Reklama

Borys Szyc

Borys Szyc jest jednym z najpopularniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych. Znany jest z ról w komediach „Vinci”, „Testosteron” oraz „Job, czyli ostatnia szara komórka”, a także z wielu dramatycznych kreacji. Jak rozwijała się kariera Borysa Szyca?
Borys Szyc - najważniejsze informacje
Borys Szyc /Podlewski /AKPA

Borys Szyc - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  04.09.1978

 • Miejsce urodzenia:

  Łódź

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

 • Zawód:

  aktor/ka

 • Produkcje:

  • "Lejdis",
  • "Testosteron",
  • "Czas honoru",
  • "Kac Wawa",
  • "Król",
  • "Pokot",
  • "Bodo"
 • Nagrody:

  Złoty Lew, Orzeł (Polska Akademia Filmowa), Wąż

Borys Szyc jest jednym z najpopularniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych. Znany jest z ról w komediach „Vinci”, „Testosteron” oraz „Job, czyli ostatnia szara komórka”, a także z wielu dramatycznych kreacji. Jak rozwijała się kariera Borysa Szyca?

Dzieciństwo

Borys Michalak, bo tak nazywał się Szyc, urodził się w Łodzi 4 września 1978 r. Jego rodzice rozstali się, gdy przyszły aktor miał zaledwie trzy miesiące i Borysa wychowywała tylko matka – malarka. Z tego powodu w dorosłym życiu artysta postanowił zerwać z nazwiskiem ojca i przyjąć panieńskie nazwisko matki - Szyc.

W 2001 r. Borys Szyc ukończył Wydział Aktorski warszawskiej szkoły teatralnej.

Debiut

Po raz pierwszy Borys Szyc wystąpił przed kamerą już jako kilkuletni chłopiec – zagrał krasnoludka w kultowym „Kingsajzie”. Ma na koncie także epizodyczne role w takich produkcjach jak „Przedwiośnie”, „E=mc²” czy „Pianista”. Równie wcześnie rozpoczął karierę w dubbingu: w 1995 r. użyczył głosu Vegecie w serialach z cyklu „Dragon Ball Z”.

Zdobycie popularności

Przełomowymi rolami w karierze Borysa Szyca były kreacje Kruszona w serialu sensacyjnym „Oficer” oraz Juliana w komedii kryminalnej „Vinci”. Obie produkcje pojawiły się na naszych ekranach w 2004 r. Wkrótce później wystąpił jako Chemik w komedii „Job, czyli ostatnia szara komórka” i kelner Tytus w „Testosteronie”. W 2008 r. pojawił się w „Lejdis”, a rok później stworzył jedną ze swoich najciekawszych kreacji – Silnego w ekranizacji powieści Doroty Masłowskiej „Wojna polsko-ruska”. W tym czasie wydał również album muzyczny „Feelin’ Good” (2009).

Dalsza kariera

W kolejnych latach Borys Szyc zagrał w wielu produkcjach – większość z nich nie spotkała się jednak z przychylnym odbiorem, jak „1920 Bitwa warszawska”, „Sztos 2”, „Kac Wawa”, „Bitwa pod Wiedniem” czy „Big Love”. 

Ten niefortunny czas w swojej karierze Szyc rekompensował sobie występami w popularnym serialu „Przepis na życie”, gdzie w latach 2011–2013 grał główną rolę. W 2014 r. pojawił się także w jednym z sezonów serialu „Czas honoru”.

W tym samym okresie Szyc zmagał się z wizerunkiem skandalisty oraz problemami alkoholowymi. W 2008 r. został skazany na dwa lata pozbawienia prawa jazdy za prowadzenie pod wpływem. Z nałogu pomogły mu wyjść żona i córka. 

Później przyszedł czas na role w bardziej docenianych produkcjach: „Bodo”, nagradzany „Pokot” Agnieszki Holland, „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” czy obsypana nagrodami i nominowana do Oscara „Zimna wojna”. Borysa Szyca mogliśmy również oglądać jako Józefa Piłsudskiego w filmie „Piłsudski” oraz Janusza w serialu „Król” na podstawie powieści Szczepana Twardocha.

Nagrody

Borys Szyc otrzymał m.in. Orła i Złote Lwy za rolę w „Wojnie polsko-ruskiej” oraz Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego i Orła za rolę w „Symetrii”. Jest również czterokrotnym laureatem antynagrody Węża.

Partnerki i dzieci

W młodości Borys Szyc był związany z Anną Bareją, z którą ma córkę, Sonię (2004). Spotykał się także z aktorkami Sylwią Gliwą oraz Kają Śródką oraz dziennikarką Anną Wendzikowską i stylistką Zosią Ślotałą. Swoją żonę, Justynę Szyc-Nagłowską, poznał jeszcze w szkole teatralnej. Byli ze sobą przez rok, ale zadecydowali się rozstać. Po piętnastu latach uczucie odżyło. W 2019 r. zakochani wzięli ślub, a rok później powitali na świecie syna, Henryka.

Borys Szyc - Wiadomości

Borys Szyc - Zdjęcia

Borys Szyc - Wideo