Reklama

Księżna Diana

Księżną Dianę kochali wszyscy. Jej małżeństwem, a później rozwodem z księciem Karolem żył cały świat, a w tragiczną śmierć trudno było uwierzyć. Do dziś Diana pozostaje symbolem księżniczki-ofiary brytyjskiej rodziny królewskiej, a jej fatalne losy stały się kanwą filmów i seriali. Wciąż snujemy domysły na temat prywatnych szczegółów jej życia i dywagujemy, jak wyglądałby świat, gdyby księżna Diana nie zginęła w 1997 roku.
Księżna Diana - najważniejsze informacje
Księżna Diana /Peter Brooker/REX/Shutterstock /East News

Księżna Diana - najważniejsze informacje

Księżną Dianę kochali wszyscy. Jej małżeństwem, a później rozwodem z księciem Karolem żył cały świat, a w tragiczną śmierć trudno było uwierzyć. Do dziś Diana pozostaje symbolem księżniczki-ofiary brytyjskiej rodziny królewskiej, a jej fatalne losy stały się kanwą filmów i seriali. Wciąż snujemy domysły na temat prywatnych szczegółów jej życia i dywagujemy, jak wyglądałby świat, gdyby księżna Diana nie zginęła w 1997 roku.

Dzieciństwo

Urodzona 1 lipca 1961 r. w Sandringham w Anglii Diana Spencer pochodziła z arystokratycznej rodziny wicehrabiego Althorp. Jej narodziny nie ucieszyły rodziców, którzy bardzo liczyli na syna. Diana miała bowiem dwie starsze siostry i zmarłego zaraz po urodzeniu starszego brata (upragniony przez Spencerów męski potomek przyszedł na świat w 1964 r.).

Kilka lat po narodzinach Diany jej rodzice się rozwiedli, a dziećmi po długiej batalii zajął się ojciec lub raczej nianie, które sprawowały opiekę nad maluchami. Mała Diana w większości ich nie znosiła, podobnie jak drugiej żony ojca. W młodości Spencer nie była dobrą uczennicą, ale angażowała się w zajęcia pozalekcyjne – sportowe, muzyczne i wolontariat. W późniejszych latach zamieszkała z przyjaciółkami w Londynie i pracowała m.in. jako niania i w przedszkolu.

Rodzina i związki

Dianę rozsławił dopiero związek z księciem Karolem, następcą brytyjskiego tronu. Poznali się w 1977 r., kiedy Karol spotykał się ze starszą siostrą Diany. Ten związek jednak nie wypalił, a Diana coraz częściej przebywała w kręgu znajomych Karola. W 1981 r. pomyślnie przeszła „casting” na żonę przyszłego władcy i przyjęła oświadczyny Karola. Przyjmuje się, że ze strony Karola było to małżeństwo z rozsądku – cały kraj oczekiwał, że niemłody już książę wreszcie się ustatkuje.

29 lipca tego samego roku cały kraj świętował „bajkowy ślub” książęcej pary. Diana prawdopodobnie już wtedy wiedziała, że mąż kocha nie ją, a swoją byłą partnerkę, mężatkę Camillę Parker-Bowles. W 1982 r. na świat przyszedł pierwszy syn Karola i Diany, William, który jest następcą tronu Wielkiej Brytanii, mężem Kate Middleton i ojcem trojga dzieci.

Dwa lata później do rodziny dołączył Harry, żonaty z Meghan Markle. Małżeństwo Karola i Diany nie było szczęśliwe. Diana cierpiała na bulimię i depresję poporodową, a gdy była w ciąży, rzuciła się ze schodów, żeby zwrócić na siebie uwagę męża. Miała też kilka prób samobójczych. I ona, i Karol szybko uciekli w romanse – wiadomo, że kochankiem Diany był oficer James Hewitt, którego podejrzewano o bycie ojcem księcia Harry’ego. Prawdziwe uczucia Karola i Diany wyszły w końcu na jaw. W 1992 r. ogłoszono separację książęcej pary, a w 1996 r. doszło do rozwodu.

Członkini rodziny królewskiej

Jako żona następcy tronu Diana brała udział w oficjalnych podróżach i wizytach na całym świecie. To właśnie przy tych okazjach zaskarbiła sobie serca publiki. Na jej cześć wiwatowały tłumy, a gdy księżniczka zaangażowała się w pomoc osobom chorym na HIV i AIDS, świat oszalał na jej punkcie.

Samotne życie

Po rozwodzie Diana nie utraciła reputacji. Wciąż podróżowała po świecie i poświęciła się działalności dobroczynnej. Spotykała się z wieloma mężczyznami, m.in. chińskim milionerem Davidem Tangiem oraz producentem filmowym Dodim Al-Fayedem.

Śmierć

To właśnie Al-Fayed towarzyszył jej w feralnej podróży samochodem ulicami Paryża. 31 sierpnia 1997 r. tuż po północy pijany szofer pary uderzył samochodem w filar tunelu, próbując uciec przed paparazzi ścigającymi księżną. Diana zmarła po przewiezieniu do szpitala.

Ranna kobieta została sfotografowana przez paparazzi, co stało się przyczyną dyskusji o prywatności osób publicznych i granicach zawodu fotografa. Śmierć Diany była dla wielu ludzi ogromnym ciosem. Szokiem było także zwlekanie rodziny królewskiej z odniesieniem się do tej tragedii i odpowiednim uhonorowaniem zmarłej. Na uroczystościach pogrzebowych mimo to pojawiło się mnóstwo znanych osobistości, oprócz członków rodziny królewskiej byli to też m.in. Elton John, Richard Attenborough, Steven Spielberg, Tom Hanks czy Mariah Carey i Nicole Kidman.

Księżna Diana - Wiadomości

Księżna Diana - Zdjęcia