Reklama

Kamil Stoch

Utalentowany i ambitny – za te cechy Polacy pokochali Kamila Stocha. Sportowiec już od dziecka wiedział, że skoki narciarskie staną się jego sposobem na życie. Jak wyglądała kariera olimpijczyka?
Kamil Stoch - najważniejsze informacje
Kamil Stoch /SOPA Images /East News

Kamil Stoch - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  25.05.1987

 • Miejsce urodzenia:

  Zakopane

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

  • Ewa Bilan-Stoch
 • Zawód:

  sportowiec

 • Nagrody:

  Kryształowa Kula

Utalentowany i ambitny – za te cechy Polacy pokochali Kamila Stocha. Sportowiec już od dziecka wiedział, że skoki narciarskie staną się jego sposobem na życie. Jak wyglądała kariera olimpijczyka?

Wczesne lata

Kamil Stoch urodził się 25.05.1987 r. w Zakopanem, a wychowywał w pobliskiej wsi Ząb. Jego ojcem jest psycholog sądowy Bronisław, a matką urzędniczka Krystyna. Ma też dwie siostry – Annę oraz Natalię, która w dzieciństwie trenowała biegi narciarskie. To jej mały Kamil zabrał narty, które dostała pod choinkę – tak zaczęła się jego wielka pasja. Jako dziecko każdą wolną chwilę poświęcał na treningi. Jak wspomina w wywiadach jego tata, skakał nawet na nartach z dachu. Kamil Stoch swoją ścieżkę edukacyjną także powiązał ze sportem – uczył się w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem, potem studiował na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie i uzyskał dyplom w 2012 roku.

Początki kariery

Kamil Stoch zaczynał karierę w konkursach młodzików, gdzie odnosił pierwsze sukcesy. W 1999 r. zwyciężył na Mistrzostwach świata młodzików w Garmisch-Partenkirchen. W 2000/2001 zadebiutował na zawodach Pucharu Kontynentalnego i w tym samym sezonie pojawił się na Mistrzostwach Polski seniorów. W 2004 r. był po raz pierwszy na prestiżowym konkursie Pucharu Świata w Zakopanem, wtedy też zdobył srebro drużynowo na Mistrzostwach świata juniorów. Rok później powtórzył ten sukces.

Wielkim osiągnięciem Kamila Stocha był udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Turynie w 2006 r., gdzie w konkursie drużynowym zajął 5. miejsce. Na tej samej imprezie w 2010 w Vancouver zdobył z Polakami 6. miejsce. W sezonie 2010-2011, kiedy Adam Małysz kończył karierę, wskazywano Kamila Stocha jako jego następcę.

Dalsza kariera

W 2013 w konkursie indywidualnym w Val di Fiemme Kamil Stoch zdobył 1. miejsce w narciarstwie klasycznym na Mistrzostwach świata, a w 2019 w Seefeld zajął 2. miejsce. Kolejne medale na tej sportowej imprezie zdobywał konkursie drużynowym w Falun (2015) – brąz, Lahti (2017) – złoto, Oberstdorfie (2021) – brąz. Z kolei na Mistrzostwach świata w lotach zajął 2. miejsce w Oberstdorfie (2018), a w konkursie drużynowym 3. miejsce. Wynik ten powtórzył ze skoczkami w Planicy (2020).

Kamil Stoch jest też zdobywcą dwóch Kryształowych Kul – w sezonach 2013/1014 i 2017/2018.

Sportowiec zdecydowanie triumfował podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014  w Soczi. Zdobył wtedy dwa złote medale oraz 4. miejsce w konkursie drużynowym. W 2018 w Pjongczang wywalczył kolejne złoto, a także brąz w konkurencji drużynowej razem z Dawidem Kubackim, Stefanem Hulą i Maciejem Kotem. Na olimpiadzie w 2022 w Pekinie zajął 6. miejsce.

Życie prywatne

Chociaż zdolny sportowiec prowadzi intensywne życie zawodowe, udało mu się znaleźć czas na miłość. W 2010 roku poślubił Ewę Bilan, z którą chodził do tej samej szkoły. Jednak ich znajomość rozkwitła dopiero kiedy dorośli, a Ewa robiła akurat zdjęcia podczas jednych z zawodów narciarskich – wtedy wpadli sobie w oko. Para jest szczęśliwa i żyje w rodzinnej miejscowości Ząb.

Kamil Stoch - Wiadomości

Kamil Stoch - Zdjęcia