Reklama
Reklama

Ona rozwiodła Dianę i Karola. Fionę Shackleton nazywają „stalową magnolią”

Fiona Shackleton (67 l.), prawniczka specjalizująca się w sprawach rozwodowych, cieszy się opinią twardej i nieustępliwej, co w środowisku prawniczym uchodzi za zaletę. Nazywana „stalową magnolią” Shackleton jest ponoć najlepiej opłacaną prawniczką w Wielkiej Brytanii. Wśród jej klientów nie brakuje największych gwiazd, a także książąt...

Fiona Shackleton w procesach rozwodowych reprezentowała Stephena Hawkinga, Paula McCartneya i Liama Gallaghera, jednak jej najgłośniejszą sprawą pozostaje rozwód księżnej Diany i księcia Karola

Poradziła sobie tak dobrze, że królowa Elżbieta II przyznała jej tytuł baronowej, oczywiście po odczekaniu odpowiednio długiego czasu, by nie plotkowano, że monarchini zrobiła to z wdzięczności. 

Reklama

Chociaż od pierwszego w historii brytyjskiej rodziny królewskiej rozwodu minie w sierpniu 28 lat, wspomnienia powróciły za sprawą wypowiedzi jednej z najbardziej znanych królewskich biografek, Ingrid Seward. 

Książę Karol i księżna Diana: mieli nigdy się nie rozwieść

Autorka 17 książek poświęconych brytyjskiej rodzinie królewskiej  uchodzi za wiarygodne źródło, ponieważ dobrze znała księżną Dianę i obserwowała dorastanie jej synów, księcia Williama i księcia Harry’ego

Opinie Seward na temat burzliwego małżeństwa ówczesnego księcia Karola z „królową ludzkich serc” uchodzą za wiarygodne, bo wiele z nich mogła usłyszeć od samej Diany

Dopóki premier John Major nie przeczytał w Izbie Gmin oświadczenia Pałacu Buckingham w sprawie separacji następcy tronu i księżnej Wali, wydawało się, że małżeństwa członków brytyjskiej rodziny królewskiej na zawsze pozostaną nierozerwalne. 

Fiona Shackelton wynegocjowała ugodę dla Diany

Pałac umiejętnie dawkował napięcie. Początkowo zapewniał, że o rozwodzie nie ma w ogóle mowy, a separacja niewiele zmieni, bo książęca para wciąż będzie zgodnie wypełniała służbowe i rodzicielskie obowiązki. Jednak z początkiem 1996 roku sytuacja zaczęła się zaostrzać. Jak wspomina Ingrid Seward w „Daily Mail”:

Dianę bardzo martwiła utrata wpływu na chłopców. Sytuacja była więc bardzo, bardzo delikatna. Diana wtedy o wszystko obwiniała Charlesa, a Charles miał żal do… Fiony Shackleton, prawdopodobnie za jej radę, by poprzestać na separacji”.

Para doszła do porozumienia w lipcu 1996 roku, a w sierpniu tego samego roku ogłoszono publicznie ich rozwód. W tym samym miesiącu królowa Elżbieta II wydała specjalny komunikat, w którym oświadczyła, że każda kobieta, która kiedykolwiek rozwiedzie się z jakimkolwiek księciem z królewskiej rodziny, zostanie pozbawiona tytułu „Jej Królewskiej Wysokości”

Dianie pozostał jednak tytuł księżnej Wali. Oraz ten, który sama sobie nadała podczas telewizyjnego wywiadu: „królowej ludzkich serc”. 

Oprócz prawa do zachowania tytułu księżnej Walii, Fiona Shackleton wynegocjowała dla Diany ugodę w wysokości 17 milionów funtów. Uzgodniono również, że Diana będzie spędzać z Williamem i Harrym co piąty weekend. Jak przyznaje Seward:

Warunki rozwodu były surowe. Jeśli Diana chciała opuścić kraj w sprawach, które można określić jako oficjalne, musiała uzyskać specjalne pozwolenie. Ograniczono jej swobodę podróżowania i nie pozwolono podjąć zwykłej pracy zarobkowej". 

Fiona Shackelton: rozwiodła też drugiego księcia

W tym samym roku Shackleton reprezentowała księcia Andrzeja w sprawie rozwodowej z Sarah Ferguson. W maju 1996 roku młodszy syn królowej wypłacił żonie 3 miliony funtów w ramach ugody.

Książę Karol przez kolejnych kilkadziesiąt lat dzwonił do Shackleton za każdym razem, gdy miał wątpliwości natury prawnej, nawet nie wchodzące w zakres jej specjalizacji. W 2010 roku królowa nadała prawniczce tytuł baronowej Belgravii. To najdroższa i najbardziej ekskluzywna dzielnica Londynu oraz, oczywiście, miejsce zamieszkania najlepiej opłacanej w Wielkiej Brytanii prawniczki. 

W 2018 roku Shackleton została zaproszona wraz z mężem na ślub księcia Harry’ego i Meghan Markle. Obecnie zasiada Izbie Lordów. Reprezentuje jej konserwatywne skrzydło. 

Zobacz też:

Kamerdyner Diany wstrząśnięty. Pomstuje na nowy sezon „The Crown”

Książę William oburzony. Tak została przedstawiona jego matka

Suknia księżnej Diany sprzedana za ponad milion dolarów. To nowy rekord

pomponik.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy