Reklama

Andrzej Piaseczny

Andrzej Piaseczny, który zaczynał jako idol nastolatek z image’em w stylu Kurta Cobaina, zmienił się w prawdziwego muzycznego dżentelmena i jedną z największych gwiazd polskiej piosenki. Przez lata wrzało wokół orientacji seksualnej Piasecznego – artysta zdecydował się na coming out dopiero w 2021 roku. Jak potoczyła się kariera Andrzeja Piasecznego? 
Andrzej Piaseczny - najważniejsze informacje
Andrzej Piaseczny /Mateusz Grochocki/Dzien Dobry TVN/East News /East News

Andrzej Piaseczny - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  06.01.1971

 • Miejsce urodzenia:

  Pionki

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Zawód:

  muzyk

 • Produkcje:

 • Albumy:

  • "Spis rzeczy ulubionych"
 • Nagrody:

  Eska Music Awards, Nagroda Muzyczna "Fryderyk”

Andrzej Piaseczny, który zaczynał jako idol nastolatek z image’em w stylu Kurta Cobaina, zmienił się w prawdziwego muzycznego dżentelmena i jedną z największych gwiazd polskiej piosenki. Przez lata wrzało wokół orientacji seksualnej Piasecznego – artysta zdecydował się na coming out dopiero w 2021 roku. Jak potoczyła się kariera Andrzeja Piasecznego? 

Dzieciństwo

Urodzony 6 stycznia 1971 r. Andrzej Piaseczny pochodzi z Pionków (pod Radomiem) jako syn nauczycielki oraz pracownika zakładów chemicznych. Ma dwoje rodzeństwa – starszego brata Krzysztofa, który jest znanym prawnikiem i działaczem harcerskim oraz młodszą siostrę Barbarę. 

Już w dzieciństwie Piaseczny udzielał się w szkolnym zespole muzycznym. Ukończył studia na kierunku wychowanie muzyczne. 

Początek kariery

W 1992 r. Andrzej Piaseczny zajął pierwsze miejsce na Ogólnopolskim Młodzieżowym Przeglądzie Piosenki we Wrocławiu. Główną nagrodą był występ w koncercie „Debiutów” na festiwalu w Opolu. Już rok później dołączył do składu grupy Mafia i wydał debiutancki krążek zespołu. Pierwszy album muzyków nie spotkał się z dużą popularnością. 

Zdobycie popularności Piasecznego i Mafię rozsławił album „Gabinety”, wydany w 1995 r., z którego pochodzi hit „Noce całe” oraz wydany rok później „FM”, na którym znalazły się największe przeboje tej formacji: „Imię deszczu” oraz „W świetle dnia”. To właśnie wtedy artysta stał się idolem nastolatek. Równocześnie podjął współpracę z saksofonistą Robertem Chojnackim, której owocem była płyta „Sax & Sex” i hity: „Budzikom śmierć”, „Prawie do nieba” i „Niecierpliwi”. 

W 1997 r. popularny Piasek zdecydował się na udział w telenoweli „Złotopolscy”, w której wcielał się w rolę Kacpra Złotopolskiego, popularnego wokalisty występującego pod pseudonimem Kacper Górniak. Nagrał również motyw muzyczny do serialu „Pogodniej (Złoty środek)”. 

Dalsza kariera 

W 1998 r., u szczytu sławy zespołu, Piaseczny zdecydował się odejść z grupy i rozpocząć karierę solową. W tym samym roku wydał solowy album „Piasek”, na którym znalazły się single „Mocniej” i „Jeszcze bliżej”. W 2001 r. wystąpił z piosenką „2 Long” na Konkursie Eurowizji, nie zdobył jednak uznania jury ani publiczności. Otrzymał za to nieformalną nagrodę najgorzej ubranego uczestnika konkursu. 

W kolejnych latach Piaseczny odszedł od dawnego popowego wizerunku w kierunku bardziej poważnego repertuaru. Wystąpił m.in. w piosence Krzysztofa Krawczyka „Przytul mnie życie”, wrócił do współpracy z Chojnackim na jego płycie „Saxophonic”, a w 2005 r. wydał krążek „Jednym tchem”, który okazał się dużym hitem. 

W 2009 r. wspólnie z Sewerynem Krajewskim wydał album „Spis rzeczy ulubionych”, na którym znalazł się singiel „Chodź, przytul, przebacz”. W kolejnych latach opublikował m.in. albumy „W blasku światła”, ilustrujący poematy Jana Pawła II, „Kalejdoskop” oraz „50/50”. 

Piasek jest też znany z udziału w muzycznych show telewizyjnych. W latach 2011, 2016, 2019 i 2020 był trenerem w „The Voice od Poland”, a w 2012 r. jego grupa zwyciężyła program „Bitwa na głosy”. Następnie został jurorem w programie „Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami”

Partnerzy i rodzina

Na początku swojej kariery Andrzej Piaseczny był związany z Mirką, z którą wspólnie wychowywał jej synów. Głosy o tym, że ten związek to tylko przykrywka dla prawdziwej orientacji Piasecznego, pojawiły się bardzo wcześnie. 

Długo sugerowano, że partnerem artysty jest Michał Piróg, ale muzyk przez wiele lat ucinał rozmowy na ten temat i nie wypowiadał się przychylnie na temat środowiska LGBT. 

Publicznej deklaracji na temat swojej orientacji seksualnej dokonał w końcu w 2021 r. w wywiadzie radiowym. Zdradził, że mieszka z partnerem w Górach Świętokrzyskich i marzy o ślubie, ale chce, by było to możliwe w Polsce, a nie za granicą.

Andrzej Piaseczny - Wiadomości

Andrzej Piaseczny - Zdjęcia

Andrzej Piaseczny - Wideo