Reklama

Mandaryna

Mandaryna, czyli Marta Katarzyna Wiśniewska jest polską piosenkarką, tancerką oraz instruktorką tańca i choreografką. Była w medialnym związku małżeńskim z Michałem Wiśniewskim, wokalistą zespołu „Ich Troje”. Razem wzięli udział w reality show pod tytułem „Jestem jaki jestem”. Jak rozwijała się kariera Mandaryny?
Mandaryna - najważniejsze informacje
Mandaryna /Artur Zawadzki/REPORTER /East News

Mandaryna - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  12.03.1978

 • Miejsce urodzenia:

  Łódź

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

 • Zawód:

  wokalista/ka

 • Albumy:

  • "Mandaryna.com",
  • "Mandarynkowy sen",
  • "Aok"
Mandaryna, czyli Marta Katarzyna Wiśniewska jest polską piosenkarką, tancerką oraz instruktorką tańca i choreografką. Była w medialnym związku małżeńskim z Michałem Wiśniewskim, wokalistą zespołu „Ich Troje”. Razem wzięli udział w reality show pod tytułem „Jestem jaki jestem”. Jak rozwijała się kariera Mandaryny?

Młodość

Mandaryna urodziła się 12 marca 1978 roku w Łodzi. Jest córką Wiesławy i Romana Mandrykiewiczów. Ma również młodszą siostrę Małgorzatę. Już jako dziecko uczyła się tańca. Na początku należała do zespołu „Krajki”, a następnie do grupy „7 coma 7”. Razem z nią wygrała mistrzostwa Polski w tańcu hip-hopowym. Później była częścią zespołu „Imago”. 

Ukończyła Szkołę Projektowania i Reklamy na Wydziale Aktorskim w Łodzi. Z wykształcenia jest animatorką kultury, uczęszczała także do Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich w Warszawie. Natomiast w 2006 roku brała lekcje śpiewu u Elżbiety Zapendowskiej

Kariera

Na początku kariera Mandaryny była związana z działalnością taneczną. W 2000 roku rozpoczęła współpracę z zespołem „Ich Troje” jako tancerka i choreografka grupy. Swoje umiejętności doskonaliła w szkole kaskaderskiej oraz podczas zajęć z akrobatyki. Później rozpoczęła tworzenie własnego zespołu tanecznego i zaczęła się angażować do innych projektów niż „Ich Troje”. 

W 2003 roku występowała wraz ze swoim mężem Michałem Wiśniewskim w reality show „Jestem jaki jestem”. Na potrzeby tego programu piosenkarka nagrała i zaśpiewała dla męża dwa utwory: „Stand by Your Man” i „Śliczny obcy pan”. Po tym rozpoczęła przygotowania do kariery muzycznej. Wybrała pseudonim artystyczny „Mandaryna”, który nawiązuje do jej nazwiska rodowego. 

W 2004 roku w czasopiśmie „Naj” ukazał się minialbum noszący tytuł „Mandaryna”. Znalazło się na nim pięć utworów i został sprzedany w nakładzie 200 tysięcy egzemplarzy. Korzystając z popularności, jaką przyniósł Mandarynie wcześniej wspomniany program, w 2004 roku nagrała cover „Here I go Again”. Utwór stał się hitem, a debiutancki album „Mandaryna.com” zyskał status złotej płyty i był promowany przez sieć sklepów Orsay i Radio Eska. W 2005 roku ukazała się druga płyta zatytułowana „Mandarynkowy sen”. Na niej znalazły się przeboje „Ev’ry Night” oraz „You Give Love a Bad Name”. Dwa tygodnie po premierze album znalazł się na szczycie notowania sprzedaży albumów w Polsce, utrzymując się na pierwszym miejscu przez kolejne dwa tygodnie. Tego samego roku Mandaryna wystąpiła na festiwalu w Sopocie, wykonując wspomniany utwór „Ev’ry Night” – to po nim zaczęły pojawiać się wątpliwości dotyczące umiejętności wokalnych piosenkarki. W 2009 roku ukazała się trzecia płyta artystki „AOK”, która nie odniosła sukcesu. 

W 2007 roku Mandaryna otworzyła swoją pierwszą szkołę tańca. Aktualnie ma ich aż cztery. Dwie mieszczą się w Warszawie, jedna we Wrocławiu i ostatnia w Legionowie.

W 2020 roku Mandaryna ponownie została choreografem koncertowym zespołu „Ich Troje”. Tego samego roku podczas występu zespołu wykonała gościnnie fragment „Ev’ry Night”. 

Życie prywatne 

W 2002 roku Mandaryna poślubiła wokalistę zespołu „Ich Troje” Michała Wiśniewskiego. Ma z nim dwoje dzieci  – Xaviera Michała oraz Fabienne Martę. Para rozwiodła się w 2006 roku, a od 2010 roku artystka jest związana z fotografem Wojciechem Bąkiewiczem.  

Czy możemy liczyć na kolejne albumy Mandaryny w przyszłości? Czy artystka jeszcze zabłyśnie w polskim show-biznesie? Czas pokaże.

Mandaryna - Wiadomości

Mandaryna - Zdjęcia

Mandaryna - Wideo