Reklama

Robert Biedroń

Robert Biedroń to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i kontrowersyjnych polityków, który dla wielu środowisk jest niebezpiecznym aktywistą, a dla innych – idolem i twarzą wielkich zmian w polskim sposobie myślenia. Kim jest Robert Biedroń i jak doszedł do sławy? 
Robert Biedroń - najważniejsze informacje
Robert Biedroń /Pawel Wodzynski/East News /East News

Robert Biedroń - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  13.04.1976

 • Miejsce urodzenia:

  Rymanów

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

  • Krzysztof Śmiszek
 • Zawód:

  polityk

Robert Biedroń to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i kontrowersyjnych polityków, który dla wielu środowisk jest niebezpiecznym aktywistą, a dla innych – idolem i twarzą wielkich zmian w polskim sposobie myślenia. Kim jest Robert Biedroń i jak doszedł do sławy? 

Dzieciństwo

Robert Biedroń pochodzi z Rymanowa na Podkarpaciu. Urodził się 13 kwietnia 1976 roku i wychowywał w rodzinie dotkniętej alkoholizmem i przemocą domową. Jego matka była działaczką „Solidarności”, a ojciec należał do komunistycznej PZPR. 

Przyszły polityk uwielbiał języki obce, dlatego jako nastolatek przeniósł się do Ustrzyków Dolnych, gdzie miał możliwość szlifowania swoich zdolności lingwistycznych. To właśnie w szkolnym internacie uświadomił sobie, że jest gejem. Te lata nie były jednak dla niego łatwe – w szkole uczono go, że homoseksualizm to wynaturzenie i grzech. Młody Biedroń, niepogodzony ze swoim losem, rozważał samobójstwo

Początek kariery 

Biedroń rozpoczynał działalność społeczną jako aktywista na rzecz osób homoseksualnych. Szybko związał się też z polityczną lewicą, w 1998 r. zapisał się do Socjaldemokracji Rzeczpospolitej Polskiej, a po przekształceniach wewnątrz partii stał się członkiem SLD. Ciągle działał także w organizacjach zrzeszających i wspierających osoby LGBT, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Pracował także jako konsultant dla wielu organizacji praw człowieka. 

Zdobycie popularności 

Robert Biedroń stał się znany jako „naczelny polityk-gej III RP”, gdy w 2001 r. wraz z Piotrem Ikonowiczem wziął udział w pierwszej polskiej paradzie równości. Jeszcze w tym samym roku założył organizację Kampania Przeciw Homofobii, której przewodniczył przez osiem lat, a w 2007 r. wydał książkę „Tęczowy elementarz”, którą zamierzał umieścić na liście lektur uzupełniających w liceum. Ten ruch spowodował ogromne kontrowersje na polskiej scenie politycznej

Dalsza kariera 

W 2005 r. Robert Biedroń wystąpił z SLD. 

Sukces jako polityk odniósł w 2011 r., kiedy dostał się do Sejmu z ramienia Ruchu Palikota jako pierwsza otwarcie homoseksualna osoba w historii Polski. W Sejmie współtworzył Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisję Spraw Zagranicznych. Aktywnie działał na rzecz praw osób LGBT, praw człowieka, równości płci oraz ochrony zwierząt. 

W 2014 r. został wybrany na prezydenta Słupska, przez co musiał zrezygnować z pracy w Sejmie. W trakcie swojej kadencji wyprowadził miasto z długów, zmniejszył bezrobocie i wprowadził szereg zmian proekologicznych i prorodzinnych. Zrezygnował jednak z pełnienia dalszych rządów i w 2018 r. skupił się na własnej partii – Wiośnie, którą zaprezentował w 2019 r. i szturmem podbił serca młodych Polaków. Liberalne poglądy partii dla wielu Polaków stały się nadzieją na nowe i lepsze życie. 

W 2020 r. Robert Biedroń ubiegał się o fotel prezydenta RP. W pierwszej turze zajął szóste miejsce. Rok później rozwiązał partię Wiosna i został przewodniczącym frakcji Nowej Lewicy. Działa także w Parlamencie Europejskim oraz jako publicysta, m.in. dla „Gazety Wyborczej” oraz „Polityki”. 

Życie prywatne 

Od 2002 r. partnerem Roberta Biedronia jest prawnik i działacz na rzecz praw człowieka, Krzysztof Śmiszek.

Robert Biedroń - Wiadomości

Robert Biedroń - Zdjęcia

Robert Biedroń - Wideo

 • Robert Biedroń prezydentem Polski?

  Piątek, 8 kwietnia 2016 (12:24)
  Robert Biedroń twierdzi, że spełnia się w roli prezydenta Słupska i nie zamierza tego zmieniać. Podkreśla też, że przed jego miastem wciąż stoi wiele wyzwań, przede wszystkim związanych z...