Reklama

Andrzej Duda

Andrzej Duda to Prezydent RP, który zaczął sprawować władzę w 2015 roku. Jest z wykształcenia prawnikiem, jednak postawił na politykę. Jak przebiegały jego kariera i życie prywatne?
Andrzej Duda - najważniejsze informacje
Andrzej Duda /Piętka Mieszko /AKPA

Andrzej Duda - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  16.05.1972

 • Miejsce urodzenia:

  Kraków

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

 • Zawód:

  polityk

Andrzej Duda to Prezydent RP, który zaczął sprawować władzę w 2015 roku. Jest z wykształcenia prawnikiem, jednak postawił na politykę. Jak przebiegały jego kariera i życie prywatne?

Dzieciństwo i młodość

Andrzej Duda urodził się 16 maja 1972 r. w Krakowie. Jego rodzice to nauczyciele akademiccy na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, dlatego jako dziecko był czasem zabierany na wykłady. Jego rodzina ma patriotyczną historię – dziadek brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, a wuj walczył w powstaniu warszawskim.

Andrzej Duda w dzieciństwie należał do Drużyny Harcerskiej „Piorun” i został jej drużynowym. W 1987 rozpoczął naukę w II Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie, a cztery lata później poszedł na studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2005 roku uzyskał tytuł doktora nauk prawnych.

Początki kariery

Po ukończeniu studiów w 2005 roku Andrzej Duda założył własną kancelarię. Jeszcze wcześniej, bo już od 1989 roku zaczął angażować się w życie polityczne – był wolontariuszem przy dwóch kampaniach prezydenckich i popierał wówczas Lecha Wałęsę. W 2000 roku przyłączył się do Unii Wolności, ale w 2005 rozpoczął karierę w Prawie i Sprawiedliwości – początkowo jako doradca legislacyjny.

Dopiero w tej partii udało mu się rozwinąć karierę. Rok później został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości., a następnie został członkiem Trybunału Stanu. W 2008 roku Andrzej Duda dostał posadę w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który mianował go podsekretarzem stanu. Po tragicznej śmierci Kaczyńskiego zrzekł się stanowiska.

W 2011 roku w wyborach parlamentarnych uzyskał mandat poselski, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Od 2013 do 2014 roku zastępował Adama Hofmana na stanowisku rzecznika prasowego partii. W 2014 został też szefem kampanii partii do Parlamentu Europejskiego, a także udało mu się zostać eurodeputowanym.

Prezydentura

W 2015 roku Andrzej Duda po raz pierwszy kandydował w wyborach prezydenckich z listy PiS. W pierwszej turze wyborów zdobył 35 procent głosów, a drugiej turze wyborów zwyciężył z Bronisławem Komorowskim przewagą 1,55 procent. Urząd Prezydenta RP Andrzej Duda objął dokładnie 6 sierpnia 2015 r. i złożył uroczystą przysięgę. W 2020 ubiegał się o reelekcję –  w pierwszej turze zdobył 43,50 procent poparcia, a w drugiej zwyciężył z Rafałem Trzaskowskim.

Jego prezydentura nie obyła się bez krytyki – media szeroko opisywały kontrowersyjne decyzje głowy państwa, dotyczące m.in.: Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego. Dużo mówiło się także o niektórych wypowiedziach Dudy, np. o „ideologii LGBT” czy szczepieniach.

Rodzina i związki

W 1994 roku Andrzej Duda poślubił Agatę Kornhauser, córkę polskiego poety i prozaika Juliana Kornhausera. Para poznała się jeszcze w czasach szkolnych na imprezie. Przyszły prezydent zabiegał o względy ukochanej, zapraszając ją do kina i na potańcówki. Oficjalnie stali się parą od 1990 roku. W 1995 roku na świat przyszła ich jedyna córka Kinga Duda, która poszła w ślady ojca i studiowała na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przez pewien czas pracowała też jako doradczyni w Kancelarii Prezydenta.

Andrzej Duda - Wiadomości

Andrzej Duda - Zdjęcia