Reklama

Jacek Kurski

Jacek Kurski urodził się 22 lutego 1966 roku w Gdańsku. To były polityk, który od 2016 do 2022 roku pełnił funkcję prezesa Telewizji Polskiej. Prywatnie fan „króla disco polo” Zenona Martyniuka oraz wielbiciel sportu. Jak wygląda życie byłego prezesa TVP?
Jacek Kurski - najważniejsze informacje
Jacek Kurski /AKPA

Jacek Kurski - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  22.02.1966

 • Miejsce urodzenia:

  Gdańsk

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

 • Zawód:

  polityk

 • Produkcje:

  • "Nocna zmiana"
Jacek Kurski urodził się 22 lutego 1966 roku w Gdańsku. To były polityk, który od 2016 do 2022 roku pełnił funkcję prezesa Telewizji Polskiej. Prywatnie fan „króla disco polo” Zenona Martyniuka oraz wielbiciel sportu. Jak wygląda życie byłego prezesa TVP?

Młodość

Jest synem Anny Kurskiej, byłej senator PiS i działaczki NSZZ „Solidarność” oraz Witolda Kurskiego, inżyniera specjalizującego się w budowie okrętów. Ma również młodszego brata – Jarosława Kurskiego, który pełni funkcję redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”. 

Studiował na wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego, jednak nie związał swojej przyszłości z ekonomią, a z dziennikarstwem i polityką.

Początki kariery

W latach 1991-1994 Kurski pracował dla Telewizji Polskiej, współtworząc programy m.in. „Lewiatan”, „Sprawa dla reportera”, czy „Refleks”. W 1994 roku wyreżyserował film „Nocna zmiana” poświęcony kulisom odwołania rządu Jana Olszewskiego. Następnie przez 4 lata prowadził agencję reklamową. 

W 2001 roku wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości, jednak nie na długo. Po kilku miesiącach przeszedł do Ligi Polskich Rodzin, by w 2004 roku ponownie wrócić do PiS-u. W 2005 roku, po kilku latach niepowodzeń, został posłem. 

Rozwój kariery

W 2011 roku po krytycznych wypowiedziach na temat sytuacji w partii Jacek Kurski został wykluczony z PiS. Po tej sytuacji założył ugrupowanie Solidarna Polska, której był prezesem. Dwa lata później ogłosił decyzję o czasowych wycofaniu się ze świata polityki i rezygnacji z pełnionych funkcji w ugrupowaniu. 

 Pod koniec 2015 roku Jacek Kurski został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury, jednak z początkiem 2016 roku odwołano go z tej funkcji w związku z nominacją na stanowisko prezesa TVP. 

12 października 2016 roku Jacek Kurski już oficjalnie został prezesem TVP. W trakcie pełnienia tej funkcji przywołał takie programy jak: „The Voice Kids”, „The Voice Senior”, „Sanatorium miłości"

Jacek Kurski przyczynił się też do wzrostu popularności Eurowizji Junior w Polsce – za jego kadencji w TVP Polska dwukrotnie wygrała konkurs i tym samym Eurowizja Junior była organizowana w naszym kraju (pierwszy raz w Gliwicach, a następnie w Warszawie). 

5 września 2022 roku Rada Mediów Narodowych odwołała Jacka Kurskiego z funkcji prezesa Telewizji Polskiej na rzecz Mateusza Matyszkowicza.

Życie prywatne

W 1991 roku ożenił się z Moniką Mucek, z którą doczekał się trójki dzieci: Zdzisława Antoniego (ur. 1991), Zuzanny (ur. 1994) i Olgierda (ur. 2007). Małżeństwo jednak nie przetrwało próby czasu. W 2015 roku doszło do rozwodu cywilnego. Kurski walczył o wyłączne prawa do opieki nad najmłodszym synem, ale ostatecznie para doszła do porozumienia. 

W 2016 roku były prezes TVP poznał Joannę Klimek, dziennikarkę i producentkę telewizyjną. W 2018 roku wzięli ślub cywilny i chociaż w świetle prawa byli małżeństwem, zakochanym to nie wystarczyło. 

Chcąc powiedzieć sobie „tak” przed Bogiem, musieli obydwoje wystąpić o unieważnienie ślubów kościelnych z poprzednimi partnerami. Udało im się tego dokonać i w 2020 roku zakochani wzięli ślub kościelny. W 2021 roku powitali na świecie córeczkę Annę.

Jacek Kurski - Wiadomości

Jacek Kurski - Zdjęcia

Jacek Kurski - Wideo