Reklama
Reklama

Nie żyje Wojciech Misiuro. Aktor, mim i choreograf miał 71 lat

W środę 22 marca zmarł Wojciech Misiuro. Był aktorem, tancerzem, reżyserem teatralnym, mimem i choreografem. Stworzył słynny na Wybrzeżu i w całym kraju "Teatr Ekspresji".

Nie żyje Wojciech Misiuro. Aktor, mim i choreograf miał 71 lat

Nie żyje Wojciech Misiuro znany w środowisku artystycznym jako twórca trójmiejskiego "Teatru Ekspresji" pod koniec lat 80. Dodatkowo był aktorem, tancerzem, choreografem i mimem. O jego śmierci poinformowały pomorski portal regionalny Zawszepomorze.pl i serwis e-teatr.pl. 

Artysta w chwili śmierci miał 71 lat. Odszedł... w Światowy Dzień Pantomimy, która była "sztuką, którą cenił i od której zaczynał".

Kim był Wojciech Misiuro?

Wojciech Misiuro urodził się w Gdańsku w 1952 roku i w rodzinnym mieście skończył Studium Baletowe. We Wrocławiu ukończył też Studia Pantomimy przy Teatrze Pantomimy Henryka Tomaszewskiego.

Reklama

Pracował dla Opery Bałtyckiej, Opery Wrocławskiej i Teatrze Stu jako tancerz. Następnie rozpoczął karierę choreografa we Wrocławiu, Łodzi, Krakowie, Gdańsku i Warszawie (w tym przez 3 lata był głównym choreografem Teatru Narodowego).

Wojciech Misiuro, twórca "Teatru Ekspresji"

Misiuro znudzony rutyną polskiego baletu, poszukujący nowej formy rozwoju, wypracował własną, rozpoznawalną poetykę teatralną. Założył w Gdyni autorski "Teatr Ekspresji", który zasłynął w całej Polsce takimi spektaklami jak: "Umarli potrafią tańczyć" (1988), "Dantończycy" (1989), "ZUN" (1990), "Idole perwersji" (1991), "College No 24" (1992), "Miasto mężczyzn" (1994), "Pasja" (1995), "Kantata" (1997) i "Tango" (1999). Część z nich zarejestrowano też w ramach Teatru Telewizji. 

"Teatr Ekspresji" istniał do 2000 roku. Ostatnią premierą Wojciecha Misiury był "Sen" z 2011 roku, zrealizowany na scenie Opery Bałtyckiej do muzyki Arvo Pärta.

Zobacz też:

Pogrzeb Janusza Weissa. Spoczął na Powązkach w otoczeniu tłumu

Nie żyje Adam Bronikowski. Słynny prezenter TVP miał 86 lat

Nie żyje aktor współpracujący z Keanu Reevsem. Miał 60 lat

Mirosław Kowalczyk nie żyje. Śmierć aktora "Na Wspólnej" długo ukrywano przed Polakami

Nie żyje Maciej Rosalak. Popularny dziennikarz miał 76 lat

pomponik.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama