Reklama

Iga Świątek

Następczyni Agnieszki Radwańskiej i młodziutka triumfatorka French Open. Oto gwiazda polskiego sportu - Iga Świątek. Kim jest i jak dochodziła do sławy?
Iga Świątek - najważniejsze informacje
Iga Świątek /GETTY IMAGES NORTH AMERICA JULIAN FINNEY/JULES / JULES /AFP

Iga Świątek - najważniejsze informacje

  • Data urodzenia:

    31.05.2001

  • Miejsce urodzenia:

    Warszawa

  • Zawód:

    sportowiec

Następczyni Agnieszki Radwańskiej i młodziutka triumfatorka French Open. Oto gwiazda polskiego sportu - Iga Świątek. Kim jest i jak dochodziła do sławy?

Dzieciństwo

Iga Świątek jest córką Tomasza Świątka, wioślarza i olimpijczyka z igrzysk w Seulu z 1988 r i Doroty Świątek. Urodziła się 31 maja 2001 r. w Warszawie. Ma starszą siostrę Agatę, a karierę tenisową rozpoczynała w klubach Mera Warszawa i Legia Warszawa. 

Związki

Tenisistka ucina te dyskusje, mówiąc, że zawodowy sport zabiera jej większość czasu i w jej życiu nie ma obecnie miejsca na stały związek. 

Debiut

Pierwsze występy Igi Świątek na poważnych kortach to starty w reprezentacji Polski w tenisie do lat 16. W parze z Mają Chwalińską zdobyła tytuł mistrzyni Europy młodzików w grze podwójnej w 2015 r., a po roku ponownie triumfowała w kategorii kadetów. Od 2016 r. występuje jako zawodniczka zawodowa. W 2017 r. wraz z Chwalińską doszła do finału Australian Open, ale zostały pokonane. 

Zdobycie popularności

Iga Świątek stała się znana w 2018 r., gdy zdobyła mistrzostwo w grze podwójnej na French Open oraz w grze pojedynczej w kategorii juniorek na Wimbledonie. Sięgnęła też po złoty medal na Letnich Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży w grze podwójnej. Te zwycięstwa zaważyły na decyzji o zakończeniu kariery jurorskiej i start w rankingu Women’s Tennis Association, zrzeszającego największe tenisistki świata. 

Dalsza kariera

Pierwsze starty Igi Świątek w WTA nie były gigantycznymi sukcesami, a tenisistka zmagała się z kontuzją stopy. W 2020 r. dotarła do czwartej rundy w grze pojedynczej i ćwierćfinału debla (z Łukaszem Kubotem) w Australian Open i trzeciej rundy US Open. Triumfowała natomiast we French Open, gdzie w finale pokonała Sofię Kenin i jako pierwszy Polak w historii wygrała turniej wielkoszlemowy w grze pojedynczej. Wówczas cały kraj oszalał na jej punkcie. 

W 2021 r. zwyciężyła w zawodach w Adelaide i Rzymie, a w rywalizacji French Open w grze podwójnej doszła do finału. W tym roku szybko wspinała się po szczebelkach rankingu WTA i po raz pierwszy wystąpiła w turnieju WTA Finals, rywalizując z siedmioma najlepszymi rakietami kobiecego tenisa. Ostatecznie rok skończyła na 9. miejscu w rankingu.  

W 2022 r. Iga Świątek została półfinalistką Australian Open i triumfowała na turnieju w Katarze, Indian Wells i Miami Open. Te zwycięstwa zapewniły jej pozycję liderki w rankingu – to sukces, którego dotąd nie odniosła żadna Polka. Następnie zwyciężyła w Porsche Tennis Grand Prix, Italian Open oraz French Open, zadziwiając świat swoją passą. Zdobyła pięć tytułów WTA z rzędu – dotychczas w XXI wieku osiągnęła to tylko Serena Williams. Ostatecznie Świątek zwyciężyła 37 spotkań z rzędu, ustanawiając najdłuższą serię zwycięstw w XXI wieku. Wygrała US Open 2022

Sławę, jaką przyniosły jej zwycięstwa, wykorzystuje do działalności charytatywnej: wspiera finansowo fundacje Słonie na Balkonie oraz Dajemy Dzieciom Siłę, zorganizowała również wydarzenie charytatywne na rzecz poszkodowanych wojną Ukraińców.

Iga Świątek - Wiadomości