Reklama

Zbigniew Zamachowski

Zbigniew Zamachowski urodził się 17 lipca 1961 roku w Brzezinach. To uwielbiany przez publiczność i ceniony przez krytyków aktor filmowy i teatralny, a także kompozytor etiud i muzyki do filmów. Prywatnie miłośnik zwierząt, dobrego jedzenia i… świętego spokoju. Jak wygląda życie tego popularnego aktora? 
Zbigniew Zamachowski - najważniejsze informacje
Zbigniew Zamachowski poprowadzi audycję w Radiu Nowy Świat /Niemiec /AKPA

Zbigniew Zamachowski - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  17.07.1961

 • Miejsce urodzenia:

  Brzeziny

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

 • Zawód:

  aktor/ka

 • Produkcje:

  • "Ogniem i mieczem",
  • "Wiedźmin"
 • Nagrody:

  Złoty Lew, Wiktory

Zbigniew Zamachowski urodził się 17 lipca 1961 roku w Brzezinach. To uwielbiany przez publiczność i ceniony przez krytyków aktor filmowy i teatralny, a także kompozytor etiud i muzyki do filmów. Prywatnie miłośnik zwierząt, dobrego jedzenia i… świętego spokoju. Jak wygląda życie tego popularnego aktora? 

Życiorys

Wychowywał się w Brzezinach. Już jako dziecko uwielbiał tworzyć melodie, wykorzystując do grania wszystko, co miał pod ręką. W szkole podstawowej zaczął pisać pierwsze piosenki. W młodości kilkukrotnie wygrał w konkursie wokalnym „Tomaszowska Wiosna” w Tomaszowie Mazowieckim, a na ogólnopolskich festiwalach jego teksty i piosenki zostały nagrodzone.

Jest absolwentem liceum ekonomicznego i szkoły muzycznej. W 1985 roku ukończył Wydział Aktorski PWSFtviT w Łodzi. 

Kariera teatralna

Jeszcze w trakcie studiów nawiązał współpracę z Teatrem Studyjnym’83 w Łodzi, gdzie przygotowywał muzykę m.in. do spektaklu „Bal manekinów” w reżyserii Bogdana Michalika. Zadebiutował w grudniu 1983 roku.

Po studiach rozpoczął pracę w Teatrze Studio, występując w takich spektaklach jak „Opera za trzy grosze”, „Usta milczą, dusza śpiewa”, „Działanie uboczne”. Od 1997 roku współpracuje z Teatrem Narodowym oraz gościnnie pojawił się na deskach Teatru Scena Prezentacje w Warszawie.

Na swoim koncie ma kilkadziesiąt ról, które przyniosły mu wiele nagród i wyróżnień. W 1988 roku zadebiutował w Teatrze Telewizji w spektaklu „Wiosenne wody” Iwana Turgieniewa w reżyserii Andrzeja Maja. 

Kariera filmowa

Jako aktor filmowy zadebiutował w 1981 roku, wcielając się w rolę Ryśka w filmie Krzysztofa Regulskiego „Wielka Majówka”. W latach 80. i 90. pojawiał się zarówno w wielkich, jak i małych produkcjach filmowych. Za każdym razem jednak pokazywał swój talent. Krytycy uważają, że najlepsze kreacje stworzył w filmach Krzysztofa Kieślowskiego – „Dekalogu X” i „Trzech kolorach. Białym”.

Aktor starannie dobierał role i wystąpił w wielu dobrych produkcjach, za które został nagrodzony. W 1991 roku Europejska Akademia Filmowa nominowała aktora do nagrody Feniksa za rolę w filmie „Ucieczka z kina. Wolność”. Za tę rolę dostał również nominację do Złotych Lwów, którą zdobył dopiero 3 lata później za kreację w filmie „Zawrócony”.
 
Najlepsze produkcje z udziałem aktora to: „Pułkownik Kwiatkowski”, „Szczęśliwego Nowego Jorku”, „Ogniem i mieczem”, „Cześć, Tereska”, „Wiedźmin”, „Zmruż oczy”, „Skazany na bluesa”, „Pokłosie” oraz „Bogowie”. 

Nagrody

Za swoje osiągnięcia aktorskie w teatrze i filmie został wyróżniony prestiżową Nagrodą im. Stanisława Wyspiańskiego I stopnia, Nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza, a także Nagrodą im. Bardiniego. Trzykrotnie wręczano mu Wiktora, z kolei na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych doceniono go dwukrotnie jako najlepszego aktora pierwszoplanowego. 

Życie prywatne

Trzykrotnie się żenił i trzykrotnie się rozwodził. Pierwszą żoną aktora była Anna Komornicka, z którą rozwiódł się po trzech latach. Następnie ślubował miłość Aleksandrze Juście, z którą doczekał się czwórki dzieci: Marii (ur. 1994), Antoniego (ur. 1997), Tadeusza (ur. 2000) oraz Bronisławy (2002).

Małżeństwo rozpadło się ze skandalem w tle. Aktor jeszcze przed rozwodem związał się z Moniką Richardson, która również była wtedy mężatką. Pobrali się w 2014 roku, ale i to małżeństwo skończyło się rozwodem.

Zbigniew Zamachowski - Wiadomości

Zbigniew Zamachowski - Zdjęcia

Zbigniew Zamachowski - Wideo