" z 1985 roku przyniósł aktorowi dużą popularność.

Najważniejszym momentem w karierze Toma Cruise’a był natomiast zrealizowany w 1986 roku "Top Gun", który opowiada o szkole pilotów marynarki wojennej. Dla tej roli aktor pokonał nawet chorobę lokomocyjną i otrzymał licencję pilota. Dzięki sukcesowi tej produkcji Cruise stał się światowej sławy gwiazdorem i od tamtej pory można go było oglądać na ekranach kin niemal co roku.

Później aktor wystąpił w takich produkcjach jak: "Szybki jak błyskawica", "Za horyzontem", "Ludzie honoru", "Firma", czy "Wywiad z wampirem", w którym wystąpił wraz z Bradem Pittem i Antonio Banderasem.

W 1996 roku Tom Cruise po raz pierwszy wcielił się w postać superagenta Ethana Hunta w filmie "Mission Impossible". Później wystąpił jeszcze w takich tytułach jak: "Oczy szeroko zamknięte", "Magnolia", "Vanilla Sky", "Wojna światów", czy "Wybuchowa para". Te i inne role przyniosły Cruise'owi wiele nominacji do Oscara oraz nagrody w postaci Złotych Globów.

Życie prywatne

Aktor był trzykrotnie żonaty. Jego pierwszą wybranką była Mimi Rogers. W latach 1990-2001 był mężem Nicole Kidman, z którą ma dwójkę adoptowanych dzieci. Para rozstała się gdy, aktor wdał się w romans z Penélope Cruz, którą poznał na planie filmu "Vanilla Sky". 

Później Tom Cruise związał się z Katie Holmes, którą poślubił w 2006 roku. Para rozstała się w 2012 roku, jednak owocem ich miłości jest córka Suri Cruise, która przyszła na świat w 2006 roku. 

Plotki

Zdjęcia

Wideo