Reklama

Nicole Kidman

Nicole Kidman /ANGELA WEISS/AFP/East News /East News
 • Data urodzenia:

  20.06.1967

 • Miejsce urodzenia:

  Honolulu

 • Kraj urodzenia:

  Stany Zjednoczone (USA)

 • Rodzina i związki:

 • Produkcje:

  • "Godziny",
  • "Moulin Rouge",
  • "Peacemaker",
  • "Martwa cisza"
 • Nagrody:

  Oscar

Nicole Kidman jest australijską aktorką i piosenkarką urodzoną w Stanach Zjednoczonych. Jest jedną z najsłynniejszych gwiazd Hollywood. W 2003 roku otrzymała Oscara za rolę Virginii Woolf w filmie „Godziny”. Jak ta zdolna gwiazda show-biznesu dążyła do sławy?

Młodość

Nicole Kidman urodziła się 20 czerwca 1967 roku w Honolulu. Jest córką instruktorki pielęgniarstwa Janelli Ann oraz naukowca Anthony’ego Davida Kidmana. Ma również siostrę Antonię, która jest dziennikarką zajmującą się rozrywką w australijskiej telewizji.

W wieku czterech lat Nicole przeprowadziła się z rodzicami ze Stanów Zjednoczonych do Sydney w Australii. Kiedy miała zaledwie 3 lata, brała lekcje baletu, pantomimy i aktorstwa. Później kształciła się w St. Martin’s Youth Theater, Australian Theater for Young People i Philip Street Theater. W North Sydney High School przerwała naukę, kiedy jej matka zachorowała na raka piersi. Natomiast po powrocie rodzicielki do zdrowia Kidman kontynuowała naukę. 

Kariera

Swoją karierę aktorską Nicole Kidman zaczęła w wieku 14 lat, kiedy wystąpiła w roli głównej w „Bush Christmas”. Później w latach 80. grała w wielu serialach i filmach, m.in. w „Bandytach kontra BMX”, „Wietnamie”, czy w produkcji „Bangkok Hilton”. Występy aktorki zainteresowały twórców i reżyserów filmowych, dlatego już na początku lat 90. zaczęła pojawiać się w większych produkcjach. Międzynarodową popularność zdobyła dzięki filmowi „Martwa cisza” (1989). Rok później zagrała u boku Toma Cruise’a w filmie „Szybki jak błyskawica”, a w 1991 roku wcieliła się w Drew Preston w „Billy Bathgate”, gdzie towarzyszyli jej Bruce Willis oraz Dustin Hoffman. Kolejnymi produkcjami, w których grała Nicole Kidman, są: „Za horyzontem”, „Gra o życie”, „Pełnia zła”, „Za wszelką cenę”, „Batman Forever” i „Portret damy”.

W 1997 roku aktorka zagrała u boku Georga Clooneya w produkcji „Peacemaker”, a dwa lata później w „Oczy szeroko zamknięte”. Kolejnym przełomem w karierze Nicole Kidman była rola w filmie „Moulin Rouge” z 2001 roku. To za nią została nominowana do Oscara w kategorii „Najlepsza aktorka pierwszoplanowa”. Dwa lata później artystka otrzymała Oscara za pierwszoplanową rolę w filmie „Godziny”. Później zagrała jeszcze m.in. w takich produkcjach jak: „Inni”, „Piętno”, „Wzgórze nadziei”, „Narodziny”, „Żony ze Stepford”, „Tłumaczka”, czy „Czarownica”.

W 2010 roku Nicole Kidman ponownie została nominowana do Oscara za rolę w filmie „Między światami”. Później wzięła udział w takich produkcjach jak: „Anatomia Strachu”, „Żona na niby”, „Pokusa”, „Droga do zapomnienia”, „Stoker”, „Zanim zasnę” czy „Sekret w ich oczach”. 

Życie prywatne

Aktorka była dwukrotnie zamężna. Jej pierwszym wybrankiem był Tom Cruise, za którego wyszła w 1990 roku. Para adoptowała dwoje dzieci: Isabellę i Connora Anthony’ego. Aktorzy rozwiedli się w 2002 roku. Cztery lata później Nicole ponownie wyszła za mąż za muzyka country Keitha Urbana, z którym przez wiele lat pojawiały się wzloty i upadki. Para ma dwie córki: Sunday Rose i Faith Margaret, którą urodziła matka zastępcza. 

Plotki

Zdjęcia