Reklama

Elżbieta Zapendowska

Elżbieta Zapendowska urodziła się 11 maja w 1947 roku w Starachowicach. Jest specjalistką od emisji głosu i krytykiem muzycznym. Jej opinia jest bardzo ceniona w branży, dlatego nic dziwnego, że często zasiadała w jury programów muzycznych. Co wiadomo o jej życiu prywatnym?
Elżbieta Zapendowska - najważniejsze informacje
Elżbieta Zapendowska /Gałązka /AKPA

Elżbieta Zapendowska - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  11.05.1947

 • Miejsce urodzenia:

  Starachowice

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Zawód:

  pracownik mediów

 • Produkcje:

  • "Must be the Music",
  • "Idol",
  • "Jak oni śpiewają"
Elżbieta Zapendowska urodziła się 11 maja w 1947 roku w Starachowicach. Jest specjalistką od emisji głosu i krytykiem muzycznym. Jej opinia jest bardzo ceniona w branży, dlatego nic dziwnego, że często zasiadała w jury programów muzycznych. Co wiadomo o jej życiu prywatnym?

Życiorys

Dorastała w Opolu i tam również uczęszczała do Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w klasie fortepianu. Po maturze dostała się do Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie została absolwentką pedagogiki. Ma starszego o 5 lat brata Alberta.

Kariera 

W latach 70. pracowała jako nauczycielka gry na fortepianie w Szkole Muzycznej I stopnia, a następnie nauczała śpiewu w szkole podstawowej i liceum. W 1977 roku związała się z Wojewódzkim Domem Kultury, w którym otworzyła Opolskie Studio Piosenki. Wychowankowie Elżbiety Zapendowskiej odnosili sukcesy w ogólnopolskich konkursach piosenki, a z jej nauk czerpali znani artyści tacy jak: Edyta Górniak, Doda czy Michał Bajor
W 1985 roku powołała grupę wokalną gospel „Studio Singers”, która brała udział w wielu konkursach jazzowych, a na festiwalu Estrada’88 wygrali nagrodę Grand Prix. 

Na początku lat 90. zaczęła pracę w Miejskim Ośrodku Kultury, a w 1992 roku Wiktor Kubiak, producent „Metra” zaproponował Elżbiecie pracę w teatrze Studio Buffo. Przygotowywała tam wokalistów do takich spektakli jak „Metro”, „Do grającej szafy grosik wrzuć”, „Grosik 2”, „Nie opuszczaj mnie”, „Tyle miłości”. Następnie przez 6 lat współpracowała z wokalistami z Teatru Muzycznego „Roma”. W 2009 roku razem z Andrzejem Głowackim otworzyła Szkołę Piosenki w Warszawie, którą prowadzi do dzisiaj. 

Poza udzielaniem lekcji artystom polskiej sceny muzycznej uczestniczyła przy nagraniach płyt m.in. Ryszarda Rynkowskiego, Maryli Rodowicz, Kasi Kowalskiej czy Marka Kościkiewicza. 

Programy telewizyjne

W 2002 roku zgodziła się być jurorką we wszystkich edycjach programu rozrywkowego „Idol”. Dzięki temu zyskała ogólnopolską rozpoznawalność. Następnie jako jurorka pojawiła się w programie „Jak oni śpiewają” (2007-2009) oraz w „Must be the music. Tylko muzyka” (2011-2016). 

Życie prywatne

Elżbieta Zapendowska jest rozwódką – z byłym mężem ma córkę Olgę, która przyszła na świat w 1975 roku. Przez kilka lat była związana z Andrzejem Krukiem, parę dzieliło aż 20 lat różnicy wieku! Poznali się, kiedy mężczyzna miał 21 lat i śpiewał w chórkach Ryszarda Rynkowskiego i Maryli Rodowicz. Rozstali się w 2015 roku.

Kobieta ma poważne problemy ze wzrokiem – nie tylko cierpi na krótkowzroczność, ale również choruje na zaćmę i jaskrę, a do tego straciła wzrok w prawym oku. Nie przeszkadza jej to w odnoszeniu sukcesów.

Elżbieta Zapendowska - Wiadomości

Elżbieta Zapendowska - Zdjęcia

Elżbieta Zapendowska - Wideo