Reklama
Reklama

Iga Świątek - to siostra zainspirowała ją do gry w tenisa. Czym zajmuje się Agata Świątek?

Cała Polska żyje dziś sukcesami Igi Świątek (21 l.), dwukrotnej zwyciężczyni turnieju Roland Garros. W centrum uwagi znalazła się także rodzina tenisowej championki: rodzice oraz trzy lata starsza siostra Agata (24 l.).

Agata Świątek jest studentką stomatologii na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. To ona jako pierwsza wyszła na korty tenisowe i stała się inspiracją dla małej Igi. 

Utalentowane siostry Świątek

Ojciec Igi, Tomasz Świątek (58 l.), sam jest wielkim sportowcem - jako wioślarz reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 r. Nic dziwnego, że postanowił zachęcić do treningów swoje córki. 

Od początku stawiał na sporty indywidualne, bo w ich przypadku łatwiej jest kształtować poszczególne etapy kariery, a człowiek sam odpowiada za swoje sukcesy i porażki.

Reklama

Agata, jako starsza z dwóch sióstr, rozpoczęła przygodę ze sportem w basenie. Szybko jednak przeniosła się na kort, gdzie odnosiła spore sukcesy. W jednym z lokalnych juniorskich turniejów w Kamiennej Górze obie Świątkówny spotkały się w finale. Iga grała zawzięcie, jak to ona, ale Agata zwyciężyła. 

Agata w drodze po swój własny tytuł

Niestety marzenia o sportowej karierze przerwały Agacie problemy z kolanami. Rosła zbyt szybko, a rodzice nie chcieli narażać jej na operację w tak wczesnym wieku. Dziś jest im za to wdzięczna. Musiała jednak porzucić tenis i stała się wierną fanką swojej młodszej siostry. Jest zdolna i pracowita, dlatego postanowiła, wzorem mamy, poświęcić się medycynie.

W wywiadzie udzielonym w 2020 r. Eurosport TVN24 Agata przyznała: 

Przy okazji życzeń składanych siostrze na Instagramie Iga pochwaliła się, że Agacie udało się właśnie zakończyć sesję z najlepszymi wynikami. Tomasz Świątek zdecydowanie może być dumny ze swoich córek.

Siostrzane wsparcie i duma

Agata i Iga są ze sobą zżyte i chętnie spędzają razem czas. Na Instagramie możecie podziwiać je na wspólnych wakacjach, podczas wizyty w muzeum czy na deskach SUP. 

Siostrzana miłość to jednak nie wszystko. Agata otwarcie wyznaje, że jest dumna z Igi i wspiera ją na każdym kroku. Mimo szalejącej pandemii Covid-19 była na kortach Roland Garros w 2020 r., kiedy młoda championka sięgnęła po swego pierwszego wielkiego szlema. 

Gdy tylko Iga wygrała piłkę meczową, natychmiast pobiegła do rodziny, by cieszyć się tryumfem razem z nimi. Później Agata towarzyszyła siostrze w zwycięskiej sesji zdjęciowej na dachu Galerii Lafayette.

Drugie zwycięstwo we French Open, w 2022 r., było dla Świątków nie mniej wzruszające. Agata napisała po nim na Instagramie: 

Co myślicie o takiej formie wsparcia?

Zobacz też:

Mama Igi Świątek chłodno opowiada o relacjach z córką: "Kontakt jest mocno ograniczony"

Jak mieszka Iga Świątek? Warunki życia są zaskakujące. Kariera zupełnie jej nie zmieniła?

Małgorzata Rozenek w sandałach z piórami. To hit na wakacje!

Niemal tysiąc ofiar. Tragiczne trzęsienie ziemi w Afganistanie

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Iga Świątek | Agata Świątek
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy