Reklama
Reklama

Jakub Windsor wychodzi z cienia. Ósmy wnuk Elżbiety II coraz częściej pokazuje się publicznie

Imiona synów króla Karola III Williama i Harry'ego nie schodzą z nagłówków gazet na całym świecie. Jednak wnukowie Elżbiety II mają jeszcze kuzynki i dwóch kuzynów, którzy czekają w kolejce do tronu. Jednym z nich jest 45-letni syn księżniczki Anny Peter Philips, zaś drugim 15-letni Jakub - syn księcia Edwarda. Czy nastolatkowi uda się wyjść z cienia sławnych krewnych?

Zmiany wśród royalsów po śmierci Elżbiety II

Po śmierci królowej Elżbiety w rodzinie królewskiej nastąpiły spore zmiany. Związane są one nie tylko z nowymi funkcjami, jakie dostali royalsi, ale też z tytułami, jakie noszą. I tak książę William oraz księżna Kate nie są już nazywani księciem i księżna Cambridge, choć formalnie nadal  ten tytuł im przysługuje. Od września 2022 noszą tytuł książąt Walii. 

Reklama

W wyniku tych przetasowań tytuł księcia Edynburga przypadł młodszemu bratu księcia Karola Edwardowi, z kolei jego syn został hrabią Wessex. Przypomnijmy, że wcześniej tytuł księcia Edynburga nosił książę Filip, mąż Elżbiety II

Kim jest Jakub, hrabia Wessex?

Jakub Aleksander Filip Theo Mountbatten-Windsor, hrabia Wessex, jest ósmym wnukiem królowej Elżbiety II. Urodził się 17 grudnia 2007 roku.  Jest młodszym dzieckiem i jedynym synem księcia Edwarda i księżniczki Zofii. Jego siostrą jest Lady Louise Windsor nazywana ukochaną wnuczką księcia Filipa z uwagi na łączącą ich pasję do jeździectwa. Jakub jest najmłodszym bratankiem króla Karola III.  W kolejce do tronu brytyjskiego zajmuje 14. miejsce. 

Kiedy przyszedł na świat, zajmował 9 miejsce w linii sukcesyjnej. Jednak w 2103 roku królowa Elżbieta podpisała Crown Act - ustawę zrównującą kobiety z królewskiego rodu w prawach do tronu. Dzięki tym przepisom wszystkie dziewczynki, które przyszły na świat w rodzinie królewskiej po 2013 roku mają prawo odziedziczyć tytuł. 

Tym samym Jakuba w linii sukcesyjnej zepchnęły na 14. miejsce dzieci Williama i Kate oraz Harry'ego i Meghan w tym dziewczynki, które wcześniej byłyby uwzględnione dopiero po swoich braciach, a dzięki nowym przepisom zzajęły miejsca zgodnie z kolejnoscią urodzin. Ta zmiana dotyczy głownie księżniczki Charlotte z Walii, która jest trzecia (tuż po swoim ojcu księciu Williamie obraz bratu księciu George'u).

Od urodzenia Jakub nosił kurtuazyjny tytuł wicehrabiego Severn. W marcu 2023 roku otrzymał tytuł hrabiego Wessex, który wcześniej nosiła jego matka, księżniczka Zofia. 

Jakub i praca na rzecz rodziny królewskiej

Jakub nie ma jeszcze ściśle określonych obowiązków, jednak już stawia pierwsze kroki w działalności publicznej. Młody członek rodziny królewskiej coraz częściej pokazuje się publicznie. Towarzyszył rodzicom w podróży do Republiki Południowej Afryki. We wrześniu 2020 roku wraz z rodziną uczestniczył w akcji oczyszczania brytyjskich plaż "Great British Beach Clean" w Southsea Beach w Hampshire, wspierając Towarzystwo Ochrony Morza. Na razie Jakub, choć jest popularny wśród swoich poddanych, nie prowadzi żadnych mediów społecznościowych z uwagi na bezpieczeństwo.

Zobacz też:

Synowa królowej Elżbiety II wywołała ogromny skandal! Dworska plotkara "obraziła, kogo się dało"

Rodzina królewska podjęła decyzję. Koniec niepewności po śmierci księcia Filipa!

Książę William złożył wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Podziękowania po polsku


pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Królowa Elżbieta II | książę Edward | Król Karol III
Reklama
Reklama
Reklama