Reklama

Adam Małysz

Najpopularniejszy polski skoczek narciarski, którego sukcesy na skoczniach śledziliśmy z zapartym tchem przez wiele lat – to właśnie Adam Małysz. Skąd pochodzi i jak rozwijała się jego sportowa kariera? 
Adam Małysz - najważniejsze informacje
Adam Małysz /Damian Klamka/East News /East News

Adam Małysz - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  03.12.1977

 • Miejsce urodzenia:

  Wisła

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

  • Izabela Małysz,
  • Karolina Małysz
 • Zawód:

  sportowiec

 • Produkcje:

  • "Potęga skoku",
  • "Adam jest nasz",
  • "Życie na podium",
  • "110 %",
  • "Kamil Stoch. Moja historia",
  • "Poskromienie złośnicy"
 • Nagrody:

  Kryształowa Kula, Wiktory

Najpopularniejszy polski skoczek narciarski, którego sukcesy na skoczniach śledziliśmy z zapartym tchem przez wiele lat – to właśnie Adam Małysz. Skąd pochodzi i jak rozwijała się jego sportowa kariera? 

Skąd pochodzi Adam Małysz?

Adam Małysz pochodzi z Wisły. Urodził się 3 grudnia 1977 roku. Ma starszą siostrę Iwonę. Jest wyznania luterańskiego, podobnie jak wielu mieszkańców Beskidu Śląskiego. Wywodzi się z rodziny o tradycjach narciarskich – jego pradziadek miał własną skocznię, ojciec pracował jako kierowca w KS Wisła, a wuj Małysza, Jan Szturc, był skoczkiem oraz trenerem. 

Za namową rodziny Adam Małysz rozpoczął treningi na skoczni już jako sześciolatek. Rodzice Małysza, chociaż wspierali jego sportową pasję, to jednak sugerowali, by chłopak miał na życie "plan B" – stabilny, dobrze płatny zawód. Z wykształcenia Adam Małysz jest blacharzem-dekarzem, ale w 2010 roku, już po zakończeniu kariery jako skoczek, zdał także maturę, a następnie ukończył studia wyższe.

Początek kariery

Pierwsze starty Małysza w oficjalnych zawodach miały miejsce w 1991 roku. Po dwóch latach rozpoczął rywalizację w zawodach międzynarodowych. Jesienią 1994 roku dołączył do kadry narodowej i zadebiutował w Pucharze Świata. 

W kolejnym sezonie, 1995/96, Adam Małysz odniósł pierwsze znaczące sukcesy – kilkakrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce zawodów, czterokrotnie stając na podium i sięgając po pierwsze zwycięstwo. Później przyszedł jednak czas porażek. 

Nieudane występy w sezonie 1997/98 oraz na igrzyskach olimpijskich w Nagano sprawiły, że skoczek utracił wiarę w siebie i rozważał zerwanie ze sportem. 

Dalsza kariera

Na całe szczęście Adam Małysz nie porzucił nart. W sezonie 2000/01 niespodziewanie zwyciężył Turniej Czterech Skoczni i rozłożył konkurencję na łopatki w zawodach Pucharu Świata. Do dziś (2022 r.) żaden skoczek nie powtórzył jego sukcesu i nie zdobył Kryształowej Kuli z tak wielką przewagą nad kolejnym zawodnikiem w klasyfikacji. 

Przez trzy lata z rzędu był niepokonany, co sezon sięgając po najwyższą wygraną, a w Polsce zapanowała istna małyszomania. Zawody skoków ściągały przed telewizory miliony Polaków. 

Z igrzysk olimpijskich w Salt Lake City w 2002 r. Małysz przywiózł dwa medale – srebrny i brązowy. Kolejnym rozczarowaniem okazały się także igrzyska w Turynie. Nadzieję na powrót "króla skoczni" dał sezon 2006/07, kiedy Małysz znów pobijał rekordy i po raz czwarty sięgnął po Kryształową Kulę, ale już w kolejnym roku skoczek wyszedł z formy. 

Udało mu się jeszcze zdobyć dwa srebrne medale na igrzyskach w Vancouver w 2010 r. i kilkakrotnie zwyciężyć w zawodach Pucharu Świata. Ostatni raz na najwyższym stopniu podium stanął w styczniu 2011 r. w Zakopanem i w tym samym roku zakończył karierę skoczka. 

Dodatkowo Adam Małysz dał się poznać jako kierowca rajdowy i w 2012 r. oraz 2013 r. wziął udział w Rajdzie Dakar. W 2013 r. odniósł pierwsze zwycięstwo jako kierowca podczas rajdu na Węgrzech. Równocześnie działał w mediach jako ekspert i komentator skoków dla Eurosportu.

W 2016 roku Małysz został dyrektorem kadry narodowej w skokach narciarskich oraz kombinacji norweskiej. Od 2022 r. jest także prezesem Polskiego Związku Narciarskiego.  Co ciekawe, Adam Małysz ma również na swoim koncie role w kilku filmach, w tym w komedii romantycznej "Poskromienie złośnicy".

Nagrody

Oprócz pucharów sportowych Adam Małysz jest laureatem wielu plebiscytów oraz m.in. nagród Wiktorów. Na cześć słynnego skoczka jego imieniem nazwano także skocznię narciarską w Wiśle

Rodzina

Adam Małysz bardzo wcześnie założył rodzinę. W 1997 roku, gdy miał niecałe 20 lat, dowiedział się, że zostanie ojcem. Izabelę Polok poślubił w czerwcu tego samego roku. Po trzech miesiącach powitali na świecie córkę, Karolinę Małysz-Czyż

Adam Małysz - Wiadomości

Adam Małysz - Zdjęcia

Adam Małysz - Wideo