Reklama
Reklama

Książę William odegrał ważną rolę w czasie koronacji Karola III. Harry mógł tylko pozazdrościć

Podczas dzisiejszej koronacji Karola III jego synowie odegrali zupełnie inne role. Podczas gdy Harry został całkowicie zmarginalizowany, Williamowi przypadła wyjątkowa funkcja. To on złożył swojemu ojcu przysięgę wierności i lojalności.

Koronacja Karola III - wyjątkowa uroczystość

Koronacja Karola III jest wydarzeniem wyjątkowym w skali świata. Praktycznie w żadnym kraju, gdzie panuje monarchia, nie celebruje się koronacji, jedynie w Wielkiej Brytanii i Togo. 

Koronacja Karola IIII zaczęła się od procesji, która wyruszyła z Pałacu Buckingham do Opactwa Westminsterskiego o godzinie 11:20 czasu polskiego. Para królewska przebyła dwukilometrową trasę specjalną karetą. W trakcie uroczystości w katedrze król Karol III został namaszczony świętymi olejami, otrzymał insygnia królewskie oraz przyjął przysięgę wierności od poddanych.

Reklama

Uroczystość w Katedrze Westminsterskiej

Do opactwa westminsterskiego przybyło wielu znamienitych gości, by być świadkami tego wyjątkowego wydarzenia. Znalazł się wśród nich również młodszy syn króla Karola książę HarryWyznaczono mu miejsce z dala od księcia i księżnej Walii. Choć operatorzy kamer dostali wytyczne, by nie pokazywać go w trakcie ceremonii, do sieci trafiło kilka nagrań z młodszym synem króla w roli głównej. Sądząc po prezentowanych przez niego minach, nie był zbyt zadowolony.

Książę William z kolei znajdował się blisko króla Karola III i królowej Camilli. Starszy syn monarchy otrzymał wyjątkowo ważne zadanie. Podczas ceremonii podał ojcu specjalną szatę, a także jako pierwszy złożył przysięgę wierności i lojalności przed koronowanym władcą tzw. "Oath of Allegiance"

"Ja, William, książę Walii, staję się twym wiernym wasalem, który bronić cię będzie w imię wiary i prawdy, na życie i śmierć przed ludźmi wszystkimi. Tak mi dopomóż Bóg" - brzmiała treść przysięgi. Jak zauważyły brytyjskie media książę czytał przysięgę z kartki.

Po wypowiedzeniu poniższych słów książę William pocałował ojca w policzek, podniósł się, dotknął korony, ukłonił i wycofał. Król był wyraźnie wzruszony, gdy książę Walii składał królowi przysięgę podczas ceremonii koronacyjnej. Książę William był jedynym księciem krwi, który złożył hołd podczas nabożeństwa w Opactwie Westminsterskim. Jest to zerwanie z wielowiekową tradycją, gdyż do tej pory wszyscy książęta musieli składać tę przysięgę przed monarchą. Tym razem, by skrócić ceremonię powierzono tę rolę tylko jednemu z książąt.

Poddani krytykują Williama

Fakt, że książę William podczas składania przysięgi odczytywał jej tekst z kartki bardzo zirytował poddanych. Wielu pisało w sieci, że mógł nauczyć się tych dwóch linijek. Byli rozczarowani, że mimo tylu przygotowań do uroczystości, syn króla Karola nie zapamiętał tak krótkiego tekstu. tym bardziej, że podczas składania przysięgi nie patrzył na ojca, bo intensywnie wpatrywał się w kartkę.

Karol III zaplanował skromniejszą koronację od Elżbiety II

Koronacja Karola III nie będzie w żadnym razie tanią uroczystością i to pomimo faktu, że zaproszono znacznie mniej gości niż w czasach Elżbiety II. Dużo pieniędzy pochłonie kwestia zabezpieczenia ceremonii, a swoje pójdzie też m.in. na wykwintne menu dla royalsów i zaproszonych oficjeli.

Zobacz też:

Koronacja Karola III nie będzie tania. Ile Brytyjczycy zapłacą za ceremonię?

Koronacyjne menu Karola III. Takie rarytasy pojawią się na stołach

Koronacja Karola III. Pierwsi goście przybywają na uroczystość [ZDJĘCIA]

pomponik.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy