Reklama

Renata Dancewicz

Renata Dancewicz to polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Jest znana z takich produkcji jak "Pułkownik Kwiatkowski", "Tato", czy "Ekstradycja 3". Pasją aktorki jest gra w brydża. Która rola przyniosła jej sławę?
Renata Dancewicz - najważniejsze informacje
Renata Dancewicz /AKPA

Renata Dancewicz - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  07.02.1969

 • Miejsce urodzenia:

  Leszno

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

 • Zawód:

  aktor/ka

 • Produkcje:

  • "Na wspólnej",
  • "Szpilki na Giewoncie",
  • "Samowolka",
  • "Ekstradycja 3",
  • "Tato",
  • "Pułkownik Kwiatkowski"
Renata Dancewicz to polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Jest znana z takich produkcji jak "Pułkownik Kwiatkowski", "Tato", czy "Ekstradycja 3". Pasją aktorki jest gra w brydża. Która rola przyniosła jej sławę?

Młodość

Renata Dancewicz urodziła się 7 lutego 1969 roku w Lesznie. Ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Lubinie. W nastoletnim wieku bardzo interesowała się historią starożytną i chciała zostać egiptologiem. Kiedy w klasie maturalnej zagrała w szkolnej inscenizacji "Ślubów panieńskich", zdecydowała jednak, że woli zostać aktorką. 

Dancewicz przez dwa lata studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, do której dostała się za drugim podejściem. Studiowała tam tylko 2 lata, ponieważ została dyscyplinarnie skreślona z listy studentów. W1995 roku zdała egzamin eksternistyczny. 

Przez rok studiowała też prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1991-1993 występowała w Teatrze im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, a od 1995 roku stała się częścią zespołu w warszawskim Teatrze Kwadrat.

Kariera

Renata Dancewicz na dużym ekranie zadebiutowała na ekranie w 1993 roku. Zagrała wtedy w trzech produkcjach: w dramacie "Samowolka", thrillerze "Wynajmę pokój" oraz w żartobliwej "Komedii Małżeńskiej". Rok później aktorka wystąpiła w serialu "Radio Romans", w krótkometrażowym filmie erotycznym "Diabelska edukacja" oraz w filmie "Oczy niebieskie". 

Przełom w jej karierze nastąpił, gdy Renata Dancewicz otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki drugoplanowej na XX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wyróżnienie przyznano za role w filmach: "Pułkownik Kwiatkowski", "Tato" oraz "Deborah". Ponadto aktorka ma na swoim koncie udział w innych produkcjach takich jak: "E=mc2", "33 sceny z życia", "Belcanto", "Bejbi Blues", "Prosto z nieba" oraz "58/52". 

Aktorka zyskała większą popularność dzięki serialowi "Na Wspólnej", gdzie zagrała Weronikę Wilk. Popularność przyniosły jej także role w serialach i filmach: "Ekstradycja", "Siedlisko", "Sukces", czy "Szpilki na Giewoncie".

Renata Dancewicz brała także udział w III edycji programu "Taniec z gwiazdami", a jej partnerem był Marcin Olszewski. Para odpadła dopiero w 6. odcinku, ale aktorka do dziś żałuje tego występu. Dodatkowo artystka jest zaangażowana w życie społeczne, walkę o prawa kobiet oraz równość dla środowisk LGBT. Dancewicz deklaruje się jako ateistka i feministka. 

Aktorka w przeszłości pojawiła się na okładkach magazynów takich jak "Playboy Polska" (w czerwcu 1996 roku oraz w kwietniu 2003 roku), "Twój Styl" (w grudniu 1996roku), "CKM" (w listopadzie 2001 roku), "Gala" (w listopadzie 2002 roku i lipcu2003 roku), "Olivia" (w maju 2012 roku), "Tele Tydzień" (w grudniu 2012 roku),"Kobieta i Życie" (w lutym 2013 roku) czy "Gazeta Wyborcza" (w czerwcu 2021 roku).

Życie prywatne

Renata Dancewicz w przeszłości była związana z młodszym od niej o sześć lat aktorem - Rafałem Maćkowiakiem. Media kilka lat temu rozpisywały się również o jej związku z Jackiem Braciakiem

Owocem wieloletniego związku aktorki z Tomaszem Winciorkiem  Winciorkiem jest syn Jerzy, który przyszedł na świat w 2003 roku. 

Renatę Dancewicz i Tomasza Winciorka połączyło zamiłowanie do brydża. Nie wszyscy wiedzą, że gwiazda jest członkiem Polskiego Związku Brydża sportowego z tytułem Mistrza Międzynarodowego. W 2006 roku nagrodzono ją Brązowym Medalem PZBS.

Renata Dancewicz - Wiadomości

Renata Dancewicz - Zdjęcia