Reklama

Piotr Adamczyk

Piotr Adamczyk jest polskim aktorem znanym przede wszystkim z ról Fryderyka Chopina w filmie  „Chopin. Pragnienie miłości” oraz Karola Wojtyły (papieża Jana Pawła II) w międzynarodowych produkcjach  „Karol. Człowiek, który został papieżem” i  „Karol. Papież, który pozostał człowiekiem”. Kim jest Piotr Adamczyk i jak potoczyła się jego kariera?
Piotr Adamczyk - najważniejsze informacje
Piotr Adamczyk / VIPHOTO/East News /East News

Piotr Adamczyk - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  21.03.1972

 • Miejsce urodzenia:

  Warszawa

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

 • Zawód:

  aktor/ka

 • Produkcje:

  • "Och, Karol 2",
  • "Karol. Człowiek, który został papieżem",
  • "Listy do M",
  • "Lejdis",
  • "Czas honoru"
 • Nagrody:

  Telekamery

Piotr Adamczyk jest polskim aktorem znanym przede wszystkim z ról Fryderyka Chopina w filmie  „Chopin. Pragnienie miłości” oraz Karola Wojtyły (papieża Jana Pawła II) w międzynarodowych produkcjach  „Karol. Człowiek, który został papieżem” i  „Karol. Papież, który pozostał człowiekiem”. Kim jest Piotr Adamczyk i jak potoczyła się jego kariera?

Dzieciństwo

Piotr Adamczyk urodził się 21 marca 1972 w Warszawie. Jego dzieciństwo nie było łatwe – jako ośmiolatek stracił ojca i wraz z matką musiał przeprowadzić się do dziadków. Niezbyt dobrze wspomina ten okres: nie był popularny wśród kolegów, a pieniędzy ledwo wystarczało, by związać koniec z końcem. Szansę dali mu Halina i Jan Machulscy, którzy przyjęli go do swojego ogniska teatralnego. Tak zaczęła się jego kariera. Wkrótce zdał do warszawskiej PWST, przyjął także zagraniczne stypendium w londyńskiej Brytyjsko-Amerykańskiej Akademii Teatralnej.

Rodzina i związki

Adamczyk rzadko wypowiada się publicznie o swoich związkach. Przez blisko trzy lata był związany z Anną Czartoryską, z którą pierwszy raz publicznie pokazał się w 2009 r. W styczniu 2012 r. aktor wziął cichy ślub z modelką Katarzyną Gwizdałą znaną jako Kate Rozz. Gdy odbywała się skromna ceremonia, para młoda znała się zaledwie kilka miesięcy. Nie upłynął nawet rok, gdy media poinformowały o rozstaniu i rozwodzie. Kolejną partnerką Adamczyka była Weronika Rosati. Ich związek wyszedł na jaw w 2013 r., gdy Adamczyk spowodował wypadek samochodowy, w którym ucierpiała Rosati. Niedługo po tym aktor znów został singlem. Po rozstaniu Rosati pozwała byłego partnera, oskarżając go o trwałe uszkodzenie jej zdrowia. Pozew został jednak umorzony. Od 2019 r. Piotr Adamczyk jest żonaty z modelką Karoliną Szymczak

Początki kariery

Po raz pierwszy Adamczyka na szklanym ekranie mieliśmy szansę zobaczyć już w 1991 r. Dziewiętnastoletni chłopak zagrał epizod w serialu kostiumowym  „Pogranicze w ogniu”. Na kilka następnych lat jego kariera utknęła w martwym punkcie. Przełom nadszedł w 2002 r., gdy aktor dostał tytułową rolę w filmie  „Chopin. Pragnienie miłości”. Dwa lata później wystąpił jako Karol Wojtyła w produkcji  „Karol. Człowiek, który został papieżem”, a w 2005 r. ponownie wcielił się w Jana Pawła II w kontynuacji ( „Karol. Papież, który pozostał człowiekiem”). Z tych ról do dziś jest najbardziej znany i to one ugruntowały jego pozycję jako aktora.

Szczyt sławy

Kariera Adamczyka nabrała rozpędu. Podbił serca Polaków w  „Testosteronie”,  „Lejdis”,  „Nie kłam, kochanie”,  „Śniadaniu do łóżka”,  „Och Karol 2”,  „Wkręconych” i serii  „Listy do M”. Piotr Adamczyk występował także w popularnych serialach:  „Czasie honoru” i  „Przepisie na życie”. Jest także aktorem dubbingowym: jego głosem mówi m.in. Melman z  „Madagaskaru” i Ant-Man w produkcjach Marvela.

Następnie Adamczyk dokonał zwrotu w karierze. Wybrał kilka poważniejszych ról ( „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”;  „Ikar. Legenda Mietka Kosza”) i wrócił do gry w zagranicznych produkcjach. W 2021 r. dołączył do Jeremy’ego Rennera w serialu  „Hawkeye”. Produkcja spod sztandaru Marvel Studios, odpowiedzialnego m.in. za serię o Avengersach, to dla Adamczyka powód do wielkiej dumy.

Nagrody

Piotr Adamczyk jest czterokrotnym zdobywcą Telekamery. Za rolę w  „Lejdis” otrzymał w 2008 r. Złotą Kaczkę. Występy aktora w popularnych produkcjach przyniosły mu jednak także kilka nominacji do Węży, m.in. za występ w  „Bitwie pod Wiedniem” oraz w  „Kobietach mafii 2”.

Piotr Adamczyk - Wiadomości

Piotr Adamczyk - Zdjęcia