Reklama

Robert Lewandowski

Kiedy zapytamy obcokrajowca, z czym kojarzy mu się Polska, jest duże prawdopodobieństwo, że w jego odpowiedzi znajdzie się nazwisko polskiego piłkarza – Roberta Lewandowskiego. Reprezentant Polski w piłce nożnej i kapitan drużyny zrobił ogromną karierę nie tylko w kraju, ale i za granicą. 
Robert Lewandowski - najważniejsze informacje
Robert Lewandowski /Nur Photo/East News /East News

Robert Lewandowski - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  21.08.1988

 • Miejsce urodzenia:

  Warszawa

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

 • Zawód:

  sportowiec

Kiedy zapytamy obcokrajowca, z czym kojarzy mu się Polska, jest duże prawdopodobieństwo, że w jego odpowiedzi znajdzie się nazwisko polskiego piłkarza – Roberta Lewandowskiego. Reprezentant Polski w piłce nożnej i kapitan drużyny zrobił ogromną karierę nie tylko w kraju, ale i za granicą. 

Dzieciństwo i pierwsze kroki w piłce nożnej

Robert Lewandowski urodził się 21 sierpnia 1988 roku w Warszawie w rodzinie o sportowych tradycjach. Jego mama, Iwona, była pierwszoligową siatkarką AZS-u Warszawa. Z kolei ojciec, Krzysztof, uprawiał judo i grał w piłkę nożną w Hutniku Warszawa. Co ciekawe, rodzice piłkarza specjalnie nadali mu imię, które jest łatwe do wymówienia za granicą. Piłkarz ma starszą o 3 lata siostrę Milenę, która poszła w ślady mamy i trenowała siatkówkę.

Robert dorastał we wsi Leszno, a jego rodzice uczyli wychowania fizycznego w tamtejszej szkole. Później jego ojciec objął posadę dyrektora tamtejszego ośrodka sportu i dzięki temu chłopiec mógł uczestniczyć w treningach lokalnego klubu. W wieku 9 lat trafił do klubu UKS Varsovia, gdzie przez 7 lat grał mecze w ich barwach. Następnie przeniósł do IV-ligowej Delty Warszawa, skąd później trafił do Legii. Otrzymał przezwisko „Bobek” ze względu na drobną posturę i niewielki wzrost. 

Kiedy Lewandowski miał 17 lat, jego ojciec zmarł na nowotwór. Od tamtego czasu każdego ważnego gola dedykuje właśnie jemu.

Kariera w Polsce

Kariera Lewandowskiego nabrała rozpędu latem 2006 roku, kiedy trafił do Znicza Pruszków. Przez następne dwa sezony był królem strzelców. Po dwóch latach gry dla Znicza, Robert przeniósł się do Lecha Poznań. Już w meczowym debiucie pokazał swój talent i strzelił pierwszego gola w ekstraklasie. Pod koniec tego samego roku prasa krajowa i zagraniczna była zgodna w jednym: Lewandowski był jednym z najbardziej obiecujących zawodników. W sezonie 2009/2010 zdobył z Lechem Poznań tytuł Mistrza Polski. 

W 2010 roku zaczął grać w reprezentacji Polski w piłce nożnej, a w 2014 roku mianowano go kapitanem drużyny.

Kariera za granicą

Latem 2010 roku Lewandowski związał się z niemieckim klubem Borussia Dortmund. Początkowo był w rezerwie, będąc zamiennikiem Lucasa Barriosa. W pierwszym sezonie wywalczył z Borussią Mistrzostwo Niemiec. W kolejnym sezonie objął funkcję podstawowego napastnika. Ponownie wywalczył z klubem tytuł Mistrza Niemiec i zdobył Puchar Niemiec.

W 2014 roku podpisał 5-letni kontrakt z klubem Bayern Monachium, który został przedłużony w 2019 roku. Razem z klubem zdobywali Mistrzostwo Niemiec i trzykrotnie Superpuchar Niemiec. W 2022 roku podpisał kontrakt z klubem FC Barcelona.

Nagrody

W trakcie swojej kariery Lewandowski wielokrotnie był wyróżniony w plebiscytach sportowych w Polsce i za granicą. Zdobył m.in. tytuł piłkarza roku, sportowca roku, najlepszego piłkarza ekstraklasy.

Życie prywatne

Robert Lewandowski już od czasów studenckich związany jest z Anną Lewandowską. Para pobrała się w 2013 roku i doczekali się dwóch córek: Klary (ur. 2016) oraz Laury (ur. 2020).Lewandowski chętnie wykorzystuje swoją sławę i popularność do słusznych celów. W 2014 roku został ambasadorem dobrej woli UNICEF, a razem z żoną znany jest z działań dla Szlachetnej Paczki czy WOŚP. 

Robert Lewandowski - Wiadomości

Robert Lewandowski - Zdjęcia

Robert Lewandowski - Wideo